8 minut čtení

Improvizuj nebo zemři! 5 kreativních způsobů, kterými se firmy a služby vyrovnávají s celostátní karanténou

Český národ je houževnatý a jen tak něco ho nepoloží, vynikáme ve schopnosti hledat improvizované řešení k jakékoli situaci. V rámci plošné karantény, ve které lidé nesmí téměř nic, se to hodí dvojnásob. Tím spíše, pokud na tom závisí vaše podnikání.

Pro řadu byznysů bylo vyhlášení karantény okamžitou stopkou – vypnout stroje, odrazit sudy a zhasnout! Třeba cestovky jsou vyloženě nahrané a nepomůže jim ani uvolnění nouzového stavu, protože budou i nadále netrpělivě očekávat otevření hranic a ochotu bojácných turistů cestovat po světě.

Pak jsou tu ovšem firmy a projekty, které sice na sociální izolaci tratí, ale přesto se snaží ze situace vytěžit maximum – a zajistit si alespoň základní příjem na nutné náklady.

Není to ideální a už vůbec ne dlouhodobé řešení, ale v průběhu pár týdnů může schopnost adaptace a improvizace vůči negativním okolnostem rozhodnout mezi životaschopností a bankrotem podniku

„Inteligence je schopnost přizpůsobit se změně.“

 Stephen Hawking

Se Stephenovými slovy na paměti, pojďme si projít seznam způsobů, jakými se některé podniky pokusily nežádoucímu momentálnímu stavu společnosti vzepřít.

1. Když nemůže Mohamed k hoře...

Před měsícem – konkrétně 14.3, vláda vyhlásila plošný zákaz provozu maloobchodů, restaurací, barů – v podstatě všech služeb, které nelze označit za nezbytné

Majitelé a provozovatelé potravin, lékáren nebo elektroniky si oddechli – zatímco tisíce restaurací, barů, obchodů, tržišť, salonů, obchodních kanceláří atd. zůstaly ze dne na den bez příjmů, bez zákazníků a bez možnosti podnikat. 

Důležitým bodem v zákoně je skutečnost, že lidem není umožněn volný pohyb – ale mohou chodit do práce, za rodinou nebo na nutné pochůzky. Stejně tak gastronomickým podnikům nebyl zakázán provoz, nýbrž vpouštění zákazníků do svých prostor.

A jelikož lidé jsou kreativní a vynalézaví, restaurace, bistra a hospody vytušili příležitost a přeorientovali se na okýnkový prodej a rozvoz. Jednou z mála služeb, která v nouzovém stavu maximalizovalo svůj obrat, byli kurýři. 

Novou funkcí, jíž se služba vybavila v rámci bezpečnostních opatření je „bezkontaktní doručení“ v rámci kterého vám kurýr doručí zásilku nebo jídlo při platbě kartou ke dveřím a nepřijde s vámi do přímého kontaktu – tak mohou služby využít i lidé v osobní karanténě.

Některé podniky si takzvaná okénka improvizovaně vytvořily z obslužného pultu a otevřených dveří – Dokud mají všichni roušku a nikdo nechodí dovnitř, zákon nebyl porušen.

 

2. Vzhůru do světa bitů!

Klasické obchody by asi s prodejem naslepo skrze dveře moc nepochodily, místo toho tak zvolily logičtější variantu – přesunuly provoz online. Během března a dubna vznikly tisíce nových eshopů, kterými si majitelé obchodů kompenzovali znemožnění kamenného prodeje.

Firma Shoptet, která poskytuje e-commerce řešení, zaregistrovala za jediný březnový týden téměř 300 žádostí o spolupráci. Velká část prodejců přitom řešila webové stránky svépomocí – schopný programátor vám zajistí funkční eshop během pár hodin

Design webu jde stranou, důležitá je funkčnost a rychlost spuštění. Do online prostoru se nahrnuly i firmy z oblasti gastronomie, které potřebovaly prostor pro objednávky rozvozu.

Kromě založení vlastního eshopu některé filmy zvolily alternativu spolupráce s online tržišti typu Mall nebo Alza, oba velcí hráči na trhu digitálního obchodu pro tyto účely maximálně urychlili proces napojení na platformu

Dá se tedy očekávat, že velká část online provozu setrvá i po odeznění nouzového stavu. Modernizace obchodní infrastruktury a digitalizace části služeb tak vůbec není na škodu.

3. Pro vás bez vás

Dalším segmentem trhu, který se vydal cestou internetu, je zábavní průmysl. Divadla, koncerty, zábavné programy nebo třeba Slam poetry vyměnily živé publikum za kamery a router. 

