8 minut čtení

Mozkový trenér, kterého využívá Elon Musk a SpaceX, sdílí 3 tipy, které vám pomohou naučit se cokoliv rychleji

Při pátrání po ingrediencích, jež Elona Muska a jeho SpaceX dostaly během 18 let z ničeho k historicky prvnímu letu do vesmíru s astronauty na palubě soukromé lodi, lze narazit i na mozkového trenéra Jima Kwika, jež firmu učil, jak se učit rychleji.

Pár hodin před plánovaným středečním startem rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon z legendárního odpalovacího komplexu 39A na floridském Mysu Canaveral (odkud startovala např. mise Apollo 11, jež dostala první lidi na povrch Měsíce, či desítky a desítky misí v rámci programu raketoplánů Space Shuttle), Elon Musk v krátkém interview na dotaz, jak se cítí, když nyní jeho elektrické vozy Tesla převážejí astronauty k na odpalovací rampu k jeho vesmírné lodi, aby se svým startem vstříc ISS zapsala do historie, odpověděl:

"Tohle je pro mě i všechny lidi ve SpaceX splněný sen. Popravdě mě nikdy nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. Když jsem v roce 2002 SpaceX zakládal, rozhodně jsem si nemyslel, že někdy k tomuhle dni dojde. Očekával jsem, že existuje zhruba 90% šance, že se nám nikdy nepodaří dostat ani na nižší oběžnou dráhu země s malou raketou... popravdě jsem ani ve svých nejdivočejších snech nikdy nepočítal s tím, že by se něco takového opravdu mohlo stát."

Jen pro kontext, SpaceX se k posílání lidí do Vesmíru za 18 let vypracovalo přibližně z takto vypadajících skromných začátků:

Ano, vidíte dobře. Elon už tehdy vykazoval náznaky tanečního talentu

Aby se dostala do stavu, v kterém je dnes, musela SpaceX vynaložit pro běžného smrtelníka nepředstavitelné kvantum úsilí a několikrát jen o chlup utéci před vlastním krachem.

Jedním aspektem, který mě zaujal, byla skutečnost, že Elon Musk jednoho dne potkal zajímavého člověka, který měl být mozkovým trenérem. Byl jím Jim Kwik. Dali se do řeči a zjistili, že jsou oba fandové sci-fi a fantasy knih jako Pán prstenů nebo Muskovy oblíbené série Nadace od Isaaca Asimova.

Slovo dalo slovo a Musk se dozvěděl víc o tom, co Kwik pro mozky svých svěřenců dělá - vše od učení rychločtení po zlepšení paměti až po zrychlení procesu učení. Nakonec Kwika najal, aby své vědění předal některým vědcům a raketovým inženýrům ve SpaceX.

A sem to SpaceX dotáhlo tento týden...

Můžeme se jen dohadovat o tom, jak moc a jestli vůbec dokázaly nějak zlepšené kognitivní schopnosti zaměstnanců SpaceX firmě pomoci dostat se tam, kde je dnes. 

Sám Kwik, jež je (stejně jako Bill Gates či Warren Buffett) velkým propagátorem čtení, má jasno: "Podle mě jsou všichni schopní lídři vždy i velcí čtenáři. [Musk] se mnou začal spolupracovat, protože mu došlo, že všichni nejúspěšnější lidé na světě vědí, že abyste úspěchu mohli dosáhnout, musíte se pořád a neustále učit."

Kwikovy techniky jsou popsány i v jeho knize "Limitless: Upgrade your brain, learn anything faster, and unlock your exceptional life" a jeho praxe soukromého koučování lidí včetně celebrit či manažerů i celých firem má dle informací na jeho webových stránkách sahá přes 20 let. Schopnosti jako rychločtení či rychlejší učení se novým věcem by se mimochodem v dnešní době plné nečekaných změn mohly docela hodit.

 

Ve zmíněné knize Kwik čtenáře k rychlejšímu učení nabádá skrz tři specifické kroky, které zahrnují nastavení mysli (to, čemu věříte), motivaci (to, co je vašim posláním) a metodu (specifický proces, kterým dosahujete cílů). Pojďme se na tuto trojici podívat blíže:

1. Zbavte se svých automatických negativních myšlenek (nastavení mysli)

První věc, na kterou Kwik upozorňuje, jsou takzvané "ANTs" (automatic negative thoughts), skrz které se vás mysl snaží přesvědčit, že je nesmysl utíkat skrz komfortní zónu, protože se nic nového stejně nenaučíte.

"Pokud si poctivě pravidelně opakujete, že něco nezvládnete, nebo že už jste na něco příliš staří, nebo že na něco prostě nejste dost chytří, vaše přání se vám splní," píše Kwik ve své knize.

Pro eliminaci těchto automatických myšlenkových konstruktů Kwik navrhuje, abyste si s nimi vnitřně promluvili. Když si například všimnete myšlenek, jež vám říkají, že zrovna vy se programovat určitě naučit nezvládnete, ihned si připomeňte: "Já se to naučit mohu."

