Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 21 044.

Zaregistrovat se

02.05.2020 4 minuty čtení

Zakladatel největšího hedgeového fondu na světě varuje: Tohle je ta největší chyba, jakou investor může udělat

Historicky asi nejčastější investorská chyba, která se opakuje zas a znovu a je klidně možné, že ji hromada z vás dělá i v tuto chvíli.

Foto: CNBC

Kdo je Ray Dalio a jeho hedgeový fond Bridgewater Associates, už jste pravděpodobně zaslechli. Když se tento veleúspěšný miliardář minulý měsíc objevil skrz videohovor na TEDu, přišla mimo jiné samozřejmě řeč i na investování v současné situaci a na chyby, které během krizí investoři zas a znovu opakují.

Dalio na úvod zdůraznil tu "největší chybu", jakou podle něj investor může udělat:

"Tou největší chybou ze všech možných je myslet si, že čemu se v poslední době dařilo, je lepší investice a ignorovat, že také mnohem dražší investice. A že čemu se v poslední době nedařilo, je ta nejhorší investice - rychle odtamtud pryč! - a ignorovat, že je to najednou rovněž levné."

Pojďme si ty dvě věty přenést trochu do laické řeči: V podstatě jde o úplně typický investiční přešlap, kdy lidé pod tlakem chamtivosti a strachu, že jim náhodou uteče neuvěřitelný růst, s klidem nakupují silně rostoucí trhy blízko jejich vrcholů

Ideální čas k nákupu?

A na druhé straně se panicky zbavují svých investic, jakmile začnou klesat a jsou schopni prodat na úplném dně s nejvyšší možnou ztrátou. A už vůbec je do klesající akcie nedostanete, protože co klesá, přece nebudou nakupovat.

"Pokud nejste schopni rozlišit tyhle dva rozdíly, čehož většina lidí skutečně schopná není, můžete si být jistý, že vás čekají problémy," popsal Dalio svůj názor, že nakupování silně rostoucích a prodávání silně klesajících trhů je cesta do pekel.

Přečtěte si také: Pokud máte peníze, hned kupte akcie těchto 3 firem, radí úspěšný investor

Držet hotovost?

Když už byla řeč o kapitálu, Dalio neopomněl zmínit i svůj známý názor, že držet pouze hotovost je z pohledu udržení hodnoty svého kapitálu absolutní nesmysl:

"Nemyslete si, že mít peníze v hotovosti je bezpečná investice. K držení kapitálu ve formě hotovosti to vždy svádí, protože můžete očekávat prakticky nulovou volatilitu, ale za tohle pohodlí ročně přijdete zhruba o 2 % kupní síly ročně. Takže hotovost je téměř vždy tou nejhorší možnou investicí."

K tomu bych poznamenal, že zrovna v následujících měsících až několika letech by se naopak hotovost hodit mohla, protože až dostane současná krize šanci vyplout na povrch a ukázat se na světle, nepochybně se budou objevovat zajímavé investiční příležitosti napříč všemi možnými sektory, od trhů přes reality až po sběratele všeho možného, kteří se budou svého umění, automobilů, alkoholu a dalších věcí zbavovat kvůli nedostatku hotovosti.

Poučný klip:

Co tedy s volnou hotovostí dělat, když v matraci by zůstat neměla? Dalio navrhuje myslet trochu nekonvenčně a být - jako vždy - připraven i na nejhorší možné scénáře. 

"Máte aspoň trochu zlata...pro případ, že současný měnový systém zkolabuje a peníze jako celek budou předefinovány," zeptal se řečnicky a na závěr dodal pár stručných rad: "Pořádně diverzifikujte, buďte pokorní, nesnažte se nad trhem mermomocí zvítězit a pamatujte na rizika spojená s držením hotovosti."

Na celý téměř hodinový rozhovor s Rayem Daliem se můžete kouknout tady:

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #raydalio #akcie #chyby #kapital #hotovost #diverzifikace #chamtivost

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Super clanok, ego a investovanie nejde dohromady ale s pokorou sa uz investuje lepsie . Zaujimave je to s tou hodovostou, ktoru je dobre mat v pripade moznosti dobreho obchodu thumbsup

    1
Doporučené příspěvky
2 minuty
4 minuty
4 minuty
7 minut
5 minut
3 minuty
12 minut
2 minuty
6 minut
6 minut
4 minuty
6 minut