23.04.2020 4 minuty čtení

Dnešek je připomenutím, že jsme stále ještě právní stát, pane Babiši

„Soud zrušil opatření omezující obchod a volný pohyb.“ Co to vlastně znamená? A co se tím pro nás mění? Bude nouzový stav pokračovat, budou vládní nařízení dál platit?

V úterý se nechal šéf krizového štábu Jan Hamáček slyšet, že nouzový stav skončí patrně k 30.4 – „Premiér a jeho hnutí ANO prodloužení nouzového stavu odmítá a já na něm trvat nebudu.“ 

Problém nastává v bodě, kdy si uvědomíme, co vlastně nouzový stav pro českého občana představuje. Omezení pohybu, shromažďování, restrikce obchodu a průmyslu a omezení hraničního pohybu bylo sice původně ohlášeno společné s krizovou situací a nouzovým stavem. Od té doby se ovšem situace změnila, vláda tato opatření implementovala pod zákon o ochraně veřejného zdraví a nouzový stav již tak nebyl nutný.

Nouzový stav umožňuje krizová vládní jednání a legislativní změny, zároveň ale taky drží vládu odpovědnou za chod ekonomiky a národního hospodářství – Jednoduše řečeno: zrušením nouzového stavu by se vláda vyvázala ze svých povinností vůči podnikatelům, firmám i zaměstnancům postiženým vládními restrikcemi a přitom by mohla dále vymáhat poslušnost národa skrze zákon o ochraně veřejného zdraví.

Tady už začíná Babišova nelibost v dalším prodlužování nouzového stavu dávat smysl. 

Dnes ale přišlo pravomocné rozhodnutí městského soudu, z něhož lze vypíchnout konkrétní informaci: „Vláda má nyní podle soudu do 27. dubna čas, aby opatření omezující volný pohyb, maloobchod a služby přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.“

Vzkaz, který soud směrem k vládě vyslal, je zjevný: Česká republika je právní stát, krizová opatření v rámci nepředvídatelné události jsou na místě, stále je ale třeba jednat v rámci platných zákonů. 

Není to přitom první problém, na který upozornili odborníci na ústavní právo. Podle nich například rovněž neexistuje zákon, který by vládě umožňoval uzavření hraničních přechodů státu směrem ven

Situace, během které nemohl občan opustit hranice vlastní země, je v rámci Evropské unie unikátní, kromě nás k podobnému opatření sáhla jen Belgie a celé nařízení je v přímém rozporu s legislativou. 

Již během pár hodin budeme chytřejší, Sněmovna dnes zasedla k jednání, ve kterém spolu s epidemiology vyhodnocovala bezpečnostní situaci Česka a potenciální další rozvolňování opatření. 

Ve hře je stále i možnost, že vláda a krizový štáb přistoupí k prodloužení nouzového stavu, skrze který bude moci dále požadovat trvání vládních restrikcí. 

Jednání soudu pochopitelně zvedlo i vlnu kritiky: „Komu tím prospějete?“ Omezení pohybu, průmyslu a obchodu je v našem vlastním zájmu a zdraví je přednější než omezení jednotlivce.

Jenže vláda musí být prodlouženou rukou zákona a řídit se jeho pravidly, omluva krizovou situací nepřipadá v úvahu. Stačí jednoduché ohlédnutí směrem k první vlně uvolnění opatření, které zvýhodnilo velké řetězce hobby-marketů proti živnostníkům a malým obchodníkům/firmám. 

Žijeme ve státe řízeným byrokracií, jeho občané dnes a denně naráží na zkostnatělost systému, ve kterém si bez dostatečných razítek a povolení nemůžete dovolit ani otevřít okno. Naše vláda mezitím podniká protiústavní kroky, které potenciálně ohrožují ekonomický rozvoj naší země a životaschopnost tisíců firem a živnostníků.

Není nad to jim občas připomenout, kdo tu vlastně pracuje pro koho... a za čí peníze.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#vlada #restrikce #soud #nouzovystav #Babis #Hamacek #pandemie #krize #karantena #koronavirus #COVID19 #pravnistat #hlidacipes

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.