Tak jako se pražští fotbaloví nadšenci odjakživa přou o prvenství Sparty a Slávie i digitální svět je zmítán několika bojovnými tábory – mezi Pc a Macem, Windows a Linuxem nebo AMD a Intelem. Těžko však na křemíkovém poli hledat větší rivalitu než mezi jablíčkáři a zastánci Androidu.
Když tedy internetem prolétla zpráva, že se Apple a Google spojí v boji proti koronaviru, svět zůstal v němém úžasu, překvapivější spolupráce by byla možná jen mezi Pepsi a Coca Colou. Jenže bezpečnostní krize je kritická a hašteření a konkurenční spory musí jít stranou, teď jde o víc než jen o zákaznickou komunitu.
Dva technologičtí giganti oznámili, že v rámci spolupráce spustí aplikaci, která má pomoci trasovat pohyb nakažených koronavirem. Podobného projektu se dočkalo i Česko s projektem eRouška, jeho spuštění ale zatím nevykazuje výrazný společenský přínos.
Jak to celé funguje?
V pondělí uspořádaly obě firmy tiskovku, ve které světu objasnily, jakým způsobem má vlastně společný projekt fungovat – Operační systémy mobilních telefonů iOS a Android budou doplněny o funkci, která bude za pomoci bluetooth schopna sledovat váš potenciální kontakt s nakaženými.
Bluetooth ve vašem mobilním telefonu bude neustále skenovat zařízení kolem vás, jakmile se v okruhu 5 metrů objeví zařízení, které bude mít tuto funkci aktivovanou, váš telefon jej zaznamená a uloží do historie.
Pakliže bude majitel mobilního zařízení, se kterým jste v nedávné minulosti přišli do kontaktu, testován pozitivně, váš mobil vás na tuto skutečnost upozorní.
Celý projekt tak stojí na digitalizované verzi klasického trasování kterého běžně využívají autority a hygienici při hledání zdroje nákazy a takzvaného pacienta nula. Cílem trasování je upozornit občany potenciálně vystavené virové nákaze na pozitivní kontakt a umístit je do izolace.
Není těžké si představit, že bez digitálních technologií představuje celý proces složitou detektivní práci, digitalizace metody nabízí extrémní urychlení a navýšení efektivity při sledování šíření epidemie.
Užití mobilních telefonů se logicky přímo nabízí – máme je neustále při sobě, jsou připojené na internet a nabízí celou řadu technologických funkcí, skrze něž lze určit naši polohu a případný kontakt s ostatními lidmi.
Uživatelé, kteří chtějí funkce využít, musí nejdříve stáhnout aplikaci a povolit jí přístup k bluetooth a možnost zápisu i přístupu k centrální databázi propojených zařízení – alespoň v současné první fázi projektu, druhou fází má být vylepšená verze, která již nebude vyžadovat dedikovanou aplikaci.
A jak to funguje v praxi? Řekněme, že jste si stáhli a nainstalovali aplikaci před deseti dny, ta po celou dobu sledovala váš kontakt s ostatními zařízeními v blízkém okolí.
Pakliže byste byli pozitivně otestování na přítomnost viru SARS-CoV-2 předáte tuto informaci Googlu a Apple na jejich zabezpečený server a ten následně vyhledá v databázi všechny osoby, se kterými jste za posledních 14 dní (inkubační doba viru) přišli do kontaktu a uvědomí je o skutečnosti, že byli vystaveni potenciální kontaminaci. Vaše osobní údaje zůstanou samozřejmě zašifrované v cloudu.
Tito občané jsou následně aplikací vyzváni ke karanténě nebo testům na přítomnost viru. Celý postup ale zdvihá zásadní otázku: Mám přistoupit na to, že mě bude můj telefon neustále sledovat a zveřejňovat mou polohu v globální databázi?
Google i Apple během tiskové konference svorně potvrdily, že aplikace nesleduje vaši polohu, pouze zaznamenává kontakt s ostatními zařízeními a veškeré osobní informace jsou přísně střeženy a znepřístupněny třetím stranám. Jediný, kdo může s daty operovat, budou oficiální zdravotní a hygienické instituce.
Tiskový mluvčí Googlu výslovně uvedl, že k datům bude umožněn přístup pouze oficiálním složkám zdravotnického systému. Jakékoli jiné neoficiální instituce a společnosti, které se na sledování epidemie podílí, by v tomto případě představovaly bezpečnostní riziko.
Menšiny mají smůlu
Projekt vychází ze skutečnosti, že drtivá většina světa vlastní telefon s jedním z těchto dvou operačních systémů, firmy tak mohou operovat s přesnými daty a předcházet dalšímu šíření viru.
Existuje samozřejmě řada alternativních operačních systémů, v čele s kdysi populárním Windows phone, tím spíše v době, kdy světová dvojka v prodeji telefonů Huawei nemá v rámci obchodní války Číny a USA k softwaru od Googlu přístup.
Ti jsou bohužel z programu vyřazeni, projekt je určen výhradně pro dva největší hráče na trhu s mobilními operačními systémy.
V absolutních číslech drží Google s Applem v ruce silné karty, jejich aplikace má potenciální přístup k 50 až 60 procentům světové populace. Nástroj by tak vykazoval vysokou efektivitu i při menší dobrovolné účasti ze strany uživatelů.
Jenže budou lidé ochotni svěřit svá citlivá data americkým společnostem? Můžeme se spolehnout na jejich čiré úmysly a snahu pomoci světu?
Tyto zásadní otázky byly patrně hlavním důvodem k pondělní tiskové konferenci, kde zástupci obou společností dokola ujišťovali veřejnost, že není důvod k obavám a soukromí klientů je jejich absolutní prioritou.
Přirozené lidské paranoie zcela rozumím... otázkou je, kolik z nás poskytuje Google nebo Applu denně své citlivé údaje o internetovém vyhledávání, GPS poloze nebo i choulostivé osobní fotografie, které se automaticky synchronizují do cloudu.
Lidem nevadí, že jsou sledováni, dokud je na to někdo výslovně neupozorní, teprve tehdy zpozorní a začnou se obávat.
A co vy, umožníte svému telefonu, aby vám dělal osobního antivirového strážce?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#epidemie #pandemie #koronavirus #COVID19 #krize #trasovani #sledovani #Apple #Google #Android #iOS #mobil #smartphone #digitalizace #partnerstvi #technologie