Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
18.05.2020 5 minut čtení

Proč Wall Street navzdory všem podivným výstřelkům a komentářům miluje Elona Muska i akcie Tesly?

Elon Musk 1. května tweetnul názor, že akcie Tesly jsou prý "příliš vysoko". V té době vyšla jedna akcie na 760 $ a hodnota ihned klesla o 10 %. Proč se dnes obchodují už za 800 $?

Tak to vidíte, dokonce i sám zakladatel a výkonný ředitel společnosti se postaví před veřejnost a řekne "jste blázni, ty akcie jsou příliš přestřelené", ale investory to zkrátka nezajímá.

Avšak někteří analytici to vidí jinak a nemají problém přijít s vysvětlením, proč tomu tak je. Asi klíčovou skutečností je ta, že Tesla se letos vůbec poprvé ve své historii a navzdory pandemii COVID-19 dokázala dostat do zisku.

Bez ohledu na to, jak moc se Muskovi daří vířit vody tradičních i sociálních medií, akcie jeho automobilky už letos vzrostly o 90 % a za posledních 12 měsíců vystřelily o 245 %. A dokud je Tesla takhle oblíbená, žádného analytika zřejmě nějaké jméno novorozeného syna či podrobnosti z Muskova sexuálního života se zpěvačkou Grimes jen tak nerozhází.

Ostatně pokud jste Elona Muska neobjevili během posledního víkendu, moc dobře víte, že tohle je vlastně spíš takový jeho standard. Šokovat, pobouřit, ohromit, jít k soudu, zaplatit pokutu, znovu šokovat, znovu pobouřit, zaplatit další pokutu a tak dále.

Fascinující na tom je skutečnost, že na Muskův byznys to zdánlivě nemá žádný negativní efekt. Spíš naopak. "Byť se krátkodobý horizont zdá být velmi špatným, dlouhodobé vyhlídky Tesly jsou asi nejlepší v její historii," tvrdí po prostudování výsledku automobilky za letošní první čtvrtletí analytik JMP Securities Joseph Osha.

Osha má aktuálně cílovou částku, kam podle něj dlouhodobě akcie Tesly dorazí, stanovenou na 1020 dolarů za akcii. Podle jeho názoru má aktuálně společnost "rozpočet, který jí dovoluje expandovat" a díky tomu, že její hotovost činí 8 miliard dolarů, "dokáže pokles ekonomiky zvládnout".

Světlá budoucnost na obzoru

Mezi jeho další odhady patří i více než 700 tisíc dodaných vozů, které Tesle věští pro příští rok. Tady je zjevný jeho lehký optimismus vůči značce, neboť průměr ostatních analytiků z Wall Street je spíš někde okolo 630 tisíc.

Zatímco třeba u nás se kvůli koronaviru a podílu automobilového průmyslu na tuzemské ekonomice mírně řečeno chytáme za hlavu, aktuální čísla Tesly i letošní očekávání vypadají, jako by se nic negativního nedělo.

Prodeje by letos navzdory recesi měly vzrůst o 10 % a příjmy v roce 2021 by prý mohly být až o 40 % vyšší.

To je jedním z klíčových důvodů, proč má dnes Tesla s hodnotou téměř 150 miliard dolarů valuaci pětkrát vyšší než General Motors a nachází se jen asi 10 miliard dolarů pod světovým automobilovým lídrem, japonskou značkou Toyota.

"Koronavirový" propad Tesla během dvou týdnů zcela vymazala

Ne každý se však přirozeně na výše popsané vlně optimismu veze. Existují i pesimisté, podle kterých akcie i tržní valuace Tesly sice ve vakuu mohou vypadat sebelépe, ale není možné ignorovat fundamenty, které automobilovému průmyslu nevěští dvakrát hezkou budoucnost.

Jen aby si do toho Elon nehodil vidle sám

Další teoretickou hrozbou může být i Musk sám. Jedna věc je jméno syna nebo kritizování ceny akcií - na to všechno už jsme si zvykli. Ale dát se do slovní přestřelky rovnou se státem Kalifornia kvůli otevření závodu Tesly ve Fremontu, to už je trochu jiné hřiště - hřiště, na němž se porušování stanovených pravidel netrestá jen nadávkami nebo pokutami, ale klidně i pouty a vězením.

Nemluvě o tom, že dělat si nepřátele ve vedení státu, v němž máte své hlavní sídlo, zatímco o vás vaši nepřátele veřejně prohlašují, že jste chamtivý boháč, který je kvůli ziskům ochoten riskovat i zdraví svých pracovníků, taky nevypadá jako žádná bezproblémová idylka.

Pak je tady i konflikt s Komisí pro cenné papíry a burzu, které Musk v roce 2018 musel zaplatit pokutu ve výši 20 milionů dolarů, když tweetnul, že má zajištěno dost peněz na to, aby Teslu z veřejných navrátil zpět do soukromých rukou, aniž by taková dohoda skutečně existovala.

Vsadit peníze na Muska zkrátka asi vždycky a za všech okolností bude jízda. Aktuálně je to už téměř rok velmi strmá jízda vzhůru a doposud ji neohrozil ani loňský soud s potápěčem, kterého Musk nazval pedofilem, ani rozbité okno Cybertrucku a ani Muskova stížnost na příliš nadhodnocené akcie. 

Mnozí v jejím pokračování nevidí žádné překážky. Ono pokud se totiž nějaké objeví, zřejmě budou zcela nečekané a s vysokou pravděpodobností si je Musk hodí pod nohy zcela sám.

#investovani #tesla #akcie #musk #kontroverze #pr #hodnota #trznivaluace 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
2 minuty
6 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
8 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut