5 minut čtení

Amazon buduje vlastní laboratoře na testování proti COVID-19. A propouští zaměstnance, kteří si stěžují

Lidé nechtějí nakupovat v kamenných obchodech a Amazon má na rozdíl od mnoha jiných firem v době pandemie nevídané příjmy. V Americe dokonce najímá na výpomoc dalších 100 tisíc zaměstnanců, protože nestíhá odbavovat objednávky.

Pro zakladatele firmy Jeffa Bezose je enormní zájem o služby Amazonu každopádně dobrou zprávou. Akcie Amazonu dosahují historicky nejvyšší hodnoty a Bezos díky tomu zbohatl o 6,3 miliardy dolarů. 

Amazon je nicméně pod velkým tlakem. Je potřeba, aby jeho sklady běžely hladce a na plnou kapacitu, ale aby zároveň byla dodržena maximální bezpečnostní opatření, která zaručí prevenci případného šíření COVID-19 mezi tisíci zaměstnanců.

Amazon buduje vlastní testovací laboratoře

Proto Amazon nedávno oznámil, že začíná vybavovat první vlastní testovací laboratoř na nový typ koronaviru. Společnost doufá, že se jí podaří vytvářet větší a větší testovací kapacity, aby mohla monitorovat zdraví stovky tisíc zaměstnanců včetně těch, kteří nemají žádné příznaky viru. Jak totiž teď už víme, je pravděpodobné, že 1 ze 4 lidí nakažených COVID-19 může mít bezpříznakový průběh.

„Pravidelné testování v celosvětovém měřítku napříč všemi průmysly by nejen pomohlo chránit lidi, ale také by mohlo pomoci obnovit ekonomiku,“ napsal Amazon v článku na svém blogu.

Dnes bohužel žijeme ve světě nedostatku, kde je testování COVID-19 na příděl.“

Amazon sestavil tým vědců, lékařů a odborníků, který se má problematikou zabývat. Firma tvrdí, že by ráda v blízké budoucnosti začala testovat malou skupinu zaměstnanců v první linii. Agentura Reuters už v minulosti vypustila informaci, že Amazon vyjednává s CEO dvou firem vyrábějících testy na koronavirus a hledá způsoby, jak své zaměstnance testovat.

Obsáhlé testování je klíčové

Obsáhlé testování je klíčovou zbraní v boji proti viru, protože pomáhá zplošťovat křivku nákazy a rychle vysledovat nová ohniska výskytu. Testování co největšího počtu lidí je metoda, kterou zvolily některé státy a vlády a vypadá to, že skvěle funguje. Mnoho zemí (včetně Česka) bohužel ale na podobné celostátní testování nemá dostatečné kapacity.

Vypadá to, že se svým přístupem Amazon chová tak trochu jako samostatný stát. Toto přirovnání není od věci, protože v roce 2019 vydělal 281 miliard dolarů, což by se dalo přirovnat například k ročímu HDP Pákistánu. 

Zatím se Amazonu v boji proti koronaviru nedaří

Zakladatel a CEO Jeff Bezos je nejbohatším člověkem na světě, ale i přes bohatství a moc, které má, se mu nepodařilo uchránit firmu od koronaviru. Společnost je rozpolcená mezi držením kroku s obrovskou poptávkou a zajištěním dostatečné ochrany zaměstnanců a dodržováním opatření.

Podle New York TImes se COVID-19 objevil minimálně v 50 z 500 skladů Amazonu v Americe. Ačkoliv firma tvrdí, že dodržuje přísnější hygienická pravidla, rozdává zaměstnancům roušky a měří jim teplotu a poctivě desinfikuje, očividně to nestačí.

Aby se zaměstnanci nenechali koronavirem od práce v Amazonu odradit, zvýšil jim Amazon v Americe a mnoha Evropských zemích platy o 2 dolary na hodinu a za všechny přesčasy jim platí dvojnásob. Očividně to ale pro spokojenost zaměstnanců nestačí.  Zaměstnanci veřejně podmínky ve firmě v období pandemie kritizují a někteří z nich už si za to dokonce vysloužili vyhazov.

Zaměstnance, kteří si na podmínky stěžují, Amazon propouští

Dvě zaměstnankyně, které působily v Seattlu, byly po veřejné kritice nedostatečných opatření v Amazonu minulý pátek propuštěny. Šlo o specialistky zákaznického servisu. Emily Cunningham a Maren Costa kritiku sdílely na Twitteru. 

„Nedostatek opatření a špatné hygienické podmínky vystavují nás i veřejnost nebezpečí,“ napsala Cunningham.

Třetím zaměstnancem, který v Amazonu přišel kvůli kritice o práci, byl Chris Hayes. Ten se provinil jen tím, že dal do oběhu pozvánku k virtuální diskusi se zaměstnanci skladů. Firmě předal zprávu o nevhodném zacházení se zaměstnanci a odpovědí mu bylo, že už se nemá do firmy vracet. 

Hlasy zaměstnanců skladníků Amazonu říkají, že nemají k dispozici dostatek ochranných prostředků a že firma není dostatečně proaktivní a například neoznamuje zaměstnancům, když se u jejich kolegů objeví pozitivní výsledek testu na virus. Amazon se tyto problémy sice snaží řešit, ale podle všeho nedostatečně.

Pravidla Amazonu jsou jasná – zaměstnanci a výkonní pracovníci potřebují souhlas vedení firmy, aby mohli veřejně promlouvat o interních záležitostech. Mluvčí firmy se k případům propuštění vyjádřil tak, že daní zaměstnanci opakovaně porušovali politiku Amazonu.

Všichni ale dobře vědí, co za propuštěním zaměstnanců ve skutečnosti stojí. Doufejme, že se Amazonu opravdu podaří co nejdříve vybudovat dostatečné testovací kapacity, že se podmínky ve firmě zlepší a že to jediné, na čem Bezosovi záleží, není zisk.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#koronavirus #pandemie #epidemie #krize #pomoc #covid19 #bezos #jeffbezos #amazon #leadervkrizi #krize #zdravi #ochrana #leader 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.