Online koncerty a akce byly obvykle volně přístupné a doplněné o číslo účtu, na který lze zasílat dobrovolné vstupné – v kombinaci se sekcí komentářů tvořil zážitek částečně podobnou atmosféru jako reálná událost.

V rámci Slam poetry jsem si osobně internetovou verzi kultury z pozice performera vyzkoušel a musím říct, že pokud mají lidi doma pocit, že sledování akce na displeji počítače není tak úplně ono, pak věřte, že z druhé strany to není o nic příjemnější, dýchající dav a hutná atmosféra těl vyplňujících prostor sálu kabely a čočkou kamery nenahradíte.

S poněkud neortodoxním konceptem přišla i některá kina, ta nabízí online projekci nových filmových titulů po zaplacení virtuálního vstupného – vyrazit do kina můžete i pomocí pár kliknutí, jediný problém je, že budete těžko shánět extrémně předražený popcorn, bez kterého to prostě není ono.

Na platformě #kulturazije přenáší živé koncerty bez publika například Mall.tv ve spolupráci se serverem donio.cz

4. Alternativní služby

Již zmíněné Mall a Alza patří mezi obchody, které se specializují primárně na elektroniku a ostatní spotřební zboží, v rámci adaptace na okolnosti pandemie ale oba giganti spustili i obchod s potravinami, čímž konkurují zakořeněným službám typu Rohlík nebo Košík

Podobně na situaci zareagovaly i taxislužby, ty se totiž rázem ocitly bez zákazníků – turisté zmizeli, noční život utichl a část populace, která i nadále dojíždí do zaměstnání, v rámci bezpečnosti radši využije vlastního vozu nebo hromadné dopravy.

Taxikáři proto začali ve velkém doručovat balíky, připojili se k síti rozvozu pod žádanými službami (např. Rohlíkem) nebo dokonce spustili vlastní doplňkové služby.

Alternativní taxislužba Bolt například minulý týden oznámila, že v rámci aplikace přijímá objednávky na tzv. potravinové balíčky – předem připravené zásilky základních potravin v různých cenových kategoriích, které si jednoduše objednáte k sobě domu a vyhnete se tak cestě do obchodu. 

 

5. Vstupenka na nic

Služby a sektory, které jednoduše nemohou své produkty nabízet online, přišly s jinou alternativou, která jim pomůže přežít do lepších zítřků. Některé restaurace, kadeřnické salóny a další typy služeb pro občany přišly s tzv. předplaceným kuponem.

Ten figuruje jako forma jasně definované půjčky – zákazník si zakoupí a předem zaplatí službu, která mu bude poskytnuta, až to bude technicky možné. Tímto způsobem můžete například podpořit svůj kadeřnický salón, kterého po pár týdnech bez údržby jistě rádi využijete.

Jediný problém, který touto formou podpory vyvstává, je ten, že někteří podnikatelé nemohou nabízet poukázky na službu, u níž si nejsou jisti, zda se dočká post-pandemické doby.

Krachující byznys totiž  v tuto chvíli ze všeho nejméně potřebuje navrch všech ekonomických problémů ještě budoucí závazek vůči své klientele. 

Odlišný přístup zvolila například některá divadla, která místo předplacené poukázky nabízí vstupenku na nic, ta funguje jako finanční forma podpory vašemu oblíbenému divadlu, biografu nebo jiné scéně, která strádá vládou nařízenou karanténou. 

Některé firmy, nabízející konzultační nebo poradenské služby, fungují dál, jen místo osobního kontaktu s klienty zvolili video-hovory. Továrny zase vyměnili svůj běžný výrobní sortiment za produkci lékařských komponentů (plicní ventilátory) nebo dezinfekce. 

V jejich případě jde ale spíše o filantropickou činnost a využití výrobních kapacit v době, kdy stejně prodělávají a mohou alespoň pomoci okolí. Protože v jejich případě se sice bude muset představenstvo vyrovnat se ztrátou, ale v případě malých podniků je představenstvem často rodina, která v současné době nemá příjmy ani na základní výdaje.

Pro dobro těch, kteří žádný prostor pro kreativní improvizaci nemají a netrpělivě očekávají, až jim vláda dovolí pokračovat v podnikání, doufejme, že restrikce a nouzový stav budou co nejdříve uvolněny.

Protože malé firmy a živnostníci jsou motorem regionální ekonomiky a potřebují více než jen pětadvacítku a slova útěchy.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

 #ekonomika #byznys #podnikani #pandemie #COVID19 #karantena #epidemie #nouzovystav #adaptace #improvizace #inspirace #umeni #prumysl #obchodnici

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.