5 minut čtení

Chráníte si svá on-line data? 4 důvody, proč by jejich zabezpečení mělo být i vaší prioritou

Řadíte se mezi podnikatele, co provozují například malý e-shop a myslíte si, že zabezpečení dat se vás netýká? Mýlíte se. Bezpečnost dat nezajímá pouze obrovské koncerny. Naopak i malé podniky by se o on-line zabezpečení měly důsledně starat.

Žijeme v době, kdy takřka všemu vládne internet a zejména v nyní v období koronavirové krize se téměř veškerá komunikace a interakce přesunula do virtuálního prostředí. Proto je teď více než kdy jindy prioritou ochránit svá on-line data. Právě v éře internetu je zabezpečení dat palčivou otázkou, kterou se zabývá každý byznys. Mnoho společností utrácí nezanedbatelnou část svých finančních zdrojů právě za vyřešení problému s ochranou dat. A nejedná se pouze o gigantické nadnárodní firmy, jak si mnozí myslí.

Možná vlastníte malinkou firmičku nebo drobný on-line obchůdek, a domníváte se, že je zbytečné vynakládat prostředky a úsilí k zabezpečení on-line dat. Přece, kdo by co měl z toho zneužívat informace o vašem zanedbatelně malém obchodě? Ve skutečnosti je možné, že přijdete o část svých zdrojů právě proto, že tento problém budete ignorovat. I malé podniky by si měly dát pozor na své on-line aktivity, teď v době nákazy, kdy se vše děje ve virtuální rovině, obzvlášť.

Nikdy nejste v bezpečí před kybernetickou kriminalitou

Statistika hovoří jasně – v roce 2018 se více než 65 % malých podniků stalo obětí kybernetických útoků a u takřka 60 % z nich došlo k trvalému narušení bezpečnosti dat. Zde je potřeba zdůraznit, že toto jsou výsledky za jeden rok. U více než poloviny drobných podniků dojde během roku k zcizení a zneužití on-line dat.

Pokud patříte k těm šťastnějším, nebudete cílem hackerů tento rok a možná ani ten příští, ale dříve či později vás objeví, a to zejména díky stále vybroušenější schopnosti internetových zločinců prolomit i sofistikovaná zabezpečení a hesla.

Bývalý generální ředitel TalkTalk Dido Harding na mezinárodní konferenci o kybernetické kriminalitě řekl: „Společnosti, které tvrdí, že jejich zabezpečení jsou neprolomitelná, jsou přesně ty podniky, které mají z útoku hackerů největší strach.“ Ochrana dat je něco, co by nemělo být bráno na lehkou váhu a žádná firma není od povinnosti zabezpečit své on-line aktivity osvobozena.

PUP jsou rostoucí hrozbou

Slyšeli jste někdy zkratku PUP? PUP v éře zabezpečení dat znamená „potenciálně nežádoucí program“ (z anglického Potentially Unwanted Program) a jedná se reálně o největší hrozbu bezpečnost dat, zejména pro malé podniky. Ty si totiž při nákupu některých virtuálních nástrojů často pořizují i jakýsi předpřipravený software, který na jednu stranu plní základní a nezbytné funkce, na stranu druhou mnohdy obsahuje irelevantní doplněk, který pak jednoduše „krade data a informace“. Většinou navíc obsahuje škodlivý spyware, popřípadě zabere tolik paměti, že zpomaluje celý systém a umožňuje tak hackerům se lépe nabourat do systému a odhalit citlivé informace.

Dobrou zprávou je, že se lze vyhnout nebezpečným PUP. Software by měl být v prvé řadě stahován pouze z důvěryhodných zdrojů a IT odborník by měl pečlivě zkoumat každý nový produkt, který je přidán do systému společnosti. Marketingový specialista Tom Popomaronis radí: „Nejlepší způsob, jak se chránit, je použít antivirový program, jako například Reason Cybersecurity, který automaticky zablokuje škodlivý software. Zaměřuje se speciálně na PUP, u nichž bylo zjištěno, že představují až 71 % z celkového počtu všech hrozeb.“

Malé podniky to odnášejí nejvíce

Společnost Hiscox provedla v roce 2019 výzkum a zjistila, že průměrné náklady na nápravu škod po kybernetickém útoku činí 200 000 dolarů. Vezmeme-li v potaz gigantické korporace, může pro ně tato částka být jen kapkou v oceánu, ale pomyslíme-li na drobné podniky, je to neskutečně veliká suma. Občas je tak obrovská, že celý drobný byznys zkrachuje.

Masivní narušování dat je na vzestupu

Časem dochází ke stále rozsáhlejším hackerským útokům a ke škodám, jejichž náprava se daří jen stěží. A nejenže jsou nápravy škod obtížnější, jsou také nákladnější. V minulosti docházelo jen k menším útokům, popřípadě bylo zcizeno jen malé množství dat, nebo se útočníkům podařilo dostat k méně citlivým informacím. Tato prolomení obran bylo možné vcelku dobře opravit. Dnes ale musí každá třetí společnost na nápravu chyb vydat v přepočtu 50 000 dolarů, aby se cele zotavila.

Dnes se počet podniků, které utratí více než 50 000 dolarů, pohybuje kolem 41 % a tento počet stále roste. Většinou jde o náklady spojené s poškozením pověsti firmy a snížením prodeje. Poškození dat společnosti Target v roce 2013 způsobilo pokles zisku ve čtvrtém čtvrtletí o více než 40 %.

Další náklady mohou plynout také ze soudních sporů. V závislosti na typu dat, která byla odhalena, budete možná muset odškodnit zákazníky nebo zaplatit pokuty. Tyto druhy nezvratných následků se jen zvyšují, protože kybernetičtí zločinci jsou důvtipnější a mají přístup ke stále citlivějším informacím.

Nejlepší způsob, jak malý podnik chránit před zneužitím dat, je proaktivní přístup k řešení tohoto problému. Vězte, že se vám vyplatí investovat čas a zdroje do posílení ochrany on-line dat, protože si ušetříte budoucí nepříjemnosti vyplývající z potenciálního prolomení virtuálních bran.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #kybernetika #bezpecnost #zabezpeceni #byznys #ochranadat #uspech #chyba #podnik #online

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.