7 minut čtení

Máte volných 50 000 Kč? Tyhle akcie by mohly být velmi chytrým nákupem

Posledních zhruba 10 týdnů se na burzách odehrávaly věci, které nikdo z nás, kdo jsme na živu, nepamatuje. Koronavirus vyhnal volatilitu na rekordní hodnoty a udělal z některých trhů doslova horské dráhy - včetně hlavních akciových indexů.

Třeba prestižní a globálně sledovaný index S&P 500 ještě nikdy v historii nepřešel z růstového do klesajícího trendu tak rychle, jako právě letos na jaře. Všeobecný propad trhů byl rychlý, prudký a agresivní.

Jak už to ale bývá, na trzích se na každý masivní pokles dá dívat ze dvou úhlů pohledu. Zatímco pro jedny jde o katastrofu, před kterou prchají, pro druhé jde o zajímavou šanci, jak si nakoupit dlouhodobě sledovaná aktiva za výrazně levnější cenu.

A protože historie je neúprosná, moc dobře víme, že akciové trhy se zatím vždycky dokázaly ze všech krizí vyhrabat a veškeré korekce růstu a medvědy nakonec nechat ve zpětném zrcátku (zejména bavíme-li se o nákupu velkých zdravých společností, které plánujete držet skutečně delší dobu).

Faktem je, že abyste mohli začít na akciových trzích investovat, rozhodně nemusíte být milionáři. Pokud vám nevadí, že nebudete vlastnit celou jednu akcii, můžete si dokonce začít "hrát" s doslova pár korunami.

Řekněme ale, že máte bokem 50 000 Kč, které nepotřebujete. Tím nepotřebujete mám namysli, že z nich určitě nemusíte platit žádné účty a nejde ani o rezervní fond nebo peníze na nečekané výdaje. Zkrátka kdybyste je teď hned zapálili nebo vyhodili z okna, reálně by se vaše finanční situace nezměnila ani o píď a jste si poměrně jistí, že je na nic důležitého nebudete potřebovat ani za rok, ani za dva.

Zároveň ale takové peníze nechcete jen tak nechat ležet na účtu nebo v matraci, protože vám je za nějaký ten rok pomalu a jistě bude sžírat inflace (nyní možná vzhledem ke krizi ještě vyšší než normálně). Rádi byste je dali někam, kde se to nejmenuje termínovaný vklad a kde existuje šance, že se poněkud zajímavějším tempem rozmnoží. Existuje na akciových trzích takové místo? A co třeba tyhle tři tituly:

 

Visa

Prakticky všechny společnosti v rámci finančního sektoru fungují cyklicky, což znamená, že se jich recese, do které nás zahnala nemoc COVID-19, nějakým způsobem dotkne. To platí i pro giganta na poli kreditních služeb jménem Visa. Zatímco Američané hromadně přicházejí o zaměstnání, je logické, že skrz její penězovody poteče menší obnos dolarů.

Avšak Visa již mnohokrát prokázala, že je to firma vybudovaná primárně tak, aby byla schopná podobné turbulence přežít. Jde o společnost, jež aktuálně na americkém trhu s kreditními kartami drží 53% podíl z pohledu množství provedených plateb. To je poměrně zajímavá pozice - hlavně proto, že základem 70 % současného amerického HDP je konzumní a spotřební průmysl.

Další velkou výhodou je, že Visa se zaměřuje pouze na zpracovávání plateb a nepouští se i na druhou stranu rovnice, kde jsou kreditní společnosti, jež rovněž fungují jako věřitelé. To znamená, že zvyšující se podíl osob neschopných splácet své dluhy, jež každou moderní recesi vždy doprovází a bude přítomen i nyní, Visa nijak nepocítí a naopak jí to oproti řadě konkurentů dává šanci snadněji se ekonomicky odrazit zpět nahoru.

