Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
10.05.2020 5 minut čtení

6 způsobů, jak pomoci dítěti osvojit si základy byznysu a vlastního podnikání

Zkuste své ratolesti zapojit do snadných byznys strategií a s jejich pomocí jim objasnit smysl podnikání. Blížící se prázdniny se zdají jako optimální příležitost pro to dát dětem nejlepší základ do skutečného života.

Pokud jste rodiči, je vám následující scénář dobře známý – celý školní rok se nemůžete dočkat letních prázdnin, a když konečně nastanou, nestačíte se divit. Vaše děti celé dny jen prosedí u televize nebo videoher, případně si ještě stěžují, jaká je nuda a že není co dělat. Jestliže jste se silami v koncích a nevíte, jak ratolesti nějak produktivně zabavit, zkuste s nejjednodušším letním podnikáním. Bude to zábavný způsob, jak v dětech posílit kreativitu a kritické myšlení.

Na samém počátku se samozřejmě nejedná o skutečný byznys, ve kterém by šlo o peníze. Pokud váš potomek dosáhl vhodného věku a chce si přivydělat, měl by spíše než podnikání zvolit klasickou brigádu. Takové pomyslné zahájení byznysu mu nicméně přinese spoustu neocenitelných rad a zkušeností, díky nimž si rozvine své praktické dovednosti, např. základy organizace, správy peněz, řešení problémů a komunikaci.

Jestliže váš malý podnikatel doslova dychtí po informacích z tohoto oboru, zde je šest základních rad, které mu pomohou hledět na téma byznysu veskrze pozitivně:

1) Nechejte své dítě vybrat si ten správný byznys

Nejdůležitější ze všeho je, aby váš potomek byl nadšený z toho, co dělá. Vy chcete, aby se svým malým podnikatelským záměrem opravdu detailně zabýval, ne jej hned na začátku odradit, a pak sledovat, jak opět nečinně sedí u televize.

Naslouchejte přáním svých dětí. Možná je právě nenapadá konkrétní byznys strategie, můžete tedy vytvořit seznam potenciálních podnikatelských nápadů. Miluje vaše ratolest zvířata? Může začít podnikat v oblasti zájmového chovu. Nebo je manuálně zručné? Pak lze vyrábět domácí předměty a prodávat je na internetu. Popřípadě může malý podnikatel uspořádat tematický workshop, kde bude ostatním dětem předávat své znalosti nebo um.

Je dobré myslet ve velkém. Zakladatel společnosti Zappos Tony Hsieh říká: „Já nejprve založil malou žížalí farmu v devíti letech, a to s úmyslem být nejlepším žížalím farmářem na světě! Nikdo mi nedůvěřoval, ale já vytrval!“ Odolejte proto nutkání shazovat nápady vašich dětí nebo je „nenápadně“ směřovat někam, kde je vy chcete vidět. Na začátku jde jen o to vypěstovat v potomcích chuť k podnikání, nejde o nic velkého.

2) Stanovte si cíle a vytvořte plán

Nezasahujte do myšlenek svých dětí přespříliš. Nechejte je zamyslet se. Musejí zapřemýšlet nad všemi „šrouby a maticemi“, které rozběhnou soukolí dobrého byznysu. Jaké vybavení, materiál nebo zásoby budou muset mít?

Chtějí sekat trávník – co potřebují? Sekačku na trávu, benzín do sekačky, pracovní rukavice atp. Nebo touží spíše hlídat děti? Neměli by tedy předem absolvovat kurz první pomoci, co kdyby se náhodou něco přihodilo?

Mohou si sepsat seznam všech cílů, a to včetně těch finančních, kterých chtějí dosáhnout. Možná je dobré potom celou práci nechat uležet a vrátit se k ní po čase s novou dávkou nadšení a nápadů.

3) Zaveďte koncept správy peněz

Letní podnikání je skvělý způsob, jak dětem zprostředkovat základní poznatky z oblasti správy peněz a představit jim složitá témata, jako je výpočet hrubého zisku nebo řízení režijních nákladů. Teenageři mohou sledovat příjmy a obchodní výdaje on-line prostřednictvím příhodných programů.

Mladší děti mohou trénovat sčítání celkových cen. Můžete zkusit dát svému dítěti malinký kapitál na to, aby mohlo začít podnikat. Pokud tak učiníte, nechejte ho rozepisovat všechny počáteční náklady, aby přesně vědělo, kolik je na jakou položku potřeba vydat peněz. Můžete mu nabídnout, že ho založíte malou částkou, pokud zbytek pokryje svými vlastními penězi. Mohli byste dokonce uspořádat „setkání investorů“, kde vám vaše dítě předloží svůj nápad a nastíní finanční náklady na jeho realizaci.

4) Zapracujte na komunikačních dovednostech a zákaznickém přístupu

Základními stavebními kameny dobrého podnikání jsou efektivní komunikace a empatické naslouchání potřebám zaměstnanců. Zkuste svému dítěti nejprve stručně vysvětlit pojmy služba/produkt, a poté upozornit na nezbytnost poslouchat připomínky, nechat se inspirovat nápady kolegů a zajímat se o jejich potřeby.

5) Zaobírejte se právními aspekty firmy

Dětští „podnikatelé“ podléhají stejným zákonům a pravidlům jako dospělí. A to, co se zpočátku jevilo jako nevinná hra na „jako“ byznys, může v určitém momentě přerůst v opravdové podnikání se vším všudy. V takovém případě je důležité dbát na právní stránku věci. Nejlepší ale je vše udržet ve stavu, kdy jde jen o hru, v rámci které se vaše dítě o podnikání jen učí a se skutečným podnikáním počkat, až to bude možné se vším všudy.

6) Plaťte daně

Připravte s předstihem své dítě na to, že je potřeba platit daně a další poplatky. I když jde jen o hru, nasimulujte placení veškerých nutných věcí, které se skutečným podnikáním souvisejí.

#osobnirozvoj #mozek #dite #uspech #podnikani #uceni #byznys #vychova #zivot #spolecnost #firma

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím