25.04.2020 4 minuty čtení

Američtí miliardáři včetně Bezose a Muska během pandemie nadále bohatnou

Všichni američtí miliardáři dohromady si ke svému jmění mezi 18. březnem a 10. dubnem připsali 282 miliard dolarů. Třída miliardářů už teď vlastní bohatství ve výši 3,229 trilionů dolarů. Osm z nich dokonce své jmění zvýšilo o více než miliardu.

Zatímco pracující třída v Americe zažívá krušné časy – za posledních týdnů přibylo 26 milionu nezaměstnaných (16 % tamní pracovní síly) – bohatí nadále bohatnou, vychází to z nového reportu Institute for Policy Studies.

Jen tento týden přišlo na úřady 4,4 milionu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale na nejbohatší lidi Ameriky krize zatím moc nedopadá. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos si ke jmění od ledna připočetl 25 miliard dolarů, mezitím jeho zaměstnanci protestovali proti špatným pracovním podmínkám ve firmě a on je propouštěl.

Elon Musk přešel od „panika kolem koronaviru je blbost“ k darování ventilátorů a své jmění navzdory nepříznivé ekonomické situaci obohatil o 5 miliard dolarů. Navzdory tomu zaměstnancům Tesly klesnou mzdy až o 30 % a mnoho z nich je teď nedobrovolně na neplacené dovolené. Tesla jim to oznámila v uniklém e-mailu.

Koronavirus otevírá ekonomické nůžky do maxima

Vypadá to, že by koronavirus mohl nebezpečně podpořit otevírání ekonomických nůžek. Od poloviny března přišel o práci každý šestý zaměstnanec v Americe a nejbohatší Američané navzdory mírnému poklesu naopak bohatnou. Jejich sečtené bohatství je větší než v roce 2010 a nárůst Bezosova bohatství nemá v moderní finanční historii obdoby.

12. března zaznamenaly sice jeho finance v návaznosti na opatření ve Spojených státech pokles, ale díky skvělé pozici impéria e-commerce Amazonu se jeho bohatství rychle vyhouplo zpět i s úroky. 15. dubna nárůst dělal 25 miliard dolarů. To je větší částka než HDP Hondurasu za celý rok 2018.

Navzdory tomu bohužel nebyl Bezos schopný zajistit ochranu svých zaměstnanců před koronavirem. Nákaza byla zaznamenána minimálně v deseti skladech Amazonu.

Ekonomičtí vítězové pandemie 

Mezi oněch 8 miliardářů, kteří během posledních týdnů své jmění rozmnožili o více než miliardu dolarů, patří Bezos a jeho bývalá žena MacKenzie (která vlastní 4 % firmy), zakladatel Tesly Elon Musk, zakladatel Zoomu Eric Yuan a bývalý generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer.

Zakladatel a CEO Zoomu Yuan se obohatil o 2,58 miliardy. Firma má masivní profit z toho, že se stovky tisíc firem po celém světě kompletně přesunuly do homeoffice a zvýšily tak poptávku po videokonferencích. Tato zvýšená poptávka se odrazila také na aplikacích Skype a Team, které spadají pod Microsoft. To hrálo ve prospěch bývalého CEO Steve Ballmera.

Měli by bohatí přispívat více?

Další zajímavé zjištění z reportu Institute for Policy Studies se týká revitalizace ekonomiky. Podle reportu bude příslušníkům americké střední třídy trvat vzpamatování se z pandemie mnohem déle než bohatým, protože se údajně stále ještě zcela nezotavili z krize roku 2008, zatímco miliardářská třída se z ní vzpamatovala už po pouhých 30 měsících.

„Lidé jdou do pandemie ještě s kocovinou z velké hospodářské krize. Nerovnost je Americký standardní stav. Do této pandemie už vstupujeme silně polarizovaní a rozhodně z ní nechceme vyjít ještě rozdělenější,“ řekl pro Fast Company Chuck Collins, ředitel programu, který bojuje s nerovností.

Celý report vůči miliardářům vyzněl dost kriticky a volá po krizové desetiprocentní dani, která by na ně měla být uvalena.

„Čteme o šlechetných miliardářích, kteří se svými bližními v nouzi podělí o 0,0001 % svého bohatství, ale ve skutečnosti celá desetiletí upravují daňové zákony tak, aby mohli své daně co nejvíce snížit – to jsou peníze, za které jsme mohli vybudovat lepší infrastrukturu pro veřejné zdraví,“ dodává Collins.

Co si o tom myslíte vy? Pomáhají nejbohatší lidé světa chudým dostatečně?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#covid19 #koronavirus #pandemie #miliardari #bohatstvi #penize #investice #akcie #miliardar #milionar

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
2 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
2 minuty
4 minuty
4 minuty