Tento žlutavý cenný kov se do centra pozornosti dostává vždy, když světu hrozí nějaká ekonomická krize. Každý má však zlato rád z jiného důvodu.
Někdo jej používá jako hedge proti očekávané rostoucí inflaci, pro jiné je oblíbenou ochranou proti vyšší míře nejistoty. A i když se to může zdát trochu paranoidní a extrémní, jistá skupina lidí má ráda zlato v zásobě pro případ, že by uprostřed noci náhle museli uprchnout ze své země. Nyní se však záběr lidí, kteří zatoužili po zlatě, rozšiřuje i mimo tyto tradiční škatulky.
Současný růstový trend zlata začal v září 2018, kdy se jeho trojská unce obchodovala za 1465,70 $. Od té doby přidalo 15 % a vyhouplo se až přes 1700 $ za trojskou unci. A analytici z Bank of America v čele s Michaelem Wildmerem si myslí, že zlato míří ještě mnohem výš.
Asi tak o 78 % výš na hodnotu 3000 $ za trojskou unci. Důvod?
"Fed si další zlato nemůže natisknout."
Wildmer očekává, že nejen Spojené státy, ale i zbytek světa čekají na hodně dlouhou dobu velmi nízké úrokové sazby, zatímco se centrální banky budou snažit posílit růst HDP a inflaci. Zároveň s tím, jak porostou rozpočtové deficity všech vlád, budou i banky muset navýšit velikost svých rozvah.
"Dalším důležitým faktorem, na nějž je potřeba pamatovat, je skutečnost, že zatímco centrální banky socializují riziko na finančních trzích, vlády navyšují své útraty jako ještě nikdy před tím v době míru. A poptávka po investicích v posledních letech silně koreluje s cenou zlata, takže očekáváme, že přesně tito kupci nyní poženou zlato výše."
Bude to nepřerušovaný růst jedním tahem? Rozhodně ne. Zlato se zároveň bude muset přetahovat se silným americkým dolarem a sníženou poptávkou ze zemí, jako jsou Čína nebo Indie. Widmer však očekává, že ani tyto překážky by zlatu neměly zabránit dosáhnout v následujících 18 měsících mety 3000 $ za trojskou unci.
Vyšší cena zlata samozřejmě těší jeho těžaře, například Newmont Goldcorp zrovna tento týden na základě dobrých zpráv z trhu se zlatem navýšil svou dividendu o 79 %. Bank of America tuto společnost vidí jako ideální společnost do portfolia pro každého, kdo by jej rád doplnil o špičkového producenta zlata. Nákupní rating má však i u společností Agnico Eagle Mines či Barrick Gold.
Jak se na zlato díváte vy? Je pro vás stále bezpečným investičním přístavem, nebo už naskakujete spíš na vlnu podporovatelů kryptoměn jakožto vhodnějšího kapitálového zajištění?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#investovani #zlato #krize #centralnibanky #inflace #urokovesazby #nejistota