Hodně lidí se v poslední době ocitlo doma, a to ať už kvůli práci z domova nebo kvůli ztrátě zaměstnání. Zejména takoví, ale vlastně i všichni ostatní lidé, občas přemýšlejí, jak současné poznatky a aktuální situaci využít v budoucnu k lepšímu rozhodování. A protože každá krize nabízí řadu poučení, zde jich několik je. Jejich cílem není způsobit ve vás lítost, že jste v minulosti něco udělali nebo naopak neudělali, ale spíše pomoci příště postupovat lépe.
1) Nadměrná důvěra způsobuje špatné rozhodování
Je až děsivé, co vše může způsobit jedna nemoc. Změna, která se ve světě udála během pár týdnů, je obrovská. Není to tak dávno, kdy trh dosahoval nových maxim, nezaměstnanost byla na minimu a vše se zdálo v naprostém pořádku. V takový moment se lidé nechají snadno zlákat k tomu, že dělají finanční rozhodnutí, jako by se nic nemohlo změnit. Více utrácejí, berou si další půjčky, investují rizikověji, méně šetří a více si užívají. Však není důvod to dělat jinak, když je blahobyt… Jenže to je jen iluze. Všechno se změnilo a odhalilo to křehký domeček z karet, na kterém je vše postaveno. Nadměrná důvěra v tento systém vede ke špatným finančním rozhodnutím. V tomto směru musíme být moudřejší.
2) Každý potřebuje nouzový fond
Popsaná situace blahobytu v předchozím odstavci může jednoduše způsobit, že člověk nepřipisuje nouzovému fondu patřičnou důležitost. Finanční experti před tím ale varují a zdůrazňují jejich důležitost. Proč? Protože finanční nouze není otázkou „jestli“, ale „kdy“. A opět to nemá působit jako strašení. O příjem ale může přijít každý. Anebo se komukoli může snížit. Ti, kteří na takovou mimořádnou situaci mají vyčleněné peníze, dokážou novou situaci lépe zvládnout. Jak by takový fond měl být velký? Záleží na mnoha okolnostech, ale obecně lze říci, že by měl pokrýt 6 měsíců nezbytných životních nákladů.
3) Více zdrojů příjmů je důležitější než kdy dříve
Existuje mnoho důvodů, proč o více zdrojů příjmů usilovat. Mnoho lidí to dělá kvůli tomu, aby mohli lépe splácet svůj dluh, ušetřit na dovolenou či do důchodu. Krize nás ale učí, že více zdrojů příjmů nás může přidržet i v době problémů. Nejde jen o ušetření na lepší dovolenou, ale v případě, kdy se sníží hlavní příjem, anebo o něj úplně přijdete, mohou vedlejší zdroje příjmů pokrýt alespoň nutné náklady na život. Přijít o jeden z několika zdrojů není tak bolestivé jako přijít o jediný zdroj.
4) Dluhy jsou břemeno
Je lákavé si v době hojnosti pořídit okamžitě něco na dluh. Jakékoli půjčky ale většinou odrážejí životní styl, který si nemůžeme dovolit. Za pomoci půjček a dluhů se lidé přetvařují, ale na konci je vždy břemeno. V době klidu není problém ho nést a postupně splácet, ale v napjatém finančním období je každé břemeno zbytečné.
5) Úspora na odchod do důchodu není pro slabochy
K úspěšnému investování do důchodu vede kázeň a dlouhodobé myšlení. Je potřeba potlačit emoce a strach, který z medvědích trhů plyne. Během chvíle můžete přijít o značnou část svých investic a emoce vás budou prosit, abyste svou investiční strategii opustili a vše prodali, dokud je čas. To by ale mohla být vaše největší chyba.
6) Velkorysost může měnit životy
Ve tmě svítí světlo jasněji. Zdánlivě malé skutky štědrosti a ohleduplnosti mohou mít vliv na mnoho lidí okolo nás. Často litujeme svých minulých nákupů, ale téměř nikdy nelitujeme své minulé štědrosti. Velkorysost by měla být pro všechny finanční prioritou, protože nikdy nevíte, co jeden nenápadný skutek spustí za lavinu reakcí a z které strany se vám to pozitivně vrátí.
#osobnirozvoj #finance #lekce #zivot #krize #covid19 #koronavirus #prilezitost #penize #financnigramotnost