4 minuty čtení

Možná nám teď pomůže to „blbé slovo“ …

Mnohé podniky nemají šanci na přežití v podobě, v jaké byly a jsou zvyklé fungovat. A od politika můžete čekat vše, jen ne to, že bude dýchat za váš byznys. Co tedy udělat, jak ve firmě začít odraz ode dna?

Více než před měsícem, ještě než se spustilo celé to koronavirové šílenství, jsem jednomu z kolegů v naší firmě říkal, že považuji za skutečně hloupé chystat se na dovolenou do Itálie. Na druhou stranu poté, co jsme v posledních týdnech všichni zažili doslova a do písmene kulturní šok, stejně tak říkám, že je skutečně nemoudré, ne-li hloupé, lamentovat na to, že bez pomoci vlády nemají podniky šanci přežít. Vláda není podnikatel, ale principiálně „homo politicus“. A od politika můžete čekat vše, jen ne to, že bude dýchat za váš byznys.

Ano, nazývejme věci správnými jmény. Mnohé podniky nemají šanci na přežití v podobě, v jaké byly a jsou zvyklé fungovat. Krásným příkladem je ona nejmenovaná restaurace, jejíž majitel místo lkaní na dnešní situaci vyzkoušel několik variant, jak se do slova a do písmene uživit, počínaje pečením chleba (které nevyšlo), přes pečení rohlíků a housek až po nové, ze tří chodů se sestávající, menu „take away“, kterým získal úplně novou skupinu zákazníků a zvrátil negativní cash-flow minimálně na onu „kladnou nulu“, která ale zaručuje právě přežití. Spoustu jiných majitelů restaurací nicméně obrazně řečeno zařadilo neutrál, případně zpátečku a čekají, zda a jak pomůže vláda.

Bohužel, stejně jako dinosauři vyhynuli, protože nebyli způsobilí k tomu, aby se přizpůsobili, nebudou dnes schopny přežít mnohé podniky, které stejně rigidně budou čekat, až se vrátí věci do starých kolejí nebo až pomůže vláda. Mimochodem, ony se možná ty věci do starých kolejí již nikdy nevrátí. Nejenže vymřeli dinosauři, ale postupem času se svět dostal až do průmyslové revoluce, do technologické revoluce a dnes je možná na dalším stupni evoluce, kterou můžeme aktuálně a pracovně nazývat „koronavirová revoluce“. Jinými slovy, status quo, který platil „před“, nebude platit „po“. A pouze ti, kteří projeví dostatečnou míru flexibility, přizpůsobivosti a nápaditosti (jež je tak vlastní pro podnikající lidi), z této krize, či chcete-li revoluce, vyjdou nejen jako ti, kdo přežijí, ale především jako ti, kteří se posunou kvalitativně dál.

A to „hloupé slovo“, které může pomoci? Je to náš starý známý – dobrý i vysmívaný – brainstorming. Co se ukazuje jako vynalézavost v konkrétních firmách, má většinou pramálo společného s náhodou. Stejně jako v případě výše uvedené restaurace, kde probíhal intenzivně brainstorming zúčastněných zaměstnanců, tak i v jiných firmách, kde se podívali na nově vzniklou situaci čelem i konstruktivně, vzniká nová, mohutná energie s jedinou touhou a cílem – celé to přežít. 

Cca. 14 dní zpět jsem měl kontrolní den na jednom projektu u našeho klienta. Nálada byla ponurá, vyhlídky pochmurné. Nedostatek materiálu, nevytížená výroba, váznoucí odbyt, mizerná likvidita. Trvalo to cca. 30 min., kdy jsem se snažil vysvětlovat, seč mi síly stačily, že tato poraženecká nálada přinese všem akorát tak větší ztráty. Místo toho jsem apeloval na to, aby sebrali poslední zbytky psychických sil, dali do kupy 5-10 lidí napříč firmou a zavedli pravidelné týdenní brainstormingy o tom, co se dá v této chvíli s dostupnými zdroji dělat a zpeněžit. Stejně jako mají šéfové v diáři vymezený čas na porady, ať si vymezí čas 30 min. týdně pro brainstorming. Ještě týž večer jsem dostal nadšený email z této firmy o tom, co vše je napadlo již po prvním sezení, byť se na to dívali ze začátku dost skepticky.

Konstruktivní přístup vytváří pozitivní flow, které zase pro změnu směřuje pozornost a energii člověka (lidí). A kreativní nápady jsou stále – i dnes – de facto podstatou podnikatelského úspěchu. Ač je to v mnoha firmách dnes těžké… hlavu vzhůru a když už mluvím o hlavě, začněte nejen tu svoji hlavu, ale i mnoha dalších lidí ve vaší firmě, ždímat tak silně a tak pravidelně, až vás to bude bolet. A dost pravděpodobně přijdete na mnoho netradičních nápadů, které by se možná daly použít pro zlepšení cash-flow vaší firmy. Důležité je však s tímto začít, a držet pravidelný rytmus oněch brainstormingů. A kdo ví, možná na tom po odeznění této krize budete daleko lépe než před jejím začátkem.

#podniakni #krize #firma #leadership #brainstorming #revoluce #zmena #adaptabilita #preziti

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.