04.11.2021 4 minuty čtení

Práce pro Apple? "Své schopnosti jste museli dokazovat každý den, jinak se vás Steve Jobs prostě zbavil."

Guy Kawasaki je bývalý zaměstnanec Apple, který měl tu čest pracovat zde pod vedením Steva Jobse. A byť šlo dle jeho slov o práci nesmírně tvrdou, nekompromisní a místy lehce krutou, nikdy by neměnil.

Kawasaki v Applu pracoval nejdříve v letech 1983 až 1987 a posléze ještě v letech 1995 až 1997. A i když těmto velice náročným obdobím někdy s nadsázkou říká "dva turnusy povinné vojenské služby", považuje za nesmírné privilegium a čest strávit tyto roky právě v Apple. Zároveň tvrdí, že bez Steva Jobse a Apple by nebyl tím, kým dnes je.

Z Kawasakiho vyprávění o období, kdy v Apple pracoval v divizi zabývající se počítači Macintosh, o kterém letos poskytl své vzpomínky pro CNBC, zaujme především jedna historka, která se údajně odehrála někdy v roce 1984.

"Jednoho dne se Jobs najednou zjevil u mého stolu s nějakým mužem, kterého jsem neznal. Nepředstavil ho - Jobs si na společenské náležitosti příliš nepotrpěl. Místo toho se mě zeptal 'Co si myslíš o společnosti jménem Knoware?'"

Knoware je novozélandská společnost poskytující konzultační a analytické služby a také IT management. V té době šlo o 5 let starou společnost, která svým klientům mimo jiné radila, jak mohou svou práci pomocí počítačů učinit efektivnější.

Kawasaki chvíli přemýšlel, co má Jobsovi odpovědět. Když řekne svůj upřímný (a tvrdý) názor, čeká ho trest? Nebylo by jistější říct poněkud neutrálnější a diplomatičtější názor?

Nakonec se rozhodl nelhat a být zcela upřímný. A tak Jobsovi řekl, že produkty této společnosti jsou průměrné, nudné a jednoduché a nemá aktuálně pro Apple žádný výraznější strategický význam. Zejména proto, že nedokázala naplno využít grafické rozhraní ani další pokročilé vlastnosti Maců.

Když Kawasaki domluvil, Jobs mu odvětil: "Rád bych ti představil CEO společnosti Knoware, tohle je Archie McGill." Guy řediteli společnosti potřásl rukou, Jobs se na něj otočil a řekl mu: "Vidíš, říkal jsem ti to samé."

Kawasaki míní, že kdyby tenkrát o špatných produktech od Knoware místo pravdy řekl jen pozitivní věci, Jobs by si přinejmenším pomyslel, že vůbec netuší, o čem mluví, což by nepochybně mělo dopad i na jeho potenciální kariérní růst u Apple. V horším případě by mu Steve řekl, že je k ničemu a ještě tentýž den ho vyhodil... možná jen co by stačil doříct svou smyšlenou odpověď.

Macintosh Division byl svého času ambicemi překypující pracovní tým, ve kterém jste dle Kawasakiho museli doslova každý den zas a znovu dokazovat, že máte na to v něm zůstat. Pokud jste to nedokázali, Jobs se vás prostě zbavil. Denně od všech členů vyžadoval naprostou dokonalost a maximální pracovní nasazení. Práce pro něj nebyla vůbec snadná, někdy dokonce velmi nepříjemná a za všech okolností aspoň trochu děsivá.

Guy Kawasaki by však ani na sekundu neměnil. Zdůrazňuje totiž, že to byl právě Jobsův přístup, který zapříčinil, že mnoho členů tehdejšího týmu, jehož byl součástí, zde odvedlo nejlepší práci své kariéry, jež už dodnes nedokázali napodobit.

"Práci pro Jobse bych nevyměnil za žádnou jinou práci, jakou jsem za svůj život měl. A vlastně z bývalé Macintosh Division neznám nikoho, kdo ano," říká Kawasaki, který se během práce pro Jobse naučil o lhaní a upřímnosti tyto tři klíčové lekce:

1. Vždy říkejte plnou pravdu - Upřímnost je zkouškou pro vaší kompetenci a charakter. Abyste poznali pravdu, musíte být nejen inteligentní, ale i dostatečně silní, abyste se nebáli ji vyslovit.

2. Čím moudřejší osoba, tím víc od vás touží slyšet pravdu - Říkat lidem, že jejich produkt je dobrý jen proto, abyste na ně byli hodní či pozitivní jim nikdy nepomůže zlepšit jej. A pokud něco podobného zkusíte na někoho opravdu chytrého, neuděláte na něj žádný dojem a už vůbec jej svými medovými řečmi neošálíte.

3. Upřímnost je nejen lepší, ale i snadnější než lhaní - Pravda je vždy jen jedna, takže když jste upřímní, budete ve svých slovech zcela přirozeně konzistentní. Pokud však lžete, musíte si vždy pamatovat, co přesně jste řekli, aby se vám nestalo, že svou lež nekonzistentním tvrzením prozradíte.

Hodnocení: +59
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.