14.04.2020 6 minut čtení

Peklo zamrzlo! Google a Apple skládají zbraně a uzavírají partnerství v boji proti koronaviru

iSpy a Google Trace? Odvěcí rivalové na poli mobilních telefonů ukázali, že jim jde o víc a veřejné zdraví je přednější než konkurence. Můžeme v ně vložit svou důvěru a poskytnout jim svá osobní data nebo je to jen zástěrka pro ještě větší kontrolu?

Tak jako se pražští fotbaloví nadšenci odjakživa přou o prvenství Sparty a Slávie i digitální svět je zmítán několika bojovnými tábory – mezi Pc a Macem, Windows a Linuxem nebo AMD a Intelem. Těžko však na křemíkovém poli hledat větší rivalitu než mezi jablíčkáři a zastánci Androidu.

Když tedy internetem prolétla zpráva, že se Apple a Google spojí v boji proti koronaviru, svět zůstal v němém úžasu, překvapivější spolupráce by byla možná jen mezi Pepsi a Coca Colou. Jenže bezpečnostní krize je kritická a hašteření a konkurenční spory musí jít stranou, teď jde o víc než jen o zákaznickou komunitu.

Dva technologičtí giganti oznámili, že v rámci spolupráce spustí aplikaci, která má pomoci trasovat pohyb nakažených koronavirem. Podobného projektu se dočkalo i Česko s projektem eRouška, jeho spuštění ale zatím nevykazuje výrazný společenský přínos.

Jak to celé funguje?

V pondělí uspořádaly obě firmy tiskovku, ve které světu objasnily, jakým způsobem má vlastně společný projekt fungovat – Operační systémy mobilních telefonů iOS a Android budou doplněny o funkci, která bude za pomoci bluetooth schopna sledovat váš potenciální kontakt s nakaženými.

Bluetooth ve vašem mobilním telefonu bude neustále skenovat zařízení kolem vás, jakmile se v okruhu 5 metrů objeví zařízení, které bude mít tuto funkci aktivovanou, váš telefon jej zaznamená a uloží do historie.

Pakliže bude majitel mobilního zařízení, se kterým jste v nedávné minulosti přišli do kontaktu, testován pozitivně, váš mobil vás na tuto skutečnost upozorní.

Celý projekt tak stojí na digitalizované verzi klasického trasování kterého běžně využívají autority a hygienici při hledání zdroje nákazy a takzvaného pacienta nula. Cílem trasování je upozornit občany potenciálně vystavené virové nákaze na pozitivní kontakt a umístit je do izolace.

Není těžké si představit, že bez digitálních technologií představuje celý proces složitou detektivní práci, digitalizace metody nabízí extrémní urychlení a navýšení efektivity při sledování šíření epidemie.

Užití mobilních telefonů se logicky přímo nabízí – máme je neustále při sobě, jsou připojené na internet a nabízí celou řadu technologických funkcí, skrze něž lze určit naši polohu a případný kontakt s ostatními lidmi.

Uživatelé, kteří chtějí funkce využít, musí nejdříve stáhnout aplikaci a povolit jí přístup k bluetooth a možnost zápisu i přístupu k centrální databázi propojených zařízení – alespoň v současné první fázi projektu, druhou fází má být vylepšená verze, která již nebude vyžadovat dedikovanou aplikaci.

A jak to funguje v praxi? Řekněme, že jste si stáhli a nainstalovali aplikaci před deseti dny, ta po celou dobu sledovala váš kontakt s ostatními zařízeními v blízkém okolí. 

Pakliže byste byli pozitivně otestování na přítomnost viru SARS-CoV-2 předáte tuto informaci Googlu a Apple na jejich zabezpečený server a ten následně vyhledá v databázi všechny osoby, se kterými jste za posledních 14 dní (inkubační doba viru) přišli do kontaktu a uvědomí je o skutečnosti, že byli vystaveni potenciální kontaminaci. Vaše osobní údaje zůstanou samozřejmě zašifrované v cloudu.

Tito občané jsou následně aplikací vyzváni ke karanténě nebo testům na přítomnost viru. Celý postup ale zdvihá zásadní otázku: Mám přistoupit na to, že mě bude můj telefon neustále sledovat a zveřejňovat mou polohu v globální databázi?

Google i Apple během tiskové konference svorně potvrdily, že aplikace nesleduje vaši polohu, pouze zaznamenává kontakt s ostatními zařízeními a veškeré osobní informace jsou přísně střeženy a znepřístupněny třetím stranám. Jediný, kdo může s daty operovat, budou oficiální zdravotní a hygienické instituce. 

Tiskový mluvčí Googlu výslovně uvedl, že k datům bude umožněn přístup pouze oficiálním složkám zdravotnického systému. Jakékoli jiné neoficiální instituce a společnosti, které se na sledování epidemie podílí, by v tomto případě představovaly bezpečnostní riziko.

Menšiny mají smůlu

Projekt vychází ze skutečnosti, že drtivá většina světa vlastní telefon s jedním z těchto dvou operačních systémů, firmy tak mohou operovat s přesnými daty a předcházet dalšímu šíření viru.

Existuje samozřejmě řada alternativních operačních systémů, v čele s kdysi populárním Windows phone, tím spíše v době, kdy světová dvojka v prodeji telefonů Huawei nemá v rámci obchodní války Číny a USA k softwaru od Googlu přístup.

Ti jsou bohužel z programu vyřazeni, projekt je určen výhradně pro dva největší hráče na trhu s mobilními operačními systémy.  

V absolutních číslech drží Google s Applem v ruce silné karty, jejich aplikace má potenciální přístup k 50 až 60 procentům světové populace. Nástroj by tak vykazoval vysokou efektivitu i při menší dobrovolné účasti ze strany uživatelů.

Jenže budou lidé ochotni svěřit svá citlivá data americkým společnostem? Můžeme se spolehnout na jejich čiré úmysly a snahu pomoci světu? 

Tyto zásadní otázky byly patrně hlavním důvodem k pondělní tiskové konferenci, kde zástupci obou společností dokola ujišťovali veřejnost, že není důvod k obavám a soukromí klientů je jejich absolutní prioritou.

Přirozené lidské paranoie zcela rozumím... otázkou je, kolik z nás poskytuje Google nebo Applu denně své citlivé údaje o internetovém vyhledávání, GPS poloze nebo i choulostivé osobní fotografie, které se automaticky synchronizují do cloudu

Lidem nevadí, že jsou sledováni, dokud je na to někdo výslovně neupozorní, teprve tehdy zpozorní a začnou se obávat. 

A co vy, umožníte svému telefonu, aby vám dělal osobního antivirového strážce?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#epidemie #pandemie #koronavirus #COVID19 #krize #trasovani #sledovani #Apple #Google #Android #iOS #mobil #smartphone #digitalizace #partnerstvi #technologie

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.