Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
12.05.2020 4 minuty čtení

Hlídejte si své nápady. Tento muž vymyslel selfie tyč a stal se milionářem, ale málem vydělal čistou nulu

Když budete vědět, že váš vynález způsobí průlom, zcela jistě se postaráte o to, aby zásluhy za něj byly připisovány vám. Jenže zda se nápad uchytí, dopředu nikdy přesně nevíte. Své o tom ví Wayne Fromm, jež je spojován s vynálezem selfie tyče.

Po celém světě se prodávají statisíce selfie tyčí, ale kdo z těchto prodejů profituje? Skutečný původ není úplně jasný. Nejstarší dochované záznamy ukazují na rok 1980 a inženýra japonské společnosti Minolta, Hirošiho Ueda.

Minolta se specializovala na výrobu fotoaparátů a z práce Uedy vznikl první prototyp, který Minolta dokonce začala vyrábět, ale kvůli malému úspěchu s tím brzy přestala. Ueda měl skvělý nápad, ale bohužel s ním přišel příliš brzy. Po 20 letech jeho patent vypršel, protože po prvotním neúspěchu nikomu nestálo za to ho obnovovat. Pravým otcem a vynálezcem selfie tyče je tedy Japonec Ueda.

Dnes je ale tento vynález připisován muži z úvodní fotografie. Pochází z Kanady a jmenuje se Wayne Fromm. Zda o původním Uedově nápadu věděl, není jisté, ale v roce 2005 si nechal patentovat „zařízení na podporu fotoaparátu a způsob jeho používání,“ které v jeho podání neslo název Quik Pod. Japonec tedy zaplakal nad potenciálním výdělkem a my se dále budeme věnovat tomu, kdo podle patentového úřadu selfie tyč vynalezl, i když víme, že to Ueda udělal už před ním.

Původ nápadu

Wayne Fromm byl v roce 2002 na dovolené a dostal se do typického problému turisty. Chtěl fotografii sebe a dcery, ale neměl nikoho, kdo by je vyfotil a bylo mu hloupé otravovat kolemjdoucí lidi. Tehdy prý dostal nápad, a když se vrátil domů, hned začal přemýšlet, jak by mohl vytvořit něco, čím by tento problém vyřešil.

Nemohu si pomoci, ale ještě se vrátíme k Uedovi. Předchozí odstavec a průběh vzniku nápadu na selfie tyč mi totiž nápadně připomíná způsob, kterým Ueda selfie tyč vymyslel už v roce 1983. Na základě špatných zkušeností z pokažených fotek pořízených narychlo od náhodných kolemjdoucích zkonstruoval vysouvací kovovou tyč ukončenou šroubem k upevnění fotoaparátu i zrcadla.

Ale zpět k Frommovi. Trvalo mu dlouho, než vyrobil takové zařízení, se kterým by mohl cestovat. A až po další době přišel s již zmíněným patentem a označením Quik Pod. Sociální sítě ale byly v plenkách, takže vynález znovu upadl do zapomnění.

Propagace a marketing

Zapomnění tentokrát nebylo tak velké, protože se Fromm nevzdal a svůj vynález dále propagoval. Díky tomu si dokonce vydělal nějaké peníze na prodejích, ale velký komerční úspěch nezaznamenal. Šlo totiž o poměrně drahý produkt zaměřený především pro vášnivé cestovatele a fotografy. Byl dodáván s vlastním kufříkem pro bezpečné uložení selfie tyče.

Šíření replik

Jakmile se Quik Pod začal trochu více prodávat, narazil Fromm na problém. V internetovém obchodu Alibaba, ale i na dalších místech, se začaly objevovat repliky jeho produktu a neprodávaly se jen v Asii, ale i v USA a Kanadě.

Z jeho následného jednání je podle mého názoru vidět, že se inspiroval u dříve zmíněného Japonce. Fromm si totiž uvědomoval, že nevynalezl myšlenku fotoaparátu na tyči, ale jen jeho Quik Pod, takže by neměl šanci právně uspět a repliky z trhu vytlačit.

Chytré řešení problému

Místo zbytečných právních sporů, se Fromm rozhodl zlepšit kvalitu svého produktu. Soustředil se na vyšší třídu. Jeho selfie tyč zaměřil na těžší fotoaparáty. V té době bylo na trh uvedeno GoPro, takže marketing pro prodej selfie tyče Fromm zaměřil na používání s GoPro kamerami. Zde uhodil hřebíček na hlavičku a marketing konečně zafungoval.

Selfie tyčí se jistě prodaly miliony, možná desítky milionů. Fromm prodal více než milion kusů svého Quik Podu. Ať už ho za vynálezce selfie tyče označíte, nebo ne, tím původním je Japonec Ueda. Z právního hlediska je to ale Kanaďan. A nakonec se stejně nejvíce prodávají napodobeniny z Číny. Z událostí okolo selfie tyče je vidět, jak důležitá je právní stránka podnikání.

Zdroj fotografie: ctvnews.ca

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #prilezitost #napad #objev #selfie #selfietyc #WayneFromm #Fromm #milionar #objevitel #patent

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím