Peníze může dostat prakticky každá OSVČ, kritéria pro nárok na kompenzační bonus a způsob jejich prokazování byl podle Ministerstva financí zvolen „maximálně benevolentně“ Ministerstvo prý počítá s tím, že by nárok mohlo uplatnit až 700 000 OSVČ, což předpokládá rozpočtový dopad ve výši až 17,5 mld. Kč.
Jak už jsem psala v článku Co hrozí OSVČ, které budou čerpat Pětadvacítku neprávem? Kontroly a sankce, podmínky jsou následovné:
- Podnikání má OSVČ jako hlavní činnost nebo jako vedlejší činnost, pokud zároveň nevykonává zaměstnání. (Týká se tedy i studentů, důchodců nebo osob na mateřské dovolené.)
- Žadatelé byli aktivní OSVČ ke dni 12. 3. 2020, v případě sezónního podnikání měli přerušenou činnost po 31. 8. 2019.
- Mají ztížené podnikání v důsledku pandemie koronaviru (a to zejména z některého z důvodů jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).
Ale existují okolnosti, které se s čerpáním Pětadvacítky a samozřejmě i následné Patnáctky vylučují. A poté tu máme také mnoho okolností, které naopak nemají na čerpání kompenzačního bonusu vliv, ačkoliv si to někteří lidé myslí. Pojďme se na ně podívat.
Souběh Pětadvacítky a ošetřovného či nemocenské
Ve stávající podobě kompenzačního bonusu není vyloučen souběh čerpání Pětadvacítky a ošetřovného z programu Ministerstva průmyslu a obchodu ani souběh s nemocenskou. O bonus tedy můžete s klidem požádat.
Souběh Pětadvacítky a podpory v nezaměstnanosti
Souběh Pětadvacítky a podpory v nezaměstnanosti je vyloučen. Pokud jste tedy za celé období Pětadvacítky čerpali podporu v nezaměstnanosti, nemáte na Pětadvacítku nárok. Pokud jste ji čerpali jen část období, máte nárok za dny, kdy jste podporu nečerpali.
V případě, že jste například podporu v nezaměstnanosti čerpali v březnu a v dubnu již nikoliv, můžete zažádat o kompenzační bonus za zbytek bonusového období, tedy od 1. dubna do 30. dubna, což při výši bonusu 500 Kč/denně představuje 15 000 Kč. Počet dnů, za které chcete bonus čerpat, vyplníte v žádosti.
Mají na pětadvacítku nárok studenti?
Pokud studujete, zároveň provozujete samostatnou výdělečnou činnost a podnikání vám zcela nebo významně znemožnilo šíření koronaviru nebo související opatření, máte nárok na kompenzační bonus.
Pozor ale na případ, kdy zároveň máte brigády na DPP nebo DPČ, protože pokud příjmy z nich přesáhnou stanovenou hranici, souběh těchto smluv a Pětadvacítky se vylučuje. Viz Práce na DPP nebo DPČ a Pětadvacítka.
Pětadvacítka a rodičovský příspěvek
Pokud jste OSVČ a zároveň nevykonáváte činnost, u které jste účastni nemocenského pojištění jako zaměstnanec, máte na Pětadvacítku nárok. Při pobírání rodičovského příspěvku nevykonáváte závislou činnost (nemáte příjmy ze zaměstnání), takže nejste účastni nemocenského pojištění jako zaměstnanec.
Pokud tedy splníte ostatní podmínky uvedené v zákoně, máte nárok na kompenzační bonus.
Přečtěte si také: OSVČ, neplaťte dnes zbytečné poplatky! Víte vůbec, jaké úlevy od státu se na vás aktuálně vztahují?
Pětadvacítka a důchod a mateřská dovolená
Stejně jako u rodičovského příspěvku, ani osoby na mateřské dovolené, osoby ve starobním nebo invalidním důchodu, nejsou z programu Pětadvacítka vyloučeny. Mohou si o Pětadvacítku zažádat.
Práce na DPP nebo DPČ a Pětadvacítka
Na Pětadvacítku dosáhne i člověk, který pracuje na dohodu o provedení práce (DPP) s odměnou do 10 tisíc korun měsíčně a současně je OSVČ s aktivním živnostenským oprávněním i na vedlejší činnost.
V případě dohod o pracovní činnosti (DPČ) je hranice stanovená ve výši 3 tisíce Kč. Ti, co výše uvedené hranice překračují, na kompenzační bonus nemají nárok, neboť se již jedná o zaměstnání zakládající účast na nemocenské pojištění. Hranice jsou stanoveny zákonem o nemocenském pojištění.
Pětadvacítka a pěstounství
Pokud máte máte jako hlavní činnost vedenou péči o nezaopatření dítě v rámci pěstounství a OSVČ je vaší vedlejší činností, pravděpodobně nemáte na Pětadvacítku nárok.
Jestliže za měsíce březen a duben pobíráte odměnu pěstouna, je z této odměny odváděno sociální pojištění a to znamená, že v jejím důsledku jste osoba, která je účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec. Proto nemáte na kompenzační bonus nárok. Můžete ale žádat o ošetřovné, jestliže dítě, o které pečujete, muselo zůstat kvůli zavření vzdělávacích institucí doma.
Dávky v hmotné nouzi či příspěvek na bydlení a Pětadvacítka
Pokud čerpáte dávky v hmotné nouzi a požádáte o Pětadvacítku, dostanete ji, ale dávky vám za dané měsíce nebudou vyplaceny (resp. mohou být vyplaceny ve výši rozdílu dávky a bonusu, přesahuje-li výše dávky kompenzační bonus). To samé se vztahuje na příspěvek na bydlení. Na Pětadvacítku tedy máte nárok, musíte ale zvážit, zda se vám to vyplatí.
Přečtěte si také: Požádal jsem o Pětadvacítku, ale žádat jsem neměl, protože nesplňuji podmínky. Co teď?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #koronavirus #karantena #osvc #petadvacitka #kompenzace #financnisprava #kompenzacnibonus #byznys #zivnost #zivnostnici #zivnostnik