"Nesmršťujte to, co je možné, aby se vám to vešlo do mysli. Udělejte pravý opak, rozšiřte svou mysl do takové šíře, abyste do ní dostali vše, co je možné," tvrdí Kwik.

Stejně jako vám dlouhodobé působení negativních myšlenek dokáže velmi účinně podkopat sebevědomí, Kwik věří, že když s nimi konstantně bojujete, začnou postupně mizet a odstraňovat vaši zažitou bariéru k učení se novým věcem.

2) Krmte svůj mozek vhodnou stravou

Co máte každý den na talíři, dle Kwika výrazně rozhoduje o tom, jak bude váš mozek fungovat. Zejména pokud jde o šedou kůru mozkovou, která tvoří vnější vrstvu našeho mozku a je zodpovědná za kontrolu svalů a veškeré smyslové vnímání (zrak, sluch, paměť, řeč, rozhodování).

Aspoň jednou denně byste proto dle Jima měli sníst porci něčeho, čemu on sám říká "brain foods" neboli "potrava pro mozek". V knize uvádí deset konkrétních potravin, které jsou podle něj nejlepší + důvod jejich nepostradatelnosti:

Avokádo - skvělý zdroj mononenasycených tuků, jež pomáhají v těle (včetně mozku) udržet zdravý průtok krve

Borůvky - chrání mozek před oxidativním stresem a snižují efekt stárnutí mozku

Brokolice - hutný zdroj vitaminu K, který je nutný pro správnou funkci kognitivních funkcí a paměti

Zelenolistá zelenina - odsud si organismus s chutí vezme dostatek vitaminu E

Losos/sardinky/kaviár - bohatý zdroj omega-3 esenciálních mastných kyselin

Kurkuma - koření snižující výskyt zánětů s antioxidačními účinky, jež napomáhá správnému okysličování mozku

Vlašské ořechy - bohaté na antioxidanty a vitamin E, jež mozek chrání před riziky spojenými s jeho stárnutím

Hořká čokoláda - kakao v tmavé čokoládě obsahuje flavonoidy, jež mají prokazatelně pozitivní vliv na kognitivní funkci mozku

Voda - Kwik upozorňuje, že lidský mozek je z 80 % tvořen vodou, takže dehydratace může vyvolat tzv. mentální mlhu neboli zpomalení mentálních procesů jako je paměť, rozpoznávací funkce, soustředění, pozornost, reakční doba atp., vědecké studie rovněž ukázaly, že dostatečně hydratovaní lidé v testech mozkové kapacity dosahují lepších výsledků než lidé s nedostatkem tekutin

3) Otevřete si knihu aspoň na 10 minut... ale ještě dnes

Abyste se mohli učit, musíte podle Kwika číst. Jednou z jeho úplně prvních rad je vybudovat si každodenní návyk v podobě četby - i kdyby to mělo být jen 10 minut.

"Čtení v sobě skrývá obrovskou moc [a] jeho benefity se v čase skládají na sebe a násobí, zcela klíčová je však konzistence," píše Kwik.

After my presentation I ask Bill Gates "If you can have any superpower, what would it be?" He says "The ability to read faster." Foto: Facebook

Jeho návrh pro vaši dnešní čtecí chvilku vypadá následovně: Sáhněte po knize, kterou už dlouho chcete přečíst/dočíst, odstraňte z vašeho bezprostředního okolí všechny rušivé elementy a nastavte si časovač. Pokud si pravidelný čtecí návyk teprve začínáte budovat, doporučuje Kwik rovněž číst s nějakou formou záložky (včetně prstu), která vám pomůže efektivněji pohybovat očima napříč stranami.

Čtení byste si měli zanést do kalendáře vedle všech ostatních důležitých činností, aby se vám nestalo, že na něj zapomenete.

"Při čtení skvělým způsobem procvičujete svou mysl. Pamatujte na to, že si přečtením i pouhé jedné knihy teoreticky můžete do mozku stáhnout celá desetiletí cenných lidských zkušeností," uzavírá Kwik svou argumentaci pro ty z vás, kteří čtení stále zas a znovu odkládají na nějaké neurčité "potom" kdesi daleko v budoucnosti.

-------------

Rychlost dnešní doby a všeobecná dostupnost informací znamená, že chcete-li se skutečně nějakým způsobem zapsat do historie či dosáhnout něčeho opravdu působivého, čeká vás dlouhodobá dřina, učení se, další dřina a další studium. 

Proto jsou schopnosti jako rychločtení nebo vycvičené kognitivní funkce, jež dokáží rychle pochytávat nové/neznámé koncepty a pracovat s nimi, velmi cenné a mohou v téhle časově omezené hře jménem život znamenat rozdíl mezi tím, zda to někam dotáhnete a zda tady po vás něco smysluplného zůstane, či nikoliv.

#osobnirozvoj #jimkwik #mozek #trener #musk #spacex #rychlocteni #uceni #cteni #strava #kognitivnifunkce #pamet #premysleni #motivace #mindset

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.