Zoom a únik dat
V posledních dnech nás média informují o ZOOMu a jeho úniku dat při videokonferencích. ZOOM se dostal k profilům na LinkedIN. Videa pronikla na YouTube, kde byli jasně rozpoznatelné obličeje, identity od jmen až po telefonní čísla na účastníky videokonference.
Zoom jako takový by nemusel být takový problém, kdyby se používal správně
Co se musí ZOOMu nechat, kdo mohl tušit, že o tento videokonferenční nástroj bude takový zájem. Zájem se během jednoho měsíce zvýšil o 2 000 %. Na takový nárůst nebyl připravený žádný nástroj zdarma. Nechci zde rozebírat opatření, se kterými nyní ZOOM přichází. Jen mě v této souvislosti napadá my jako uživatelé. Myslím, že mezi námi není nikdo, kdo by si přes ZOOM za poslední měsíc netelefonoval. A proč? Je jednoduchý na obsluhu, je intuitivní, a hlavně je zdarma. Nejsme zvyklí platit za tenhle druh služby.
Ohlédnutí za minulostí
Tak jako nám kdysi dávno přišlo normální dívat se na kinorip. Tak jako jsme si stahovali filmy přes torrent. Tak jako jsme dokázali posílat dál naše audioknihy, které jsme obdrželi od kamaráda. Dnes už nic z toho nejde. Dnes je vše toto trestným činem dle autorského zákona.
Ochrana dat u věcí zdarma
V přenosu hlasu přes videokonference nejsou autorská práva jako taková. Co ale práva nejvyšší, a to ochrana našich osobních dat? Opravdu jsme si mysleli, že za služby zdarma se nic neplatí? Už při výchově našich dětí dbáme o to, aby věděly, že slovo zdarma neznamená, že za to nic nezaplatíme.
Opravdu je facebook zdarma? Není divné, že co si otevřu v prohlížeči a vyhledávám, tak to mi facebook, google nabízí v reklamách? Ano, neplatíme penězi jako takovými, ale platíme informacemi o sobě samých. Tím, že informace o nás vystavujeme na své zdi. Jsou plně k dispozici skoro každému, kdo jde kolem.
Jak ale chránit svá data ve videokonferencích? Cesta zdarma není cesta. Nyní jsem se tomu přesvědčili u Zoomu. Cestu vidím v placení této služby. Nemusí být zpoplatněná služba jako taková, ale možná spíše si zaplatit za svůj vlastní server. Vědět, kde jsou má data a že je nikdo nikam neposílá bez mého svolení.
JOIN
Tímto modelem jsme se rozhodli jít již před pár lety. Objevili jsme opensourcový videokonferenční nástroj.
Naši jsme takovou videokonferenci, která nám přišla nejvíce jednoduchá, nejvíce uživatelsky přívětivá. Není potřeba stahovat žádnou aplikaci. Není se potřeba přihlašovat přes jakékoliv webové rozhraní. Přišla nám jednoduchá už před mnoha lety a dneska její jednoduchost kvitujeme s povděkem dvojnásob. Přizpůsobili jsem ji tomu nejméně náročnému klientovi. Světlo světa spatřil JOIN. JOIN je snadný, srozumitelný a uživatelsky přívětivý.
Přidaná hodnota
Jaká je tedy naše přidaná hodnota? Videokonference JOIN je šifrovaná a zabezpečená na serverech v data centru. Datové centrum je v Čechách. Data se nepotulují nikde ve světě, ale jsou u nás doma. Jsou zabezpečena a nikdo data nemůže vzít a dát je volně na internet.
Osobně jsem nebyla na prohlídce datacentra v Čechách, ale v zahraničí, a vřele doporučuji takovou prohlídku absolvovat. Člověk si uvědomí, kam putují naše data. Kde jsou a co se s nimi děje po tom, co odejdou z našich e-mailů nebo náš hlas z videokonferenční místnosti. Na systém čistoty, neprodyšnosti prachu, chlazení, nonstop kontroly antivirovou ochranou je radost pohledět.
Prosím, přemýšlejme o službách zdarma. Zdarma neznamená, že za něj nic neplatíme. Volme si ty dodavatele, kteří si získali naši důvěru a věříme jim.
#podnikani #komunikace #videokonference #data #zoom #soukromi #kyberbezpecnost #pridanahodnota