5 minut čtení

Pozor, aby vaše Pětadvacítka nepadla do rukou exekutorů, v zákoně je díra

Žádali jste o kompenzační bonus pro OSVČ? Nebylo by to nic divného, protože žádalo přes 200 tisíc živnostníků. Pro část z nich by se ale situace mohla značně zkomplikovat, protože v zákoně je zjevně díra, která problém nevyřeší, ale naopak umocňuje.

Finanční správa tvrdí, že kompenzační bonus exekuci nepodléhá, ale současná situace vypadá tak, že pokud si Pětadvacítku necháte vyplatit na účet, který je zatížen exekucí, můžete jen doufat, že exekutor vyplacení povolí a vy o bonus nepřijdete. Umožňuje to díra v zákoně, která je nyní předmětem sporů.

Seznam Zprávy přišly s příběhem ženy, jež se s manželem vrhla do podnikání, ale projekt nedopadl dobře a výsledkem je exekuce. Před příchodem koronaviru se paní živila jako taxikářka, ale s šířením pandemie přišla o příjem a proto požádala o Pětadvacítku. Nárok na ni měla, ale kvůli exekuci ji banka několik dní peníze zadržovala. To mě vedlo k zamyšlení, že by se tento problém mohl týkat dalších OSVČ, takže to trochu rozebereme.

Ujištění od Ministerstva financí i Finanční správy

Paní, o které je psáno výše, na formulář s žádostí o kompenzační bonus uvedla svůj účet, jež je obstavený exekutorem, ale dopředu se přímo na Ministerstvu financí i Finanční správě informovala, zda si tam ty peníze může nechat poslat a zda ji budou vyplaceny. Oba úřady to odsouhlasily a paní byla ujištěna, že je to podloženo zákonem. Ženina banka s výkladem zákona bohužel nesouhlasila a peníze několik dní zadržovala.

Co na to Finanční správa, která bonusy vyplácí? V tiskové zprávě upozorňuje, že kompenzační bonus exekuci nepodléhá. Generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová pak upozorňuje, že je důležité banku informovat o tom, že přijaté prostředky z účtu Finanční správy (předčíslí 10719) nepodléhají exekuci.

Pochybila banka? Ne tak docela

Situace se zdá jednoduchá - banka pochybila. Ale to není tak úplně pravda, protože přišla s následujícím vyjádřením. Kompenzační bonus exekuci nepodléhá, ale problém je v tom, že jakmile je bonus připsán na účet u banky, tak tím ztratí svůj chráněný charakter a je z něj pohledávka majitele účtu bankou a taková pohledávka už z exekuce vyjmuta není.

V okamžiku připsání peněz na účet k nim banka musí přistupovat jako k volným prostředkům a tedy stejně jako ke každé jiné pohledávce z účtu. Je vcelku logické, že banka nemůže evidovat, jaké prostředky, odkud a v jaké výši na účet klientů přicházejí, respektive evidovat to může, ale nelze s tím operovat. Jestliže je tedy na účtu, kam si necháte vyplatit kompenzační bonus exekuce, banka je povinna do ní zahrnout i tyto finance.

Zákon šitý horkou jehlou

Pokud se vám zdá, že je to postavené na hlavu, tak se vám to nezdá, ale je to tak. Bonus náleží majiteli účtu, ale pouze do chvíle, kdy přijde na zatížený účet. Jenže Finanční správa bonus jinak nevyplácí. Výše uvedená paní si mohla nechat poslat peníze jinam, ale neměla pro to žádný důvod, když byla ujištěná o tom, že problém nebude.

Seznam zprávy pokračují v příběhu a zmiňují, že paní dostala peníze od banky asi po týdenním boji s informací od mluvčího, že je nastalá situace mrzí, ale banka musí postupovat v souladu s platnými zákony. Dále se pak odvolával na to, že v exekučním procesu jsou banky jen pasivními vykonavateli povinností, takže nemohou rozhodovat o tom, které prostředky budou z exekuce vyjmuty. Právo na takové rozhodnutí má totiž pouze exekuční orgán.

Že je to problém zákona a ne jedné banky dokládá fakt, že i právníci dalších bank řeší podobné případy. Mluvčí jedné z nich říká, že mají klienty s exekucí, kteří se na ně obrátili kvůli vyplacení státní podpory. Mluvčí ještě jiné potvrdil, že současná situace je předmětem diskuzí na úrovni České bankovní asociace a příslušných státních orgánů.

Řešení se zdá jednoduché

Dne 27. 4. 2020 poslala ČBA dopis Generálnímu finančnímu ředitelství, ve kterém navrhla dvě různá řešení. Jedním z nich je, aby si OSVČ mohla zažádat o výplatu bonusu jiným způsobem, než na účet, tedy například složenkou. Dalším řešením by bylo mimořádné upravení občanského soudního řádu, aby banky mohly tento bonus z účtu vyplatit bez souhlasu vymahatele dluhu.
(k návrhům se do dnešního dne nikdo nevyjádřil)

Jak je vidět, mohlo by to být jednoduché, ale nezapomeňte, že žijeme v České republice, kde nic nemůže být jednoduché, takže si raději nechte kompenzační bonus vyplatit na účet, který není jakkoli zatížen. Budete mít klidné spaní, že o finance, jež jsou určeny k pokrytí základních životních potřeb, nepřijdete.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #OSVC #petadvacitka #exekuce #exekutor #dluh #ucet #zakon #bonus #kompenzace

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.