21.05.2020 5 minut čtení

Marketinkový mág Guy Kawasaki bude už za 5 dní na českém WeAre Summit – připomeňme si 3 jeho nejlepší rady

Guy Kawasaki je americký marketingový specialista, spisovatel a investor v Sililcon Valley. Kromě toho je také dolarovým miliardářem. Bezesporu se od něm může kdokoliv přiučit. Proč si nenechat ujít jeho přednášku na WeAre Summit 2020?

Kawasaki bude patřit mezi věhlasné speakery na Čechy pořádané světově první byznysové konferenci ve VR, která se udá 26-27. května 2020. (Mimochodem, Warengo pro vás má slevový kód na 25% slevu ze vstupenek, více info o tom, jak si zajistit nejlevnější vstupenky, najdete na konci článku.) To je podle mě skvělá příležitost připomenout si nejlepší rady Kawasakiho, který vymýšlel marketingové kampaně například pro Canvu nebo Apple. 

Ve své kariéře rovněž pracoval pod Stevem Jobsem, o čemž později prohlásil: „Své schopnosti jste museli dokazovat každý den, jinak se vás Steve Jobs prostě zbavil.“ Zajímá vás, co si z Apple a dalších kariérních zastávek Kawasaki odnesl? Tyto jeho 3 obtížně získané lekce může zužitkovat každý:

1. Ptejte se na jednoduché otázky

Zjistěte, co přesně je cílem vaší společnosti prostřednictvím kladení těch nejsnazších možných otázek. Žádná firma hned od začátku neví, jestli se jí podaří udělat díru do světa. Apple začal tím, že poskytl lidem přístup k osobním počítačům, aby nemuseli chodit pracovat do knihovny nebo do kanceláře.

Facebook začal jako sociální síť pro vysokoškoláky, na které lidi mohli získat přehled o tom, kdo s kým chodí. Podobných příkladů existuje bezpočet. Guy Kawasaki přišel se třemi jednoduchými otázkami, jejichž zodpovězením by měl každý podnikatel začít.

  • Váš byznys spočívá v XY, co to pro lidi znamená?
  • Je to zajímavé?
  • Existuje lepší způsob, jak to dělat?

Nemusí jít o tyto tři konkrétní otázky, ptejte se na cokoliv jiného. Ale v začátcích se omezte na jednoduché otázky. Jakmile váš koncept začne fungovat, můžete se přesunout k těm komplexnějším.

2. Vyprávějte příběh svého produktu

Pokud se zabýváte marketingem, pravděpodobně budete znát základní marketingovou poučku parametr – výhoda – užitek. Ale Kawasakimu by v tomto výčtu komponentů reklamy pravděpodobně chyběl jeden klíčový pojem: Příběh. 

Storytelling pomáhá potenciálním investorům pochopit, co je ta jedna zásadní věc, díky které váš produkt vyniká nad ostatními. Příběh vašeho produktu by podle Kawasakiho slov mohl být tak prostý jako:

 „Jsem mileniál a chci tento produkt používat. Vím, že ostatní mileniálové ho budou chtít používat taky.“

Když potřebujete vybrat peníze, díky kterým váš produkt bude mít šanci uspět, musíte si uvědomit, že lidé investují do lidí, ne do věcí. Proto je podle Kawasakiho příběh základem všeho.

3. Skvělá reklama začíná skvělým produktem

Kawasaki je velkým příznivcem doporučení a influencer marketingu, ale také si uvědomuje, že to nejde bez skvělého produktu. Vezměme si příklad z toho, jak Kawasaki prodává vlastní knihy. Jeho knihy propagují lidé jako Richard Branson nebo Arianna Huffington. 

Myslíte, že zrovna tito dva by se nechali obalamutit provizí a falešnými sliby? Ne, jistěže ne. Propagují jeho knihy, protože vědí, že jsou skvělé. Nepřeceňte sílu influencerů. 

Influenceři na Instagramu a YouTube vám klidně za tučnou provizi udělají reklamu na bobek s mašlí, ale jakmile si váš produkt koupí jejich první sledující, zjistí, že ve své podstatě prodáváte... prostě jenom bobek. A první negativní recenze na sebe nenechají dlouho čekat. Věřte tomu, že sto negativních recenzí od obyčejných lidí má větší váhu než jedna placená propagace od Lucky Bílé.

„Skvělá reklama začíná skvělým produktem. Lidi nečekají na to, až bude Wall Street Journal opěvovat nový iPhone. Při rozhodování, jestli si ho koupí, se podívají na online recenze,“ řekl jednou Kawasaki.

Zažijte Kawasakiho naživo a ušetřete 25 % na vstupném!

Na závěr ještě jedna podstatná informace – lístky na zmiňovanou první virtuální konferenci svého druhu jsou prodávány rovněž revolučním způsobem. Prvních 50 bylo rozdáno zdarma a od té chvíle cena stoupá s každými 10 prodanými kusy vstupenek. V době psaní tohoto textu je cena na 499 korunách.

Za ty nedostanete jen přístup na oba dny konference a vystoupení všech speakerů. Virtuální svět WeAreSummit totiž zůstane otevřený i po skončení konference a majitelé lístků do něj budou mít na celý rok kdykoliv přístup zdarma.

A teď to nejlepší – pokud při nákupu lístku do kolonky "Discount code" zadáte heslo "WARENGO25", obdržíte na lístek slevu 25 %! Není na co čekat, seznam speakerů zahrnuje kromě Kawasakiho například hvězdného tenistu Radka Štěpánka či uznávanou autorku a matku výkonné ředitelky YouTube Esther Wojcicki a mnoho dalších zajímavých osobností. U tohoto zrodu nového světa byznysových setkání prostě chcete být.

#podnikani #wearesummit #konference #virtualnirealita #digitalizace#startupy #networking #event #kawasaki #guykawasaki #apple

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.