Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

16.05.2020 5 minut čtení

5 důvodů, proč je dobré naučit se obchodovat na burze

Burzovní obchodování není jen nekontrolovaným hazardem, kdy jako v ruletě vsadíte na jednu ze dvou možností (trh bude růst / trh bude klesat) a doufáte, že jste se trefili a zároveň nepadne nula (trh neroste ani neklesá).

Ve skutečnosti jde o mnohem sofistikovanější mechanismus, který je možné se při troše dlouhodobé dřiny naučit a plně pochopit.

Navrch má také nad populárním sportovním sázením, neboť ve chvíli, kdy provedete sázku a dostanete svůj tiket, je osud vašich peněz plně v rukou sportovců. Zde můžete svůj obchod kdykoliv ukončit, snížit své riziko, nebo si zvýšit svůj profit přikoupením kontraktů/akcií do profitabilní pozice.

Sportovní sázení, o jakém se vám ani nezdálo

Pokud bychom burzu úplně neznalým lidem měli přiblížit právě na příkladu sportovních sázek, představme si situaci, kdy máte vsazeno 1000 Kč na skutečnost, že tým A porazí tým B. Kurz je 2.00, a tak můžete buď dalších 1000 Kč vyhrát, nebo o svou sázku přijít. Standardně tím pro vás procedůra sázky končí, sednete si k TV, nebo internetu a sledujete zápas s vírou, že váš favorit zvítězí. Existuje zde samozřejmě jistá flexibilita (za cenu horšího kurzu můžete pokrýt i možnost remízy sázkou, že tým A neprohraje), kterou dodává zejména online live sázení. Stále však čelíte tomu, že tiket, kde jediná položka nevyjde, je celý pryč.

V burzovním obchodování by to za předpokladu výše zmíněné sázky vypadalo tak, že kdykoliv během zápasu byste si mohli za cenu krapet nižšího zisku svou výhru okamžitě vybrat. Pokud by tedy tým A kupříkladu již po 10 minutách zápasu vstřelil gól, mohli byste si ihned odškrtnout tuto položku jako výhru například s polovičním ziskem (500 Kč), nebo počkat až na konec zápasu pro celý zisk, pokud by se vám to vyplatilo. Anebo si po 30 minutách zápasu říct, že pokud tým B vstřelí gól a vyrovná, chcete kromě své vsazené sázky aspoň stokorunu navrch s tím, že si opět tento zápas už můžete odškrtnout jako hotový, neboť na něm už 100% neproděláte ani korunu.

Kromě toho byste si mohli například ještě v 89. minutě znovu vsadit na tým A, aniž by se kurz nějak zásadně zhoršil.

Okamžitě si tak můžeme všimnout, že na burze máme pod kontrolou razantně větší část rizika, než už jiných rizikových způsobů investování. Přijde vám to i tak jako nedostatečně pádný důvod pro to, abyste do znalosti burzovních trhů investovali svůj čas? Zde je dalších pět skutečností, které by vás mohly přesvědčit:

1. Na burzovním parketu je úplně jedno, kdo jste

Ať už jste vysokoškolský profesor s tunou diplomů, nebo člověk se základním vzděláním, kterému se podařilo dát dohromady nějaký základní kapitál, který si může dovolit ztratit, trhům je to úplně jedno. Nepomůže vám zde žádný známý, čistý trestní rejstřík ani tučné konto. O svém úspěchu či neúspěchu rozhodujete pouze a jen vy. Chytrý chudák se zde může stát boháčem a bohatý hlupák chudákem.

2. Kromě sebe nepotřebujete nikoho dalšího

Burzovní byznys vám může růst a prosperovat bez nutnosti přijímání zaměstnanců nebo řešení problémů s novými zákazníky/klienty/partnery. Nezajímá vás konkurence ani nutnost pronajmout pro rostoucí podnik nové prostory. Od začátku až do konce si za předpokladu, že budete obchodovat na PC, vystačíte prakticky zcela sami. Váš broker je zde k dispozici pro případné dotazy či některé technické záležitosti, ale k samotnému obchodování jej u sebe mít vůbec nemusíte.

3. Krize nekrize, obchodníci vydělávají pořád

Spekulanti na burzách (zejména ti obchodující skrz technickou analýzu) zpravidla oproti všem ostatním krizi vítají. Velké pohyby trhů jim za předpokladu dostatečně velkého účtu dávají paradoxní možnost vydělat si ještě víc peněz než normálně. Chytrý a zkušený obchodník se tak prakticky nezajímá o to, jak je na tom naše hospodářství a zda čínské HDP opět rostlo. Pokud se mu trhy líbí, pokud obchoduje, a pokud ne, neobchoduje a vývoj pouze sleduje.

4. Učit se můžete začít kdykoliv a zcela zdarma

Kvalitní informace pro každého začínajícího obchodníka jsou mnohdy na internetu dostupné zcela zdarma. Čistě teoreticky nepotřebujete žádnou školu, učitele ani placený kurz, abyste mohli trhy plně pochopit. Existuje rovněž celá řada tréninkových programů, na kterých si můžete burzovní obchodování bezplatně nanečisto vyzkoušet. Jste-li rozeným samoukem, možnosti máte téměř neomezené. A pokud to s trhy myslíte opravdu vážně, určitě je možné zaplatit si skutečně kvalitní online obchodní session s lidmi, kteří už na trzích úspěšně spekulují řadu desítek let a mohou to uspokojivě dokázat.

5. Flexibilnější způsob obživy najdete jen těžko

Je velmi reálné, že svobodnější povolání už zkrátka neexistuje. Obchodujete kdy chcete (relativně, burza není otevřená 24/7/365), co chcete a jak chcete. Nikdo nad vámi nestojí, nemusíte nikoho dalšího řídit. Za veškeré úspěchy/neúspěchy můžete vinit jen a pouze sebe. Ani vlastníci úspěšných firem většinou nemají tak masivní pracovní flexibilitu, jako tradeři, kteří mimo své pozice nemají žádné povinnosti ani závazky. Celé jejich zaměstnání se odvíjí od jejich rozpoložení a nálady. Když nemají chuť obchodovat, nebo se jim aktuální vývoj na trzích nelíbí, prostě vypnou PC a jdou se věnovat rodině či koníčkům.

#obchodovani #burza #spekulace #vyhody #nevyhody #riziko #sportovnisazky #flexibilita #samostudium #krize 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
8 minut
3 minuty
3 minuty
18 minut
7 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
9 minut
3 minuty
7 minut