Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
02.06.2020 4 minuty čtení

Bill Gates „to“ dělá 10 minut třikrát týdně. O čem je řeč a měli byste se do toho taky pustit?

Bill Gates není velkým milovníkem ezo věcí nebo náboženství, přesto dělá jednu věc, která tak trochu s mystikou souvisí. Zjistěte, jakou.

Bill Gates nemá moc volného času, ale jednou věcí si můžete být jistí – vždy si najde čas na to, aby MEDITOVAL. Většinou se meditaci věnuje alespoň dvakrát či třikrát týdně. Zmínil se o tom ve svém blogovém příspěvku. Gates a mnoho dalších úspěšných lidí ví, že má meditace pozitivní účinky na psychiku i zdraví člověka, vždyť to výzkumníci dokázali už nesčetněkráte. 

Gates svůj názor na meditaci změnil o 180 stupňů. Když mu bylo přes dvacet, myslel si, že „meditace je nějaká hurá věc spojená s reinkarnací a vůbec ji nebral.“ Tento názor ale Gates už dávno nesdílí. 

„Teď vím, že meditace je jednoduše jen cvičení mysli podobné posilování svalů při sportu. Pro mě nemá nic spojeného s vírou nebo mystikou. Je o tom vyhradit si pár minut ze dne, učit se dávat pozor na myšlenky, které mi běhají hlavou a vytvořit si od nich trochu odstup.“

Gates píše, že většinou medituje v kuse asi 10 minut a někdy se k němu připojí i jeho žena Melinda Gates. „Používáme pohodlné židle, není šance, že bych si zvládl sednout do pozice lotosového květu.“

Jen 10 minut? Není to málo?

Jestli se ptáte, zda 10 minut meditace stačí k tomu, abyste na sobě zaznamenali nějaké změny, mám pro vás dobrou zprávu. 10 minut stačí podle Gatese i podle zakladatele Gatesovy oblíbené meditační aplikace Headspace Andyho Puddicomba, který býval buddhistickým mnichem.

O tomto pozoruhodném muži a jeho aplikaci jsem shodou okolností psala už v únoru, článek si můžete přečíst zde:

Proč zakladatel meditační aplikace Headspace vstává každé ráno v 5 hodin a doporučuje meditaci i vám

Před používáním aplikace Headspace Gates přečetl o meditaci několik knih a ačkoliv mu koncept meditace přišel zajímavý, nedařilo se mu si doporučené návyky osvojit. Neměl čas a energii na to, aby začal.

„Headspace pro mě vytvořilo dostatečně nízkou laťku, abych začal. Je to jen 10 minut denně poslouchání Andyho uklidňujícího britského přízvuku a snahy udržet na něj pozornost. Andy sice za svůj uvolněný přístup schytal trochu kritiky od hard-core vyznavačů meditace, ale přiměl mě začít meditovat a vytrvat. Jsem rád, že to udělal.“

I po 5 minutách můžete cítit rozdíl

Puddicombe není jediný, kdo doporučuje krátkou meditační praxi.  Nedávno jsem poslouchala jeden starší díl podcastu Brain We Are, ve kterém studenti neurovědy J. Kryštof Jarmar a Vojta Hlaváček probírají opičí mysl a meditaci a kladou důraz na to, že je úplně jedno, jak dlouho budete meditovat. Důležité je začít a návyk si udržet.

„Když si prostě řekneme – dvacet minut si sednout, deset minut, pět minut, minutu, na začátku – sednu si na chvíli a budu pozorovat tu mysl, nebudu se soudit, nebudu soudit ty myšlenky a budu to pozorovat.“

Kluci zároveň upozorňují, že zdánlivé překážky ve formě rozptýlení myšlenkami neznamenají, že neumíte meditovat, ale naopak, že jste na správné cestě. Pokaždé, když si totiž uvědomíte, že jste někam v myšlenkách „odlétli“ a přivedete pozornost zpátky k sobě a k dechu, zlepšujete svou dovednost.

„Není to, že neumím meditovat. To prostě neexistuje,“ říkají kluci z podcastu Brain We Are.

#meditace #gates #billgates #biohacking #osobnirozvoj #seberozvoj

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Má to rozhodně něco do sebe, ale jenom, když se tomu člověk věnuje opravdu pravidelně. Jednou za týden, když si vzpomene, nebo ještě méně častěji to moc nedává smysl.

    1
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
9 minut
7 minut
5 minut
3 minuty
4 minuty