 

ExxonMobil

Pokud jste ve zprávách minulý měsíc četli o brutálních výprodejích na trhu s ropou, možná teď výběr zrovna tohoto ropného giganta považujete za čiré bláznovství. A určitě se dá souhlasit s tím, že ropný průmysl aktuálně ani zdaleka nemá takový sex-appeal, jako dříve. A je prakticky jisté, že po historickém propadu cen ještě nějakou chvíli potrvá, než nabídka a poptávka po ropě opět najdou nějakou harmonii. Proto pokud vám jde o krátkodobější zhodnocení, rovnou Exxon přeskočte.

Ale pokud byste si rádi na nějaké ty cenné papíry sedli na delší dobu, nevypadá Exxon najednou ani zdaleka tak odpudivě. Tohle totiž není jenom obyčejný těžař zcela závislý na produkci ropy a hledání nových nalezišť. Ano, těžba ropy rozhodně aktuálně této společnosti dává největší šanci na růst. A pokud to ropný trh jenom trochu dovolí, má Exxon v plánu před rokem rozjet produkci až 220 000 barelů ropy z nového naleziště Payara u pobřeží jihoamerické Guyany.

Nesmíme však zapomínat, že tento ropný gigant disponuje i řadou potenciálních příjmů z jiných směrů, a to především ze své zpracovatelské divize, kde probíhá rafinace a další petrochemické operace vztažené k ropě. Pokud budou v nejbližší době ceny ropy nízké, Exxon by neměl mít problém snížit výdaje na produkci ropy a přesunout důraz spíš na svou zpracovatelskou část, kde může z nadbytku surové ropy získat přidanou hodnotu ve formě produkce zpracovaných ropných produktů.

 

Bristol-Myers Squibb

Další zajímavou a potenciálně velmi chytrou investicí by mohla být farmaceutická společnost Bristol Myers Squibb. Že jste o ní doposud neslyšeli? Její akcie zatím letos výkonnostně překonaly i index S&P 500, a to navzdory obavám, že pandemie COVID-19 by mohla narušit probíhající klinické studie v rámci farmaceutického průmyslu. Akcie výrobců léčiv totiž zůstávají v aktuální situaci jednou z nejméně rizikových kategorií. A to z jednoduchého důvodu.

Lidé dnes stále nemají takový luxus, že si mohou vybrat, kdy přesně onemocní nebo jaká choroba se u nich vyvine. Poptávka po produktech farmacie by tak neměla navzdory recesi zažít žádný hlubší propad a naopak by se měla držet konzistentní úrovně. Tím pádem by Bristol-Myers mohl mít šanci předvídat své cash flow i v období, kdy lze s úspěchem předvídat jen máloco.

Asi největší naděje aktuálně firma vkládá do své akvizice společnosti Celgene, v rámci které získala pod svá křídla i preparát Revlimid, což má být průlomový lék proti mnohočetnému myelomu (Kahlerova nemoc), jež je aktuálně vyléčitelný jen ve výjimečných případech. Odhady hovoří o tom, že by prodeje tohoto léku jen letos mohly utržit až 12 miliard dolarů. Tento lék je navíc až do roku 2026 chráněn před tím, že by trh zaplavily generické napodobeniny od konkurence.

Bristol se však nemusí spoléhat pouze na Revlimid. Mezi další nadějné produkty patří i lék Opdivo používaný pro imunoterapii u nádorových onemocnění, jež už nyní generuje přes 7 miliard dolarů ročně a může se chlubit velmi nadějnými klinickými studiemi, a také jeden z nejúspěšnějších antikoaguantů na trhu - Eliquis.

Zajímavé také je, že vzhledem k očekávaným výnosům na akcii za příští rok jsou aktuálně akcie této společnosti 8krát levnější.

---------------------------------

Nezapomeňte, že finální rozhodnutí nad tím, kam své peníze vložíte a jaké riziko při tom podstoupíte, je pouze na vás a ideálně byste si všechny zajímavé informace o jakémkoliv trhu, akcii či aktivu měli nejdříve důkladně sami ověřit, než na ně svůj kapitál případně vsadíte.

#investovani #akcie #krize #koronavirus #zhodnoceni #nejistota #visa #exxon #bristolmyers

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.