Vaše první práce pravděpodobně nebyla zrovna snová, každopádně vám možná udala směr vaší kariéry. Naprostá většina studentů z vysokých nebo i středních škol přibírá ke studiu brigádu/ částečný úvazek na nějaké špatně placené pozici bez nutnosti kvalifikace.
Pro většinu podnikatelů a zakladatelů firem byla jejich první práce motivací, kvůli které se rozhodli pro vlastní byznys. Nepříjemná a špatně placená práce jim tak poskytla skvělou zkušenost a inspiraci pro jejich vlastní kariéru.
Zde je pět příběhů od různých podnikatelů, kteří si podobnou zkušeností prošli:
Tvrdá lekce zodpovědnosti
Johny Crowder je zakladatelem firmy Cope Notes, služby, která rozesílá svým odběratelům motivující a pozitivní textové zprávy zaměřené na podporu psychického zdraví. Ještě před tím než založil svůj startup si ale prošel důležitou zkušeností v jiném startupu.
„Byl jsem jejich prvním zaměstnancem, extrémně podhodnocený a ještě jsem pracoval z bytu zakladatele firmy,“ vzpomíná Crowder: „Poté se příliš rychle vyšvihli, aniž by stihli najít funkční koncept. Během pár měsíců přijali přes 60 nových zaměstnanců, pronajali nóbl kanceláře s luxusním vybavením...“
Jenže po řadě „opožděných“ výplat, které byly údajně chybou ekonomického oddělení, si zaměstnanci uvědomili, že jim vedení lže a firma je bez peněz. Pokusili se z nich své peníze vysoudit, ale firma vyhlásila bankrot, čímž je zanechala s prázdnýma rukama.
„Víte, co bych uvítal určitě víc než stolní fotbálek v lobby?“ Pokračuje Crowder: „Pravdu!“ Z této zkušenosti si odnesl dvě cenné lekce: „Ujistěte se, že máte zajištěny všechny náklady před tím, než začnete rozhazovat a hlavně – vždy říkejte svým zaměstnancům pravdu.“
Od dřezu k vedení firmy
„Moje první práce byla pomocná síla v kuchyni – jinak známá jako myčka nádobí,“ vtipkuje Anthony Clervi, spolumajitel ve společnosti Una, firmy zaměřené na firemní komunitu a etiketu: „No, zažil jsem hodně tvrdé práce, což bylo takhle zpětně skvělou zkušeností pro rozmazleného mamánka, jakým jsem do té doby byl. Naučil jsem se kooperovat s lidmi a vycházet jim vstříc.“
Při práci v kuchyni často nabízel vedení nápady a tipy, které jim pomohli zefektivnit provoz restaurace. „Majitel restaurace nad tím většinou mávl rukou a prohlásil, že si mám hledět své práce a řídit se danými pravidly. Jenže já se nikdy nechtěl řídit pravidly a nechci dodnes. Rozhodl jsem se, že chci být v pozici, kdy mi nikdo nemůže říkat, co mám a nemám dělat.
Zároveň jsem chtěl mít možnost řídit své vlastní zaměstnance jinak, lépe, místo toho abych je ponižoval, snažím se je ubezpečit o jejich kvalitách.“
Od devíti do nevidím
Ed Laczynski, je zakladatel cloudového systému Zype. Dávno před tím, než začal lidem prodávat SAAS, doplňoval v obchodě regály: „Jedná z mých prvních prací bylo doplňování regálů v lékárně. Myslel jsem si, že to bude jednoduchá práce, ale byla únavná, repetitivní a vyžadovala striktní pracovní režim, který se ještě k tomu často měnil,“ říká Ed.
Právě ten striktní režim byl pro něj největší výzvou: „Musel jsem například do práce během prodlouženého víkendu o svátcích, kdy jsem chtěl jet s přáteli na pláž,“ vzpomíná: „Asi nemusím vysvětlovat, že to nebylo nic pro mě a okamžitě mi to vnuklo myšlenku, že chci být svým vlastním šéfem.“
Dělat stejnou práci, ale lépe
„Vedu fintech pro banky, kreditní společnosti a další věřitele,“ říká Keren Moynihan, zakladatelka Boss Insights: „Byznys je ekonomickým motorem budoucnosti a já se chtěla zasadit o to, aby měli firmy k dispozici funkční nástroje na jeho měření.“
Moyhihan vysvětluje, že si tento záměr uvědomila, když začala pracovat v bankovním sektoru jako HR: „Když byly ekonomicky slabší měsíce, každá menší krize představovala propuštěného zaměstnance, každá krize představovala nezabezpečenou rodinu,“ vzpomíná.
Právě proto se zaměřila na lepší způsob jak provozovat byznys. „Snažíme se cílit na to, aby věřitelé dokázali vyhodnotit finance své společnosti a byli schopni uspokojovat všechny své ekonomické potřeby,“ dodává. Moynihan.
Úprava kurzu
Brian Liu byl čerstvým absolventem právnické fakulty, když začal svou první práci pro prestižní firmu. Jenže poté, kdy uzavřel svou první korporátní transakci, pocítil něco, co nečekal: prázdnotu.
„O půlnoci jsem seděl sám uprostřed prázdné budovy v kanceláři a ptal jsem se sám sebe, do čeho jsem se to namotal?“ Vypráví Brian: „Když jsem dojel domů ve svém novém BMW – symbolu mého úspěchu – měl jsem chuť se s ním rozjet proti zdi. Miliardové smlouvy s miliardovými společnostmi mi vůbec nic nedávaly.
V té době jsem si uvědomil, že musím opustit svět vysokého práva,“ dodává. Rozhodl se místo toho založit LegalZoom a spustil projekt BizCounsel, který poskytuje přístup k technologiím pro právní zástupce menších společností.
Díky své první zkušenosti si Brian uvědomil, že jeho pravá podstata netkví ve vydělávání vysokých cifer, ale v naplňování své niterní potřeby – pomáhat opravdovým lidem.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#byznys #ekonomika #podnikani #zkusenosti #praxe #finance #penize #rady #startup #spolecnost #firma #inspirace #motivace