09.05.2020 4 minuty čtení

Jak oživit marketing v době krize? Inspirujte se u legendy marketingu přezdívané otec reklamy

Hodila by se vám nějaká marketingová rada? Není divu a určitě nejste jediní. A kdo jiný by s marketingem měl poradit než legenda reklamy, David Ogilvy, kterému se někdy dokonce přezdívá „otec reklamy“.

David Ogilvy se do světa reklamy zapsal nesmazatelným způsobem. Podle některých odborníků se v této branži nikdy nepohyboval nikdo lepší. Jeho kniha o reklamě je označována za bibli a učebnici reklamy. Kromě toho napsal řadu dalších knih a studií. Je marketingovým průkopníkem a současné podnikání jak ho dnes známe, definoval v mnoha ohledech.

Prostřednictvím společnosti Ogilvy & Mather pracoval s bezpočtem známých značek (například Rolls Royce nebo Dove), pro které vytvořil nejúčinnější reklamní kampaně, jaké kdy byly vytvořeny.

Následující citace ukážou jeho nadčasový přístup k reklamě a pomohou nám nahlédnout do jeho mysli.

1) „Čím více faktů řeknete, tím více prodáte. Pravděpodobnost úspěchu reklamy se zvyšuje s tím, jak se zvyšuje počet důležitých skutečností týkajících se zboží/služby v reklamě.“

Ogilvy byl zastáncem sdělování faktů. Pokud se pohybujete v reklamě, tak jste jistě slyšeli, že je potřeba upřednostnit výhody před vlastnostmi. S tím souhlasil i Ogilvy, protože říkal, že klíčem k úspěchu je přislíbit spotřebiteli nějakou výhodu. To ale neznamená nahrazovat vlastnosti výhodami, protože kolik věcí jste si koupili, aniž byste měli představu o jejich vlastnostech?

2) „Řekněte pravdu a udělejte ji fascinující.“

Je lepší říkat pravdu, než spoléhat na klam a polopravdy. Zdravý rozum by vás měl přimět, abyste pravdě zůstali věrní. Spotřebitelé nejsou hloupí a zejména v dnešní době si lze všechno snadno ověřit a najít. Pokud budete pravdu ohýbat, časem se dostanete do bodu, kdy už to dál nepůjde a co hůř, už se nepůjde ani vrátit. To ale neznamená, že by vaše pravda měla být nudná. Řekněte ji tak, aby byla zajímavá.

3) „Dalším ziskovým manévrem je poskytnout čtenářům užitečné rady nebo služby.“

Je až zarážející, že Ogilvy je 21 let po smrti, ale tato strategie se naplno rozmáhá až v posledních letech. Také všude okolo sebe vidíte hromadu webinářů, kurzů a online lekcí zdarma? Ano, jsou zdarma, ale jaký mají hlubší cíl? Přesně takový, jaký popsal Ogilvy už před lety. Když někomu bezplatně nabídnete radu, je mnohem pravděpodobnější, že se k vám v budoucnu vrátí.

4) „Vaše kampaně musí mít jasný cíl.“

Ať už píšete knihu, děláte nový web nebo podnikáte jakýmkoli způsobem, váš marketing a jeho cíle musí být jasné a zcela transparentní. Ogilvy říkal, že většina marketingových kampaní je příliš komplikovaná. Jejich tvůrci se snaží pokrýt dlouhý seznam cílů a vyhovět všem nadřízeným. Takové reklamy, ale podle Ogilvyho vypadají jako zápisky ze schůze výboru.

5) „Nemůžete donutit druhé, aby si koupili váš produkt, ale můžete způsobit, že se o něj budou zajímat.“

Jestliže chcete něco prodat, musíte být charismatičtí a zaujmout. A pokud chcete získat pozornost lidí, musíte pochopit, kdo ti lidé jsou, co chtějí, co je zajímá a co motivuje jejich chování. Když získáte tyto cenné poznatky, budete moci jednat tak, aby to pro ně bylo mnohem přitažlivější.

6) „Zákazník není blbec, je jako vaše žena.“

Potřebujete prokázat, že chápete myšlenky a pocity svých zákazníků a přesně víte, co potřebují. Spojte všechny předchozí body dohromady a pochopte, kdo je váš zákazník. Až to pochopíte, používejte jazyk, který vaši zákazníci používají v každodenní konverzaci.

7) „Odměna čeká na inzerenta, který má mozek a vytvoří ucelený a stabilní obraz, který bude držet po dlouhou dobu.“

Ogilvy byl velkým zastáncem konzistentnosti a jeho názory jsou dodnes přijímány. Pochopil, že pro konzistentnost značky je potřeba přesně určit, jaká vaše značka je a úroveň disciplíny a zdrženlivosti s jakou se své vize budete držet. Ogilvy říká: „Většina výrobců nechce akceptovat omezení své image. Chtějí, aby byla pro všechny. Obvykle skončí se značkou, která nemá žádnou osobnost a žádné rysy.“

Na závěr si dovolím jeden citát. Jeho autorem není nikdo jiný než Ogilvy:

„Jestliže to neprodává, není to kreativní.“

Zdroj úvodní fotografie: The View from Touffou

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #marketing #DavidOgilvy #Ogilvy #otecreklamy #reklama #propagace #podnikatel #strategie

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.