03.11.2020 4 minuty čtení

Warren Buffett a jeho „nejdůležitější rada pro začínající investory“

Akciové trhy mohou působit dojmem potenciálně rychlého profitu. Tabulky plné oscilujících grafů a čísel vybízí k analytickému přístupu a nákupu a prodeji podle momentální hodnoty. Nejúspěšnější investor světa však namítá, že takový přístup je špatný.

S každou finanční krizí se pojí zajímavý trend. Lidé propadají masovému zájmu o investování. Není se čemu divit, akciové trhy jsou pro běžného člověka španělskou vesnicí, v krizových časech se ale ceny trhů mění ze dne na den. Ropa se obchoduje za negativní ceny, obrovské nedotknutelné společnosti ztrácí desítky procent. 

Lidé, kteří mají našetřené finanční rezervy, se začnou obávat, zda jejich jmění s rizikem ekonomické recese neznehodnotí hyperinflace a opatrně se rozhlíží, do čeho lze peníze investovat. Známým bezpečným přístavem je zlato, které v současnosti neustále stoupá na ceně, jenže některé akcie nabízí zdánlivě rychlý způsob znásobení vkladu. 

Dokonce i byznysem nepolíbený člověk, který je zvyklý „investovat“ maximálně do třešní na hracích automatech, zbystří, když se stoletá firma, která zákonitě nemůže zbankrotovat, propadne hluboko do červených čísel. 

K tomuto trendu se vyjádřil nejpovolanější z povolaných, nejúspěšnější investor všech dob Warren Buffett, který „investování-chtivým“ lidem dává dobrou radu: 

„Ze všechno nejdříve se naučte orientovat v účtech.“

„Posedlost akciovými tabulkami a sledování anonymních čísel není správnou cestou. Nejdříve musíte pochopit, co ta čísla vlastně znamenají a jakým způsobem byznys funguje,“ vysvětloval Buffett v rozhovoru pro Yahoo Finance.

Buffett přitom dobře ví o čem mluví, 89letý miliardář a ředitel Berkshire Hathaway se do světa byznysu dostal tak, že už v dětství nejdříve jako podomní prodejce nabízel lidem žvýkačky a Coca-Colu. Svou první akcii koupil v 11 letech, když už měl základní vhled do světa účetnictví a obchodu. 

„Musíte rozumět údajům, které čtete. Někteří lidé jsou pro obchod nadanější než jiní, ale každý má možnost se učit. Já sám jsem musel docházet na kurzy, abych se mohl ponořit do světa investicí, nekopl jsem do hrnce se zlatem, vše je jen o studování oboru. Pokud chcete uspět, musíte se jej naučit také.“

Nekupujete anonymní komoditu, kupujete část něčího podnikání

Podle Buffetta je častou chybou začínajících investorů, že si neuvědomují pravou podstatu akcií. Musíte si uvědomit, že kupujete podíl reálné společnosti, ne nějaké číslo, které se komíhá v tabulkách náhodnými směry.“

„Pokud se rozhodnete pro koupi akcií nějaké firmy, měli byste o tom přemýšlet. Nakoupíte-li chytře, budete vydělávat, ale musíte rozumět filosofii firmy, do které jste investovali. Jako příkladu užil Buffett akcií Coca-Coly, jejichž akcií drží více než 30 let a stále je vděčným zákazníkem firmy.

Přečtěte si také: Ignorování této rady Warrena Buffetta je stejné jako „nechat své auto uprostřed krupobití“

„Ve dvacátých letech minulého století, když Coca-Cola vstoupila na burzu, se vůbec nic nedělo. Firma se pomalu dostávala do povědomí zákazníků, ale možná by bylo lepší, kdyby na burzu vstoupila až o 30, 40 let později, protože v počátcích byste měli neustálé nutkání ji prodat.

Dnes můžete naopak sledovat její růst a pokud byste si koupili akcie ještě před tím, než růst začala, můžete jej sledovat šťastně.“

Už v ve výroční zprávě Berkshire Hathaway z roku 1988 Buffett vysvětluje, že do Coca-Coly investoval s cílem držet podíl co nejdéle. Popsal svou investici jako možnost být součástí „vynikajícího“ byznysu s „excelentním“ vedením. 

„Ideální doba držení akcií je navždy. Investoři jsou opakem uspěchaných obchodníků, kteří prodávají a inkasují profit ve chvíli, kdy se společnosti daří, ale vytrvale se drží akcií, když byznys strádá.“

Další proslulý investor Peter Lynch pojmenoval tento přístup jako „zahradničení,“ „Vytrvale zastřiháváte květiny a zaléváte trávník.“

Možná, že podobně velkorysý přístup si může dovolit jen člověk velikosti Warrena Buffetta. Na druhou stranu, i on začínal s málem a vypracoval se do pozice v současnosti čtvrtého nejbohatšího člověka planety.

#investovani #investice #WarrenBuffett #BerkshireHathaway #CocaCola #akcie #burza #trhy #finance #ekonomika #podnikani #obchod #byznys #inspirace #zkusenosti

Hodnocení: +45
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.