Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
03.05.2020 5 minut čtení

České 3D tiskárny proti pandemii COVID-19. „Kde nepomůže stát, pomůžeme si sami,“ říká majitel Prusa Research

Rčení „zlaté české ručičky,“ má něco do sebe. Naše nanotechnologie zná celý svět, teď se pomalu dozvídá i o jedné z největších manufaktur na výrobu 3D tiskáren na světě. 3D tisk se totiž stal silnou zbraní proti pandemii koronaviru.

Pandemie koronaviru vzala útokem širokou škálu podnikatelských sektorů, služeb i průmyslu. Jedním z mála oborů, kterému se krize vyhnula obloukem, ba co ví, který pomohl v boji proti virové epidemii, je 3D tisk

Tahle rychle se vyvíjející moderní technologie vytvoří vše od přívěšků na klíče až po domy. A zdá se, že o ni ještě hodně uslyšíme. Obor 3D tisku se už dokonce začal vyučovat i na vysokých školách.

Modelovací stroj, který vrstvu po vrstvě vytváří z dodaného materiálu (nejčastěji plastu) hotový předmět, je asi všem známý. Ale co všechno lze v dnešní době vytisknout? Otázkou je spíše, co vytisknout nelze

Kromě široké škály běžných předmětů se například v lékařství se používají kloubní náhrady, zubní či kostní implantáty na míru. Vytisknout se dají protézy, kompenzační pomůcky, naslouchadla. Firma Local Motors zvládla vytisknout plně funkční automobil. a V roce 2015 trojice amerických inženýrů vymyslela tiskárnu, která umí vyrobit látku a oblečení.

Takže není překvapením, že v současnosti se firmy zaměřující na 3D tisk pustily do výroby respirátorů, masek, obličejových štítů, pomůcek, které jsou pro mnohé otázkou života a smrti. Výhoda 3D tiskáren je přitom zcela zjevná, vymodelují vám cokoli, co jim zadáte do softwaru. 

Obličejové masky a respirátory tak na rozdíl od látkových a prefabrikovaných verzí mohou být navrženy přesně na míru vašeho obličeje. Český institut informaticky, robotiky a kyberneticky (CIIRC,) který je součástí Českého vysokého učení technického v Praze, tak například vyvinul nový typ respirátoru nazvaného CIIRC RP95-3D

O masky je takový zájem, že firma Strategic Projects Department, která za projektem CIIRC stojí, uvažuje o sériové výrobě pomocí technologie vstřikování.

3D tisk je přitom stále dostupnější technologie, která již není doménou pouze velkých a finančně zabezpečených institucí, ale i drobných podnikatelů a soukromníků. Své o tom ví i majitel manufaktury na 3D tiskárny Josef Průša, kterého najdete i v žebříčku talentovaných Čechů Forbes 30 pod 30.

Zná ho celý svět, kromě české vlády

Společnost Prusa Research patří mezi nejrychleji rostoucí firmy v Evropě. Mezi lety 2015 - 2018 zaznamenala neuvěřitelný růst 4 527 % a letos pravděpodobně růst ještě navýší, posledních pár týdnů pro ně bylo kvůli pandemii koronaviru dost hektických. 

„Máme dvojnásobné tržby než obvykle. Jen za duben očekáváme obrat ve výši 220 milionů korun, což je částka, na kterou jsme ještě před několika lety dosáhli za celý rok,” vysvětluje Průša v rozhovoru pro Forbes. 

Společnost má momentálně naplněny všechny výrobní kapacity, čekací doba na její tiskárny se prodloužily až na pět týdnů a denně utrží i devět milionů korun. Díky rozjetému byznysu se samotnými tiskárnami může společnost využívat i vlastní kapacity tisku.

Na nich momentálně tisknou ochranné štíty, které rozdávají zdarma potřebným institucím. Už jich vyexpedovali kolem 100 000, vyrábí je na zhruba šesti stech vlastních tiskáren, které jedou nonstop na plné obrátky. 

Prusa Research rozdává ochranné štíty lékařům i školám, supluje tím práci států.

Josef Průša zároveň poskytl bez jakéhokoli poplatku návod na výrobu těchto štítů, vytisknout si je tak může kdokoli s přístupem v 3D tiskárně. Každý den výroby ho stojí na nákladech více než 150 tisíc korun. 

Štíty se začaly tisknout po celém Česku, své fanoušky ale už mají i ve světě. Jeho masky se tisknou v USA, Velké Británii, Španělsku nebo Francii. Vyrábí, kdo může, a to nejen pro sebe. Dobrovolníci je dodávají především zdravotníkům, kterým podobná ochrana stále chyběla.

Stát mezitím dnes oficiálně ukončil několikatýdenní letecký most z Číny, přes který nakoupil materiál za 4 miliardy korun. Na řadu se tak konečně dostanou i čeští podnikatelé a výrobci zdravotnického i ochranného materiálu, kteří byli dosud krizovým štábem i ministerstvem zdravotnictví přehlíženi. Tuzemští podnikatelé a jejich firmy přitom zjevně mají, co nabídnout.

"Čekal jsem, že 3D tisk bude jen dočasná výpomoc, než se nastartují normální fabriky a začnou chrlit desítky tisíc kusů štítů denně, nebo se o to postará stát. Jenže už začínáme třetí týden výroby a pořád se nic neděje. Když před sebou vidím tu frontu požadavků, která pořád roste, říkám si, že by to chtělo nějak reagovat. A stát nic," svěřuje se Průša na svém facebookovém profilu.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#Prusa #PrusaResearch #CIIRC #CVUT #3Dtisk #3Dtiskarny #podnikani #byznys #stat #koronavirus #pandemie #charita #COVID19 #inovace #technologie   

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
11 minut
8 minut
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
1 minuta
6 minut
4 minuty
4 minuty
3 minuty