06.05.2020 3 minuty čtení

Pandemie koronaviru: Další změny a další novinky!

Opět je tu pár změn, které stojí za zmínku, proto Vám je pro jistotu v kostce shrnu.

Lidé pracující na dohodu budou mít v době mimořádných opatření také nárok na ošetřovné. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče nebo v únoru 2020. Dohody musí být neukončené. Nárok budou mít zpětně od vyhlášení nouzového stavu (za březen 60 % předchozích pojištěných příjmů, za duben 80 %). Jde tedy o ty „dohodáře“, kterým se ze mzdy sráželo zdravotní a sociální pojištění.

Poslanecká sněmovna včera přehlasovala senát, neprošlo navýšení příspěvku OSVČ. Platí tedy stále částka 500,- Kč/den. Prodloužení se týká období od 1.5. do 8.6. Návrh ještě není podepsán prezidentem. Samozřejmě musíte splňovat podmínky, tzn. být dotčený opatřeními v souvislosti s pandemií /pokles příjmů, rušení objednávek apod.) Příspěvek bude vyplácen po 30.4.2020.

Vláda včera schválila návrh kompenzačního bonusu pro malé s.r.o. do dvou společníků nebo rodinným firmám postiženým koronavirem. Příspěvek by měl být 500,- Kč/den a náležel by každému ze společníků. Návrh musí schválit ještě obě komory Parlamentu a podepsat prezident ČR. Příspěvek by měl být vyplacen zpětně od 12.3.2020. Jakmile budou upřesněny podmínky, zejména týkající se kolize s ostatními bonusy a dávkami, obrátím se na Vás znovu.

EET navrhla vláda odložit do konce roku, nyní je odložena do konce srpna. Opozice usiluje o delší odložení. Návrh musí projít oběma komorami Parlamentu a musí jej podepsat prezident.

Firmy v pronajatých prostorách, které musely zavřít provoz, mohou nájemné za období od 12.3. do 30.6. splatit do konce roku. Pronajímatelé zároveň nemohou vypovědět nájemní smlouvu firmám s uzavřenými provozy do konce června kvůli neplacení nájemného. Osvobození se netýká plateb za energie, ty nájemci hradit musí. Vláda bude také projednávat dotaci nájemného ze strany státu.

Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma kvůli uzavření škol a školek v souvislosti s koronavirovou krizí, vzroste ze 60 na 80 %. Platit by mělo zpětně. Není ještě podepsáno prezidentem.

Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň plánuje zrušit daňové odpočty hypoték, ty zůstanou zachovány do roku 2021. To prakticky znamená, že pokud budete kupovat nemovitost, nebudete muset platit 4% daň, která znamenala reálné navýšení kupní ceny (hypotéky). Zároveň ale ztrácíte možnost uplatnit si úroky z hypoték ve svých daňových přiznáních.

Od 11. května se budou moci konat společenské, kulturní a sportovní akce s účastí do 100 osob, avšak za přísných hygienických podmínek. Toto opatření dopadá zejména na kina, divadla, koncerty, cirkusy a spadají sem i svatby.

Nouzový stav byl zatím prodloužen do 17.5.2020

O dalším vývoji Vás budu informovat.

Hezké jarní dny!

Zdeňka

#podnikani #pandemie #covid19 #novinkyauvolnovani #vlada

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.