20.04.2020 4 minuty čtení

3 tipy, jak připravit firmu na krizi

Kdo ví, co nás čeká. S velkou pravděpodobností to ale nebude žádná legrace. Pro firmy, které se chtějí na toto období ještě na poslední chvíli připravit, mám 3 tipy.

Vypadá to na období nedostatku, krizi, kterou přežijí jen silné firmy. Ty slabé, s nejistými obchodními modely, nízkou ziskovostí, křehkou likviditou, nespolupracujícími týmy, malou inovační schopností, padnou.

Mezi tipy nenajdete bazální kroky. O těch netřeba více psát. Patří mezi ně modelování obchodních a finančích scénářů (nikdo přesně nevíme, jak se bude situace na trhu vyvíjet), přeladění priorit, vytvořeních akčních plánů pro nejbližší dny, týdny a měsíce, zvýšení intenzity komunikace, uklidnění a povzbuzení posádky, optimalizace nákladů, posílení likvidity. Zaměřím se na strategická opatření, bez kterých bude těžké nastartovat opětovný růst. 

1.    VYLAĎTE ŘÍDÍCÍ TÝM

Možná i vy jste ve firmě zažili situaci, kdy se management snaží „polepit plakáty“ s novou vizí a firemními hodnotami všechny chodby a toalety. A pak kolem nich lidi ve firmě chodí, čtou si je a nevěřícně kroutí hlavami. Nerozumí jim. Nedávají jim smysl. Neví, jak se mají projevit v jejich práci, v práci jejich týmů, v plánu na příští rok. Takové strategie vznikají v řídících týmech, ve kterých si jeho členové nevěří, hrají své hry, brání své pozice a ego a rozhodně nesledují společný cíl. Nyní tato selhávání řídících týmů vyplavou na povrch naplno. Lídři, ředitelé, musí nyní zvednout prapor a přijít rychle s něčím, co lidi povzbudí, co jim ukáže cestu. Co jiného by to mělo být než srozumitelnost úmyslů a plánů, vytvořená prostřednictvím odpovědí na 6 klíčových otázek. Odvážní lídři můžou své řídící týmy vyladit prostřednictvím odstranění dysfunkcí, které brilantně popsal v knize 5 příčin selhávání týmů Patrick Lencioni.

2.    PLÁNUJTE V KONTEXTU

Požáry v byznysu hoří neustále. Velké, střední i malé, pořád dokola. Krize nekrize. Mnoho řídících týmů tomu naprosto podléhá a hasí a hasí. Koukají se maximálně na konec roku, někdy jen na konec nejbližšího kvartálu. Jsou zabředlé v operativě a veškerou energii pálí na aktivity, které budou realizovat v nejbližších dnech a týdnech. To je nutné pro začátky krize, ale co pak? Když lidé dlouho nevidí světlo na konci tunelu, ztrácejí naději, jsou unavení. Nejen automotive byznys ubírá plyn. Lidé uvnitř firem znejistěli a chtějí vědět, že budoucnost jejich firmy má někdo pevně v rukou. Potřeba vytvoření dlouhodobé vize (3, 5, 10 let) se stává naléhavou záležitostí. Nemám na mysli dobře znějící fráze, dobré tak akorát do výročních zpráv a firemních publikací s parciálním lakem. Mám na mysli dlouhodobé mety, které se dále rozpadnou do střednědobých (2-3-5 let), ročních a kvartálních cílů po jednotlivých týmech.

3.    ZAVEĎTE KULTURU ZODPOVĚDNOSTI

Velmi pravděpodobně jste už někdy pracovali ve firmě, ve které se lidi plácají po ramenech, chodí spolu na pivo, ale firma ne a ne se pohnout dál. V takové firmě sice vznikají nové projekty, inovace a strategie pro nové trhy na papíru, ale jen málo z nich končí novým produktem na regálech nebo viditelnou změnou uvnitř firmy. Je vám to povědomé? Kultura si dává strategii ke snídani, prohlásil kdysi management guru Peter Drucker. Kamarádění je sice fajn, ale bez kultury zodpovědnosti výsledky nepřijdou. A zodpovědnost uvnitř firem dělíme na odpovědnost a ručitelství. Protože ve firmách existují jednak funkce jako obchod, marketing, finance, za které někdo zodpovídá, ale potom také procesy, které běží ve firmách skrze tyto funkce jako například vývoj, interní komunikace apod., za které někdo (projektově) ručí. Když nebude vyjasněno, kdo za co zodpovídá a kdo za co ručí, nebudou přiřazena lidem správná kápeíčka, pak strategie budou dále končit na papíře. 

ZÁVĚREM

Snad ještě vaše firemní hodiny neukazují za pět minut dvanáct a zvládnete udělat 3 stěžejní věci, které vám pomohou blížícím se obdobím nedostatku proplout se ctí.

  1. Vylaďte řídící tým – ať neselhává a je schopen rychle a jasně rozhodovat
  2. Plánujte v kontextu – ať lidé vidí cestu z krize a mají klid na práci
  3. Zaveďte kulturu zodpovědnosti – ať je jasné, kdo za co a jak přispívá do P/L

 

Hodně štěstí.

#poradimevkrizi #uspesnejsidikylidem #podnikani #krize #budoucnost

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.