03.05.2020 5 minut čtení

Glosa: Chce vláda snížením DPH „podpořit českou pivní kulturu“, nebo si jen dělá PR?

Co kdybychom podpořili českou kulturu neziskovek? Co takhle českou kulturní kulturu, která má teď velké problémy? Ne, ne, ne. Je tu důležitější kultura, kterou si musíme chránit. Ta pivní. Protnutí „pivařů“ s cílovou skupinou hnutí ANO čistě náhodné.

Předevčírem, 1. května 2020 vstoupil v účinnost článek III zákona 256/2019 Sb., který znamená mimo jiné přeřazení točeného piva do druhé snížené sazby DPH. Všichni hospodští, kteří točí pivo, na něj tedy mohou začít uplatňovat místo 21% sazby DPH 10% sazbu.

Jak bývá v Česku dobrým zvykem, zákon je napsán tak nejasně, že se kolem jeho vyznění vedly sáhodlouhé diskuse. Někteří lidé se například domnívali, že ze zákona vyplývá, že aby se na pivo vztahovala 10% daň, muselo by se točit do desetilitrových sklenic.

S vysvětlením přispěchalo Ministerstvo financí a uvedlo věci na pravou míru.

„Ministerstvo financí odmítá jakýkoliv jiný výklad než ten, že se novelou zákona o evidenci tržeb snižuje s účinností od 1. května 2020 DPH u čepovaného piva na 10 %. Čepovaným pivem se přitom rozumí veškeré pivo podávané ve sklenici jakéhokoliv objemu (standardně 0,3; 0,4 či 0,5 litru) načepovaného ze sudu či tanku s objemem alespoň 10 litrů a více, a to v rámci služby podávání nápojů či stravovací služby. “

Takže ano, „sleva“ se vztahuje na kompletně všechno točené pivo  a zároveň i na všechny ostatní točené nápoje v rámci restauračních služeb jako je například nealko pivo, limonáda nebo Kofola. Ovšem i tady máme výjimku. 

Dvojí metr – stánkaři mají smůlu

Prodej točeného piva do plastového kelímku u stánku v rámci sportovní či kulturní akce byl a i po novele zákona dále bude považován za ‚dodání zboží‘, neboť u takového stánku nedochází k převažujícímu naplnění rysů restaurační služby (je to srovnatelné s dodáním zmrzliny v kornoutu).

Takže stánkaři mají smůlu. Co na tom, že letní kulturní akce, které jsou běžně jejich hlavním zdrojem příjmů, se letos z 90 % nebudou kvůli opatřením proti koronaviru konat.

Někteří zákonodárci kritizovali tuto nerovnost, která ze zákonu plyne. Například místopředseda ODS Martin kupka glosoval situaci na svém Twitteru.

„Od 1. května bude pivo ve stánku zatížené jinou DPH než pivo v restauraci, a to zase bude mít jinou DPH než pivo s sebou do džbánku. Ovšem nealko pivo ve stánku má jinou DPH, než když si ho dáte v restauraci. Omlouvám se, už jsem z toho narovnání podnikatelského prostředí celý zmatený.”

Podpora pivní kultury

Ministerstvo financí dodává, že jeho cílem je mimo jiné podpořit českou pivní kulturu. 

„Cílem této úpravy je mj. podpořit českou pivní kulturu, která je pevně spjata s pivem čepovaným a současně tak zmírnit trend, kdy se dnes již téměř dvě třetiny veškeré pivní produkce spotřebují v balené formě namísto výčepu v tradiční české hospodě.“

Apel na tradiční hodnoty je něco, co mi opravdu leze krkem a spojování české tradice s konzumací piva mi nepřijde nejšťastnější. Tuzemská spotřeba piva se v roce 2018 zvýšila o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak v ČR předloni vypilo 141 litrů, o šest velkých piv meziročně více.

Pivo v Česku sice téměř nevnímáme jako alkohol, ale měli bychom si uvědomit, že alkoholem je. A ať se nám to líbí, nebo ne, Česko rozhodně není národem abstinentů.

Problém s alkoholem má podle organizátorů nedávno ukončené kampaně Suchej únor zhruba milion Čechů. Potvrzuje to i nedávný průzkum Deníku. „Zhruba každý šestý z respondentů naší ankety se přiznává, že mu alkohol způsobil vážnější problémy v rodině či v zaměstnání,“ říká vedoucí datové redakce Deníku Aleš Vojíř.

Je to něco, na co bychom měli být pyšní a co bychom měli podporovat úlevami na daních? Podle Ministerstva financí očividně ano. Ale co, hlavně když to udělá dobrou reklamu v očích veřejnosti. O nic jiného vládě stejně nejde.

Další PR pro Babiše

Andrej Babiš v rámci marketingové kampaně v podstatě vyzval hospodské, kterým mělo snížení DPH pomoci, aby pivo zlevnili.

„Tyhle peníze jdou hospodskému rovnou do kapsy. Je jen na něm, jestli se o slevu podělí se svými zákazníky. Podle mě by to měly udělat hlavně restaurace, protože ty mají velkou výhodu ze snížení DPH na jídlo z 21 na 10 procent,“ uvedl Babiš na svém facebooku.

Zároveň apeluje na zákazníky, ať své hospodské hlídají.

 „Naše opatření vstoupí v účinnost 1. 5. 2020 a vyzývám všechny štamgasty, ať cenu piva ve své hospodě a hlavně restauraci hlídají. Mohla by klesnout, rozhodně ale není důvod, aby stoupala,“ dodal.

Tak na koho tedy Andrej Babiš cílí? Chce pomoci hospodským, nebo chce zlevnit pivo pro voliče? Celé mi to přijde jako čirý populismus, co vám?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #koronavirus #vlada #babis #ministerstvofinanci #byznys #podnikani #krize #dane #pivo #restaurace

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.