06.05.2020 4 minuty čtení

"Dávejte si pozor!" Ostřílený ekonom varuje, že dnešní trhy připomínají vývoj před Velkou hospodářskou krizí

"Tohle vypadá jako počátek býčího trendu, který je velmi podobný tomu, jež trhy zažily v letech 1929-1930."

Tisíce nezaměstnaných lidí čeká ve frontě před úřadem práce v New Yorku, aby se zaregistrovali na listinu zájemců o federální pomocné práce, 1933; foto: AP

Dlouholetý finanční analytik A.Gary Shilling, jež už působí jako ekonom a prezident ve společnosti A.Gary Shilling & Co., se ve svém posledním sloupku pro Bloomberg podíval na to, jak se aktuální situace na trzích podobá té, která předcházela příchodu Velké hospodářské krize. A podobnost nemusel hledat dlouho:

"Dávejte si pozor a nenechte se nedávným růstem akcií oklamat, investiční scéna začíná stále více připomínat kolaps trhu v roce 1929 a Velkou hospodářskou krizi na začátku 30. let," napsal Shilling.

"Vypadá to jako počátek býčího trendu, podobný tomu z let 1929-1930. Tím pádem můžeme očekávat, že akcie spadnou ještě o 30 až 40 % a hluboká globální recese bude pokračovat až do roku 2021," pokračoval ostřílený ekonom, který v roce 1969 jako jeden z mála analytiků správně předpověděl příchod recese na konci roku.

Na konci 70 let., opět jako jeden z mála, kdo předpověděl, že do té doby stabilní americká inflace nebude již nadále pokračovat bez větších změn. Správně rovněž tehdy předvídal, že dojde k posunu investičních strategií a investoři začnou místo hmotných aktiv stále více preferovat akcie a dluhopisy.

V roce 2011 předpověděl, že ceny amerických realit klesnou o 20 %. O rok později skutečně ceny na realitním trhu, jež klesaly již od let 2006 a 2007, dosáhly na nová minima. Jeho poslední větší předpověď pochází z roku 2015, kdy prohlásil, že cena ropy podle něj klesne na 10 až 20 $ za barel. Jako důvody uvedl vyšší produkci způsobenou jednak frakováním ropy a také skutečnost, že OPEC globální produkci nijak efektivně neomezuje.

Gary A. Shilling; foto: Jin Lee/Bloomberg

Ale zpět do současnosti. 7. dubna Shilling tweetnul

"Wall Street roste v naději, že to nejhorší z pandemie koronaviru již máme za sebou. Mně to připomíná rok 1929, kdy akcie nejdříve spadly, pak se pokusily opět růst, načež znovu prudce propadly, zatímco se naplno rozjela Velká hospodářská krize. Dnes ještě ve skutečnosti vůbec netušíme, jak velké škody ekonomiky na celém světě utrpěly a až tato realita vyplyne na povrch, akcie zkolabují na nová minima."

Ve svém sloupku pro Bloomberg připomněl 48% propad indexu Dow Jones mezi 3. zářím a 13. listopadem 1929. Šlo o pád, který tehdy "mnozí považovali za smysluplnou korekci", jelikož největší a nejziskovější společnosti (blue chips) tehdy za sebou měly osmiletý růst o astronomických 500 %.

A tak kupci s radostí za domnělou levnější cenu naskočili do trhu a vyhnali akcie do 17. dubna 1930 o 48 % vzhůru, čímž pokryli 52 % předchozího pádu. Avšak doba růstu neměla dlouhého trvání a Dow Jones v následující krizi ztratil ve srovnání s maximem ze září 1929 celých 89 % své hodnoty.

Shilling se obává, že bychom se na trzích nyní mohli dočkat něčeho podobného. Byť řada ekonomů očekává, že by ekonomika mohla předvést korekci ve tvaru písmene V a vrátit se v druhé polovině roku zpět na opuštěná maxima, on zůstává skeptický - a to bez ohledu na to, jak velké stimuly vláda do ekonomiky napumpuje.

Současná situace bude totiž dle Shillinga mít zcela zásadní dopad na utrácení spotřebitelů jak doma, tak v zahraničí a recese, v níž už se prakticky nacházíme, bude bolestivá.

"Tato pandemie má potenciál být tou nejničivější finanční a společenskou událostí od druhé světové války s podobně dlouhodobými následky," napsal Shilling s odkazem na pesimistický počet nezaměstnaných v USA a dodal: "Řada lidí v následujících letech nepochybně omezí své utrácení a začne si znovu budovat finanční rezervu, zejména proto, že tato krize mnoho z nich zastihla v čase vysokých dluhů a malých finančních úspor."

#investovani #ekonomika #trhy #akcie #velkahospodarskakrize #historie #pouceni #burza #recese #krize #koronavirus #pandemie #dluhy #konzum #utraceni #hospodarstvi

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pokud se slova Garyho A. Shillinga naplní, máme se na co těšit ..
  +3
 • Jsem zvědav jak se tento případný scénář propíše na kryptoměnovém trhu.
  +1
  • To by na případném plošném propadu akciových trhů bylo asi nejzajímavější. Plus to, který typ aktiv by se následně rychleji vzpamatoval.
   0
  • Na trhu jsou dneska již poměrně zdařilé projekty a jak jsem psal v jednom z mých nových článků, tyto projekty nás pomůžou zachránit nejen skrz investici(zhodnocení), ale skrz přidanou hodnotou... Defakto čekám na krizi
   0
 • Když vidím, kdo všechno se dneska baví o investování a nakupuje akcie (lidé, kteří před tím k trhům nikdy ani nepřičichli a neudělali jediný obchod), taky mi to připomíná čtení o roce 1929, kdy už prý zprostředkovatelé nakupovali akcie i uklízečkám. Historicky na burzách obyčejní lidé nikdy nevydělávali, jenom když se tam ve velkém nahrnuli, velcí hráči je poctivě oškubali a poslali ekonomicky o dvě generace dozadu.
  +1
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
9 minut
3 minuty
6 minut
8 minut
13 minut
2 minuty
4 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
9 minut
3 minuty
6 minut
8 minut
13 minut
2 minuty
4 minuty
6 minut