Cena americké lehké ropy se poprvé v historii propadla do negativních čísel, v pondělí se květnové kontrakty obchodovaly za -37.63 $/ barel. Absolutně ohromující situace je důsledkem kolapsu poptávky po ropě a nadbytečné těžby, které se těžařské státy během pandemie nepřizpůsobily.
OPEC+ a Rusko již sice přikročily k novým dohodám a nižším těžebním limitům, pokud se ale situace na ropném trhu obratem nezmění, obchodování pod 10 dolarů za barel nebo dokonce opětovné negativní ceny ropy můžeme očekávat i v průběhu léta.
Ceny surové ropy NYMEX jsou v současné chvíli hlavním parametrem v prodeji americké ropy. NYMEX nastavuje hodnotu budoucích kontraktů pro dodávky jednoho tisíce barelů do obrovského ropného úložiště a překladiště v Cushingu v Oklahomě během konkrétního měsíce.
Kontrakty jsou prodávány ropnými producenty za fixní ceny pro budoucí produkci, rafinérie a úložiště je potom dále přeprodávají obchodníkům s ropou za zprostředkovatelské ceny, čímž udržují likviditu trhu.
Držitelé kontraktů, kterým se blíží expirace, jsou zavázáni je prodat kupcům v Cushingu. Za normálních okolností by obchodníci tyto expirující kontrakty prodali mezi další zdroje poptávky (rafinérie a úložiště ropy) s dostupným prostorem, čímž by cena kontraktu zůstala téměř beze změny.
Přetékající trh
Problém nastal ve chvíli, kdy během posledních pár měsíců extrémně poklesla poptávka po ropě vlivem pandemické krize. Pozastavená letecká doprava, karanténa a přerušená výroba na mnoha místech světa, vyvolala na ropném trhu přetlak.
Ve chvíli, kdy pandemie ochromila svět, poptávka poklesla téměř přes noc o více než 30 %. Jako by toho nebylo málo, Saudská Arábie a Rusko vstoupili do cenové války, uměle navyšovaly těžbu a tím přesycovaly již tak zahlcený trh.
Ještě před tím, než OPEC+ konečně učinil dohodu o limitech těžby, se americká ropa obchodovala kolem 20 dolaru za barel.
S extrémním propadem poptávky se začala ropná úložiště, nejen v USA ale i ve zbytku světa, rychle plnit. Energetický sektor trhu je ceněn podle regionů a překladiště v Cushingu (kde jsou obrovské úložiště a tanky pro ropovodné společnosti) je největším a nejstrategičtějším úložištěm ve Spojených státech – s odhadovanou kapacitou okolo 76.1 milionů barelů.
Cushing minulý týden dosáhl naplnění 55 milionů barelů a dále rostl rychlostí téměř 1 milion barelů denně. Za současné situace se očekává, že nejpozději v půlce května budou využity veškeré kapacitní prostory.
Nelze se tak divit, že květnové kontrakty, které expirovaly v úterý tohoto týdne, neměly kupce. Což způsobilo kolaps z původních 18 dolarů na -37.63 dolarů za barel, obchodníci jednoduše nedokázali sehnat úložiště nebo rafinérii s dostatečnou kapacitou na příjetí kontraktu.
Problém energetického trhu je ten, že v případě nedostatečné poptávky nelze prostě „pozastavit dodávku“ a hodnoty komodity mohou jít rychle do záporných hodnot – což má motivovat producenty ke snížení produkce. V tomto případě tak obchodníci platili zbylým zdrojům poptávky za to, aby se mohli zbavit expirujících ropných kontraktů.
Dominový efekt
Pokud se velmi rychle neobnoví původní poptávka po ropě, velmi pravděpodobně se bude situace opakovat i v květnu, červnu... Kapacity ropných tanků a úložišť nejsou nekonečné a brzy by mohly být kontrakty neobchodovatelné dokonce i za negativní ceny.
V takovém případě by museli producenti přistoupit k odstávce těžby. Přičemž i pouhá drastická redukce těžby může poškodit ropné vrty – nehledě na to, že ekonomiky některých států jsou na ropné produkci přímo závislé.
Při pokračující těžbě v současných úrovních zase přesycený trh globálně srazí ceny ropy a pohonných hmot na nevídanou úroveň.
Z praktického hlediska to znamená: Kolaps květnových kontraktů neznamená, že ropa je momentálně zdarma nebo vám dokonce někdo zaplatí za její odběr. Pouze malé procento květnových kontraktů bylo obchodováno za negativní ceny.
Většina kontraktů zůstala na „normální hodnotě“ kolem 20 dolarů za barel. Stejně tak červnové kontrakty se stále pohybují nad 20 dolarů za barel. Přesto, světová ekonomika, která stojí primárně na ropném průmyslu, nemá zrovna pozitivní prognózu.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#ropa #krize #WTI #barel #ekonomika #poptavka #pandemie #karantena #koronavirus #COVID19 #recese #rafinerie #Cushing #NYMEX #OPEC