12.04.2020 5 minut čtení

Kvůli koronaviru udělal tento self-made milionář v předčasném důchodu se svými penězi následující 3 věci

Nevíte, co dělat v této nejisté době se svými penězi a investicemi? Proč se neinspirovat Grantem Sabatierem, který díky svým chytrým finančním rozhodnutím dokázal odejít do předčasného důchodu ve 30 letech?

Foto zdroj: Howtomoney.com

Grant Sabatier je americký spisovatel, blogger a podnikatel.  Napsal knihu Financial Freedom, která se stala bestsellerem. Jeho největší téma je předčasný odchod do důchodu. V roce 2010 se připojil ke hnutí FIRE (finanční nezávislost, předčasný odchod do důchodu), které podporuje koncept šetření většiny příjmů kolem 20, 30 let života, aby lidé mohli ve 30 nebo 40 odejít do předčasného důchodu.

Za pouhých pět let našetřil přes milion dolarů, což podle něj byla dostatečná suma na to, aby měl více svobody a mohl začít žít svým vysněným životním stylem. Mimo jiné také založil stránku Millennial Money, která pomáhá ostatním brzy dosáhnout finanční nezávislosti, odejít do důchodu a jejich život naplnit tím, co je baví.

Sabatier momentálně žije se svou manželkou v New York City a má velké finanční rezervy, ale i on už pocítil negativní účinky pandemie koronaviru na americkou ekonomiku

Následující tři kroky, které udělal, mu podle něj pomohou, aby ze svých našetřených a investovaných peněz ztratil co nejméně. Vzhledem k tomu, že radí ostatním, jak „dělat chytřejší finanční rozhodnutí, budovat úspěšnější firmy, dosáhnout finanční nezávislosti a vybudovat si život plný hojnosti“, byste aplikování jeho kroků na vlastní finance mohli také zvážit.

Malinko přehodnotil své investiční portfolio

Jak už jsem psala například ve článku Co dělat s penězi během pandemie COVID-19? Názor 5 finančních poradců, většina odborníků na finance radí, abyste své investice v této nejisté době nechali být.

Sabatier se té rady z velké části drží: „Prodal jsem některé akcie Amazonu a trochu diverzifikoval své portfolio,“ říká v rozhovoru pro CNBC Make It s tím, že se do žádných velkých změn nebo unáhlených rozhodnutí nepouštěl.

Své investice obecně nechává ladem, drží se svého dlouhodobého investičního plánu. Ačkoliv i on má tendenci začít panikařit a ze svých investicí vycouvat a prodat je, snaží se ji neposlechnout. „Musím si neustále připomínat, že přijdete o peníze, jen když prodáte a že samotné ztráty [zatím] nebyly realizovány.“

Ani čeští odborníci si nemyslí, že pandemie je období, kdy bychom měli přestat investovat. Takto například odpověděl na dotaz Hospodářských novin, kam dnes investovat milion korun, Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

„Investorům bych proto doporučil do akcií alokovat výraznější část portfolia, až 40 procent. Zaměřil bych se na velké a etablované podniky, které příliš nebojují s přímými dopady pandemie“

Vybral si 10 tisíc dolarů v hotovosti

Sabatier si vybral dostatek hotovosti. „Vybral jsem si 10 tisíc v hotovosti, protože si myslím, že mohou přijít časy, kdy bankomaty zamrznou nebo se banky budou vytáčet,“ říká v rozhovoru Sabatier. 

„Mít fyzické bankovky a peníze rozhozené v několika bankách je podle mě moudré rozhodnutí.“

Jiní američtí odborníci ale naopak klienty bank ujišťují, že pokud jsou vaše peníze uložené v bance pojištěné FDIC (vládní korporace, která zajišťuje pojištění vkladů aktuálně do výše 250 000 USD na vkladatele a banku), nemusíte se o své peníze bát a vybírat si je nemá smysl.

Mít peníze na různých účtech ale rozhodně nemůže uškodit. To samé doporučuje například i finanční plánovač Scott Cole, podle kterého byste měli mít krizový fond ve výši 3-6 měsíčních životních nákladů uložený na dvou různých účtech.

Přestal kontrolovat výši svého jmění

Sabatier se obvykle na výši svých úspor a investicí díval každý den. Díky tomu stále věděl, jak se mu z finančního hlediska daří a udržel si motivaci zlepšovat se.

Ačkoliv má teď našetřených dost peněz a o svou finanční situaci se nebojí, v rozhovoru pro CNBC Make It přiznává: „Jsem jen člověk a když vidíte, že se vaše jmění zmenšilo o 30 % během deseti dní, je to na nic a zabolí to.“

Proto se snaží svůj zvyk každodenního sledování čísel na účtech přerušit. „Vím, že věci jdou z kopce.“ Přijal to, že je ve fázi, kdy se nesnaží o růst bohatství, ale spíše o jeho uchování. Ale věří, že se trhy rychle vrátí do své původní podoby. Až se tak stane, začne znovu své jmění každý den sledovat, ale do té doby ne. Nechce totiž, aby ho jeho ztráty zbytečně uvrhly do úzkosti a stresu. 

Další způsob, jak se soustředit na dlouhodobé cíle a nepanikařit, je omezit denní přísun novinových titulků. To třeba dělá i investor všech investorů Warren Buffet. Pomáhá mu to prý soustředit se na to, kde budou trhy za deset nebo dvacet let. Což je to hlavní, na čem záleží. 

Pokud vás přístup Sabatiera zaujal, přečtěte si o něm i článek Self-made milionář říká, že kvůli COVID-19 zcela zmizí koncept předčasného odchodu do důchodu.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#covid19 #koronavirus #pandemie #byznys #podnikani #grantsabatier #selfmade #milionar #predcasnyduchod

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
7 minut
7 minut
6 minut
6 minut
6 minut
8 minut
6 minut
8 minut
6 minut
8 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
7 minut
7 minut
6 minut
6 minut
6 minut
8 minut
6 minut
8 minut
6 minut
8 minut