Firma Headspace byla oficiálně založena v roce 2010 jako firma pořádající meditační akce. Ale lidé, kteří se jejích seminářů a meditačních kurzů účastnili, chtěli mít možnost odnést si domů víc než jen poznatky. Zakladatelé Andy a Rich a jejich malý tým se tak rozhodli Andyho techniky zpřístupnit online, aby mohlo výhody meditace objevit více lidí po celém světě – kdekoliv a kdykoliv.
To dalo vzniknou finální podobě aplikace Headspace. Najdete v ní vedenou meditaci, animace, články, videa a další nástroje, které vám pomohou v osobním rozvoji.
Zlepšit zdraví a nabýt pocit spokojenosti
Headspace tvrdí, že jejich jedinou misí je zlepšit zdraví a pomoci nabýt pocit spokojenosti mnoha lidem na světě. A vzhledem k tomu, že má aplikace dnes desítky milionů uživatelů ve více než 190 zemích, očividně jsou na dobré cestě. Hodně jim k tomu pomohly i investice ve výši 75 milionů dolarů, které od investorů získali.
Andymu Puddicombovi je 47 let, ale jak už to u (i bývalých) buddhistických mnichů bývá, ani zdaleka na to nevypadá. Meditace je součástí jeho života už od dětství a teď se mu úspěšně daří učit ji masy.
Žije v Los Angeles se svou ženou Lucindou Puddicombe, která se, stejně jako dřív Andy, zabývá sportovní vědou a se svými dvěma malými syny. Většinu času tráví někde mezi nahrávacím studiem (nahrává meditační průvodce do aplikace) a ředitelstvím Headspace.
Také si ale udělá čas na konference a média, jako například když odpovídal na otázky Alexandry Sifferlin z platformy Medium. Rozhovor mi přišel velmi zajímavý, proto ho pro vás přeložím v nezměněné podobě.
Vstávání: V 5 ráno
„Každý den vstávám v 5 ráno. Když mi bylo dvacet, cestoval jsem do Himálají, abych tam studoval meditaci. Strávil jsem cestováním po světě 10 let a nakonec jsem se stal tibetským mnichem v severní Indii.
V klášteře jsme vstávali ve 3 hodiny a když se mi narodil syn Harley, vstával jsem ve 4, takže pátá ranní pro mě vůbec není tak brzká. Miluji ráno, vždy se těším na den, který je přede mnou. Také mi to dovoluje cvičit dřív, než se kdokoliv v domě vzbudí, díky tomu můžu potom víc času strávit s rodinou. Budík nepoužívám, pokud nemusím být včas na letišti.“
První věc po ránu: Vděk
„První věc, kterou ráno udělám, je, že si vyhradím pár minut na vděk za to, že jsem se vzbudil. Poté hodinu cvičím. Běhám, jezdím na kole, vesluji, surfuji, protahuji se nebo si hraji s dětmi.“
Jídelníček: Téměř veganský
„Moje jídlo se běžně sestává z rozmačkané veganské tyčinky s ořechy, sušeným ovocem, ovčím jogurtem z lokální farmy k snídani; rostlinného čokoládového proteinového smoothie s mandlovým máslem k obědu; a veganského talíře obilnin se spoustou zeleniny a tempehu k večeři. Vzhledem k tomu, že hodně trénuji, si pomáhám veganskými proteinovými suplementy.
Naše rodina je téměř úplně veganská – i děti. Možná tak na 95 %. Už je to tak roky. Mezi výjimky patří ovčí jogurt a občas nějaká ta vajíčka. Jíme tímto způsobem kvůli zdraví, životnímu prostředí a etice.“
Obavy: Žádné
„Strachovat už jsem se přestal. Na jednu stranu máme nekonečný potenciál, takže je pro nás každý moment životně důležitý, ale na druhou stranu je život pomíjivý a vždy se měnící, takže se nemusíme strachovat a něčeho se zuby nehty držet.“
Zlepšení: Trpělivost a laskavost
„Snažím se zlepšit v trpělivosti a laskavosti ve vztahu ke svému synovi, obzvlášť v náročných situacích, kdy se trpělivý a laskavý necítím.“
Večerní rituál: Pohádky
„Zrovna teď je můj večerní rituál následující: koupání a čtení pohádky dětem, večeře s manželkou, další pohádka, dívání se na televizi se ženou, další pohádka, zkontrolování e-mailů a poté příprava na další den.“
Wellness trendy: Meditace
„Co se týká welness trendů, jsem zažraný do meditace. Nebral bych to vyloženě jako trend vzhledem k tomu, že už je stará 3 tisíce let, ale meditace je tak dnes často chápána. Jako od bývalého buddhistického mnicha a spoluzakladatele Headspace se to ode mě asi očekává.
Důraz na mindfullness po celý den, ať už děláme cokoliv, je nejdůležitější. Ale přesto si na meditaci najdu chvíli každý den. Buď ráno, nebo během dne v práci.“
Každý týden: Surf
„Co dělám pravidelně každý týden? Snažím se surfovat. Poslední dobou jsem měl nějaká zranění, ale jinak se snažím to dělat každý týden. Něco na tom je. Na tom odevzdání se přírodě, odstřižení od digitálního světa a jednotě s vlnami oceánu.“
Proč by lidé měli meditovat?
„Myslím, že by meditaci mělo zkusit více lidí, protože kdo by se nechtěl cítit méně ve stresu, přetížený a rozptýlený? Kdo by si se životem nechtěl vytvořit klidnější, jasnější a harmoničtější vztah?“
Přijde mi, že je Andy Puddicombe velmi inspirující osobností. Je vidět, že podniká v něčem, co je pro něj opravdu důležité. Jaké máte s meditací zkušenosti vy?
#osobnirozvoj #seberzovoj #andypuddicombe #meditace #ritualy #ranniritual #aplikace #byznys #podnikani