5 minut čtení

Zvěd generace Z v Poslanecké sněmovně: Dominik Feri, politik, který objevil skutečný potenciál Instagramu

A odkud čerpáte aktuální informace z politického dění vy?

Kdybych měl vybrat jednu službu/aplikaci, kterou pandemie koronaviru a s ní spojená plošná karanténa a přerušení sociálních vazeb vyšvihla do popředí a poukázala na její obrovský potenciál, pak je to služba z portfolia Marka Zuckerberga Instagram.

Tahle původně nenápadná sociální síť sklidila extrémně rychle velký zájem mladých lidí z celého světa. A to ze dvou důvodů: 

  • Přehledné rozhraní s minimem textu a vizuálně zajímavými příspěvky
  • „Na Instagramu nejsou moji rodiče“

Zdá se to bizarní, ale Instagram s sebou opravdu přinesl generační výměnu. Zatímco mileniálové si hýčkají své facebookové profily, „intelektuálové“ se schází na Twitteru a milovníci archeologie nedají dopustit na Myspace, generace Z si musela najít jiný prostor, který není tak úzce spjatý s generací mileniálů a potažmo, jejich rodičů.

Každý, kdo máte v přátelích na Facebooku svou babičku, tetičku nebo strýčka z Moravy jistě chápete, co je k tomu vedlo. 

Instagram rychle převzal komunitu i z dalších sociálních sítí, např. Whatsappu, Snapchatu a když poprvé spustil funkci „stories,“ způsob sdílení se ze dne na den transformoval v ještě intimnější, osobnější a aktuálnější exhibici životních stylů.

Právě funkce stories byla v době karantény možná nejzásadnější funkcí pro sociálně deprimované mladé lidi. Záměrně říkám „mladé lidi,“ protože já sám věkově spadám do škatulky mileniálů a některé trendy současné generace už míjejí i moji mentalitu.

Což je sice často smutné zjištění, ale pořád je to lepší, než když k němu vůbec nedojdete a exhibujete se na Tiktoku i za cenu vlastní zbylé důstojnosti.

Podobnost fotografií s tématem je čistě náhodná.

Generace Z je „odchovaná“ Youtubem a neustálým poměřováním se s ostatními ve virtuálním světě. Z průzkumů vyplývá, že až 70 % z teenagerů pravidelně sleduje a inspiruje se internetovými influencery.

Influencing je vůbec zvláštní fenomén poslední doby. Od základu modifikoval marketing a podstatu samotné reklamy a nabízí firmám prostor k propojení firemní filosofie s filosofií uživatelské komunity

Lidé, kteří od dětství vzhlíží ke svým oblíbeným Youtuberům a soustředí se na okamžité a komprimované informace, budou mít tendenci najít si důvěryhodnou osobnost, která jim zajistí přísun kriticky důležitých informací

A tím jsem si vyskládal prvotřídní oslí můstek k dalšímu bodu – politika.

Politické strany i jednotlivci si jsou potenciální sílou voličské základny mezi generací Z dobře vědomi. Jejich problém je, že i marketing nejsilnější strany u nás řídí mediální specialista a kouzelník psaného projevu, kterému je 45 let.

Dojemné slohy plné fotek se štěňátky a osobních příběhů fungují skvěle na velké spektrum potenciálních voličů, na koho nefunguje ani zdaleka? Na lidi, kteří nejsou zvyklí číst

Jak dopadly pokusy ANO nebo jiných politických subjektů o infiltraci teritoria generace Z? Podle předpokladů, velmi uboze. Ovšem jeden politik, člen poslanecké sněmovny a aktivní bojovník opozice má v tomto směru velmi silnou pozici. Narodil se totiž v roce 1996 a je historicky nejmladším poslancem České republiky.

choco_afro vs boomeři

Pokud vám jméno „Choco Afro“ nezní moc povědomě, pak doplním, že občanské jméno tohoto instagramového uživatele je Dominik Feri. Původem teplický poslanec je hlavním důvodem, proč se v posledních parlamentních volbách skomírající TOP 09 těsně protlačila do Sněmovny. A krom toho je králem českého politického Instagramu.

Důvod je prostý, mladí lidé mu důvěřují, sledují jeho online život a on jim za to na oplátku dodává čerstvé zprávy z vládních jednání, politických diskuzí i zákulisí Sněmovny. A když říkám „čerstvé,“ sledující Feriho instagramového účtu mají obvykle exkluzivnější a jasněji podaný obsah než novináři, kteří sbírají kusé informace z tiskových konferencí po vládních jednáních. 

Ferimu nedělá problém sdílet online záznamy přímo ze sněmovny, postovat komentáře k výstupům jednotlivých politiků nebo ve dvě ráno informovat o nových nařízeních, která byla právě ustanovena. 

 

To vše proloženo glosami, vtipy, memes a satirickými poznámkami k vládnímu chaosu. Feri nepostuje pro generaci Z, Feri je zvěd z jejich vlastních řad, který se infiltroval do nejvyšších politických kruhů a se svou energií a patřičnou drzostí rozvířil usedlé vody Strakovy akademie.

Kromě 253 tisíc sledujících na Instagramu pravidelně informuje i 75 tisíc lidí na Twitteru. V obou případech jsou jeho komentáře hojně sdíleny a citovány a často jsou prvním zdrojem zásadních zpráv z výsledků vládního konání.

Cenzura doplněna postprodukčně.

Sekce komentářů pod Feriho příspěvky se hemží děkovnými komentáři a mnozí si zvykli, že Instagram je jejich prvním zdrojem relevantních informací

To proto, že nejmladší generace nekouká na televizi, na Netflixu zpravodajství nesežene a nechce číst desetiminutové články kvůli jediné hodnotné informaci. A tím určuje nový trend informačního minimalismu.

Schopní adaptabilní politicky či jinak angažovaní jednotlivci by si to měli rychle uvědomit. Protože ublížená rétorika a prázdné řeči možná fungují dnes, ale zítra... 

Dnes možná ANO, zítra určitě Ne.  

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#instagram #vlada #Babis #Kalousek #Feri #Choco_afro #socialnisite #Facebook #Twitter #GeneraceZ #milenialove #internet #zpravy #politika #Snemovna 

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.