Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
07.05.2020 6 minut čtení

Ekonom, který recesi pro 2020 předpověděl, říká, že situace se rapidně zlepší již koncem letošního roku

Kanadský ekonom Campbell Harvey je jedním z mála zbylých optimistů, podle něj je zotavení ekonomiky otázka dostupné vakcíny a následné psychologické reakce světové populace. Opírá se přitom o nástroj, který používá už 34 let.

Rok 2020 se rozhodně do historie nezapíše v superlativech, alespoň ne v těch pozitivních. Ještě nemáme za sebou ani první polovinu roku a svět už zasáhly ničivé požáry, hrozba válečného konfliktu mezi Íránem a USA a potom samozřejmě, hned zkraje se začal světem šířit virus, jehož následky překonávají vše, co moderní společnost, kdy zažila.

Hrozba ekonomické recese, ropná krize, propady světové burzy, miliony nezaměstnaných, krachující podniky a firmy, ochromený průmysl, stagnující vývoj společnosti. 

S pomalu odeznívajícími následky první vlny viru se teprve začíná naplno projevovat rozsah ekonomických škod a odborníci už varují před vysoce pravděpodobnými dalšími vlnami pandemie i dlouholetou ekonomickou depresí. 

Vědci, investoři, medicínští experti a profesoři z celého světa nás mezitím denně zásobují černými vyhlídkami do blízké budoucnosti. I ti nejoptimističtější z nás už začínají podléhat skepsi a panice, naštěstí se stále najdou tací, kteří budoucnost nevidí zase tak pesimisticky a my si proto můžeme vybrat, ve kterou variantu vložíme svou důvěru.

Recese podle plánu

Loni v létě si americká ekonomika zapsala celou dekádu ekonomického růstu a nezaměstnanost klesla na 3.7 %, tehdy přišel profesor ekonomiky z Fuqua School of Business at Duke University Campbell Harvey se znepokojivou predikcí: 

„Svět bude v roce 2020 nebo počátkem roku 2021 čelit ekonomické recesi.“ 

Proč? Sledoval podrobně pohyb státního dluhu, a výnosy tzv. T-bills a povšiml si, že výnosová křivka se podezřele blíží stavu, po kterém v historii vždy následovala recese – sedmkrát po sobě. Pro Harveyho není význam výnosové křivky cizí, její směrodatnost identifikoval již v roce 1986 při své disertační práci.

 

Pouze pár měsíců poté čelíme největší ekonomické krizi od samotné Velké hospodářské krize. Hodí se tedy zeptat, jaký vývoj Harvey při této krizi očekává? Odpověď je překvapivě optimistická, podle něj bude ekonomická deprese výrazná a zásadní, ale na druhou stranu bude trvat krátce. Ekonomika by se mohla začít zotavovat již koncem letošního roku:

„Při finanční krizi v roce 2008 byla nejproblematičtější nejistota, nikdo nemohl předpovědět, kdy to celé skončí. Dnes je to jiné, původce represe je zjevný – je jím biologická reakce a řešení je taky zcela zjevné: Další biologická reakce.“

Na rozdíl od některých ryzích optimistů Harvey neočekává růst ekonomiky ve tvaru V, podle něj můžeme očekávat spíše tvar U, ale deprese se neudrží dlouho, nejpozději počátkem příštího roku by totiž měla být dostupná vakcína.

Leckdo by mohl namítnout, že ve chvíli, kdy všichni ostatní predikují hluboký ekonomický propad a přetrvávající problémy světových trhů i dalších sektorů ekonomiky, jedna pozitivnější prognóza vůbec nic neznamená

Na druhou stranu při sledování hlavních indexů Wall Street Dow Jones industrial Average a S&P 500 můžeme vypozorovat, že jejich zotavení a prudký růst po silném propadu na konci února tomu odpovídá.

Je taky nutné připomenout, že to byl právě Harvey, kdo v dobách ekonomické prosperity předpovídal pesimistické výhledy, v době, kdy většina prognostiků žádný problém nevěštila. Hrozila nám snad recese i bez pandemie koronaviru? Na to Harvey nedokáže rozhodně odpovědět:

„Na to se těžko odpovídá, inverze byla mírná, takže věřím, že jsme mířili k lehčí, krátkodobé krizi. Poté však přišla pandemie COVID19, která vše změnila.“

Harvey tíhne k teorii, že koronavirus pouze prohloubil a akceleroval negativní trend, který by se dříve nebo později projevil i bez vnějšího vlivu. I proto věří, že se nacházíme v nejhorší fázi krize.

„Můžeme předpokládat, že druhý letošní kvartál ponese nejhorší hospodářský výsledek v historii Spojených států, HDP se může meziročně propadnout až na -30 %. Neumím si dost dobře představit, že by třetí kvartál byl ještě horší.“

Dodává, že při této krizi bude zcela zásadní rychlost s jakou svět vyvine vakcínu a bude ji schopen distribuovat široké veřejnosti. „Vakcína není řešením všech problémů, ale bude řešením té ohromné nejistoty. Poskytne lidem naději, jakousi jistotu, že máme situaci pevně v rukou. Pokud do té doby najdeme i léčbu, která zmírní riziko smrti, také to zásadně ovlivní společenskou náladu.“

Tady si můžete přečíst o testech vakcíny od americké Moderny.

Čekání na kýženou vakcínu by nakonec nemuselo být tak dlouhé, pracuje na ní desítky týmů z celého světa a dostává se jí silné finanční podpory. Efektivní vakcína je v současnosti prioritou celé civilizace a některé firmy již postoupily do fáze trial testů, což jen potvrzuje extrémní rychlost vývoje. 

„Podle mě je zásadní, že koncem letošního roku můžeme sledovat kredibilní scénář dalšího vývoje. Samotná existence funkční vakcíny bude mít obrovský psychologický dopad na celé lidstvo – v pozitivním slova smyslu. A právě strach a nejistota je v současnosti naším největším problémem.“

Právě kvůli psychologické reakci trhu Harvey očekává, že akciové trhy ještě nedosáhly absolutního dna. Podle něj můžeme očekávat i další propady v reakci na táhlý vývoj vakcíny nebo ekonomické zprávy ze zasažených segmentů.

Na druhou stranu věří, že rychlost zotavení ekonomiky nás překvapí. Částečně i proto, že jeho oblíbený indikátor – výnosová křivka – je v tuto chvíli pozitivní. (Hlavně díky včasné reakci FEDu.) 

„To je náš hlavní ukazatel a podle něj můžeme hovořit o pozitivním budoucím vývoji ekonomiky,“ zakončuje Harvey. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#ekonomika #recese #pandemie #koronavirus #COVID19 #Harvey #prognoza #vakcina #vynosovakrivka #makroekonomie #investovani #byznys #optimismus 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
7 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
9 minut
4 minuty