Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se

Infografika: Přehled vesmíru zvaného ETF

Velký třesk vesmíru zvaném ETF a investování do těchto indexů můžeme zaznamenat v 90. letech, konkrétně v roce 1993, kdy byl založený první ETF.

Celý obrázek si můžete prohlédnout zde.

Od té doby se vesmír rozpínal až do dnešních nesmírných velikostí a ETF fondy dnes mají ve správě (AUM) neuvěřitelných 5,75 bilionu dolarů a pokrývají všechny sektory, které vás jen napadnou.

Čtetě více: Co je to ETF

Začněme s makro rozložením „galaxií“, které ve tomto vesmíru nalezneme:

 AUM (USD)Podíl
Akciové4,9 bilionu76,4 %
Dluhopisové1,12 bilionu19,5 %
Alternativní0,20 bilionu3,5 %
Měnové0,04 bilionu0,6 %
Všechny ETF5,75 bilionu100 %

Jak je z tabulky patrné, akciové ETF jsou zdaleka největší galaxií v tomto pomyslném vesmíru, ve kterém tvoří 76,4 % všech ETF. Tato skupina obsahuje ETF, které vám budou nejznámější – třeba zde nalezneme ty, které sledují index S&P 500 a další zahraniční trhy.

Nicméně, je potřeba zdůraznit, že nejrychleji se rozpínající galaxií je ta s dluhopisovými ETF, které fungují na bázi dluhopisů vydávaných státy či nadnárodními korporáty. První dluhopisové ETF bylo představeno v roce 2002 a od té doby se tato galaxie přehoupla se svým AUM přes 1 bilion dolarů. Očekává se, že do roku 2024 objem AUM dluhopisových ETF překročí dokonce 2 biliony dolarů.

 

Planety, planetky, hvězdy a hvězdičky…

Ačkoliv škála tohoto pomyslného vesmíru je pozoruhodná, jeho rozmanitost je to, co ho dělá nesmírně rozsáhlým a všudypřítomným. Najdeme zde přes 8000 různých druhů ETF pokrývající nepřeberné množství odvětví a sektorů. Pokud se podíváme na malé planetky, hvězdičky a zákoutí tohoto vesmíru, najdeme i ty méně známá ale zajímavá odvětví:

Tematické ETF: Zvyšující se popularitu zaznamenávají tematické ETF, které se soustředí na dlouhodobější investice. Zahrnuty jsou zde třeba ETF zaměřené na urbanizaci, farmacii nebo klima. Díky jejich „hmatatelnějšímu“ zaměření jsou tyto ETF populární hlavně u mladších generací.

Protiproudní ETF: Pokud má být trh zdravý, je potřeba celé škály investorů – i těch, kteří jdou proti proudu. Právě pro ně je zajímavé investovat do ETF, které jim umožňují investovat tam, kde se ostatní bojí.

Faktorové ETF (smart-beta): Tento přístup je založený na investování podle faktorů, které bere v úvahu. Jako například: hodnota, small-caps, dynamika, nízká volatilita, kvalita a výnos. Zde je účelem dosáhnout co nejvyššího výnosu za cenu vyššího rizika.

Globální makro ETF: Některé ETF jsou navrženy tak, aby napodobovaly strategie používané manažery hedgeových fondů. Jedním z příkladů této strategie jsou právě globální makro ETF, které analyzují makroekonomické prostředí a zabírají krátké a dlouhé pozice různých akcií, fixních příjmů, měn, komodit a futures kontraktů.

Komoditní ETF: Zde nalezneme ETF sledující zlato nebo ropu. Nicméně v této skupině jsou také komoditní ETF, jejichž základem jsou i pozoruhodnější věci – zinek, cín, kakaové boby ale také prasečí půlky. Ano. Opravdu.

Ať už vaše investice sledují populární tržní indexy nebo jste si chirurgičtěji vystavěli expozici svého portfolia, vesmír ETF je působivě obrovský – a předpokládá se, že se bude v nadcházejících letech rozšiřovat co do velikosti a rozmanitosti.

#ETF #investice #investovani #portucz #fintech #fintechcz

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se