Nápad na napsání tohoto článku jsem dostala, když jsem dělala rozhovor s Evou Řehákovou o jejím projektu Investování pro holky. Eva mi tenkrát v rozhovoru řekla: „Mým hlavním cílem je přivést k investování více holek, protože jich investuje naprosté minimum. A to je škoda.“
Když teď investuje málo žen, jaká je asi historie ženského investování, říkala jsem si. Při hledání kořenů investování žen jsem narazila na velmi zajímavou osobnost. Abigail Adams. Pravdou je, že historie investování je převážně mužská a bílá. Během dvousetleté historie akciových trhů byly příležitosti pro ženy a nebělochy velmi omezené.
Abigail Adams je většinou zmiňována především jako manželka Otce zakladatele a pozdějšího prezidenta Johna Adamse, ale kdybychom na ni pohlíželi jen jako na družku, silně bychom ji podcenili. Byla bojovnicí za ženská práva, vzdělávání žen, zákaz otroctví a kromě toho vychovala čtyři děti a dohlížela na domácnost, když byl její muž pryč (což nebylo zrovna výjimkou).
Poslední bod zmiňuji především proto, že „starat se o domácnost“ tenkrát znamenalo i starat se o rodinné finance. A právě díky tomuto právu se Abigail Adams řadí mezi nejstarší zdokumentované případy ženských investorek v Americe.
Finanční ředitelka domácnosti?
Ano, i tak by se to dalo říct. Jakkoliv překvapivě to zní, koncem 18. století bylo běžné, že manželky spravovaly v době nepřítomnosti muže rodinné záležitosti – a to i po finanční stránce.
Co je na Abigail Adams pozoruhodné, je to, že Abigail jen nenásledovala Johnovy pokyny. Vyplývá se to z knihy od Woodyho Holtona, Abigail Adams, Bond Speculator. John Adams preferoval investování přebytečných financí do zemědělské půdy a nemovitostí, Abigail byla trochu méně konzervativní.
Abigail více zajímal nákup státních dluhopisů, a dalších cenných papírů vydávaných vládou. Lákal ji totiž pravidelný přísun úroků. Její cíl byl pravděpodobně také ochránit peníze před inflací, protože hodnota státních cenných papírů klesala pomaleji než hodnota hotovosti.
Abigail investovala i „vlastní“ peníze
Proč je slovo „vlastní“ v uvozovkách? Protože technicky tou dobou Abigail z právního hlediska žádné peníze vlastnit nemohla. Před americkou revolucí (1775 – 1783) až do konce 19. století existoval zákon, který manžela a manželku sjednocoval v jedno. To znamenalo, že manželstvím se ženy z právního hlediska vzdaly své existence. Nemohly nikoho žalovat, podepisovat smlouvy ani spravovat svůj majetek.
To ale Abigail nezastavilo před tím, aby svoje „kapesné“, jak peníze nazývala v dopisech, investovala do státních a válečných dluhopisů. Abigail věděla, že jakékoliv nemovitosti, které koupí, budou podle práva patřit jejímu manželovi, a proto si pomocí cenných papírů našla způsob, jak něco vlastnit. Nehledě na to, že se jí dařilo dosahovat fantastické návratnosti.
Návratnost jejích investic zahanbila nejednoho muže
Jestli se ptáte, jak se Abigail investování vedlo, odpověď vás nezklame. Její investice měly po letech více než 400% návratnost. Velkou část z vydělaných peněz použila k tomu, aby pomohla ženám v nouzi – včetně své vlastní sestry, která by jinak hledala pomoc jen těžko. Díky tomu, že Abigail nalezla jistou formu finanční nezávislosti a začala investovat, mohla darovat peníze na dobročinné účely, což je dost dobrý důvod pro investování, ne?
#historie #investovani #investovaniproholky #abigailadams #dluhopisy