10.11.2020 5 minut čtení

Tento článek vás naučí přemýšlet jako Warren Buffett (aktuálně se to může hodit)

Nejdřív se s vámi podělím o krátkou historku. Když se poprvé setkali Bill Gates a Warren Buffett, Gatesova matka se zeptala všech u stolu, co bylo nejdůležitějším faktorem jejich úspěchu. Gates a Buffett oba odpověděli stejně: „soustředění“.

Warren Buffett se snaží 80 % svého času strávit čtením a přemýšlením, mohli byste to taky zkusit. Přirozená reakce na tento poznatek je: „Jo, Warren Buffett si to může dovolit, protože je Warren Buffett. Patří mezi nejbohatší lidi na světě. Díky moc, tahle rada mi byla úplně k ničemu.“

A ačkoliv vám tato sebeospravedlňující věta uleví, těžko z vás udělá úspěšnějšího člověka. Protože pravdou je, že Buffett trávil většinu svého času přemýšlením a čtením už od dětství. Když budete mít náhle spoustu peněz nebo budete řídit velkou společnost, nezískáte díky tomu najednou spoustu volného času.

Volný čas není něco, co by k vám náhle přišlo samo. (Dobře, možná jedině teď v karanténě nebo když půjdete do důchodu.) Co chci říct, je to, že množství vašeho volného času je určeno hlavně tím, jak vnímáte čas jako takový a na co se soustředíte.

Warren Buffett je neporazitelný v jedné věci: stanovování priorit. Vždyť jeho asi nejznámější citát je:

„Skutečně úspěšní lidé říkají ‚ne‘ téměř všemu.“

Tento článek vás nenaučí, jak to udělat, abyste si mohli 80 % svého času číst. To, co vám tento článek má předat, jsou strategie, díky kterým má Warren Buffett na čtení a přemýšlení tolik času. Protože vaše „čtení a přemýšlení“ může být třeba tvoření umění nebo budování byznysu. Jde zkrátka o to, abyste většinu svého života strávili děláním toho, co je pro vás nejdůležitější a co vás nejvíce naplňuje.

1. Buffett nedělá práci, kterou dělat nemusí

Viděli jste někdy Buffetta na networkingové akci nebo na meetingu? Jistě že ne, jak byste taky mohli? Uznávám, volba slov se mi v tomto případě úplně nepovedla, nicméně i jeho nejbližší spolupracovníci vědí, že takové věci Buffett prostě nedělá. Nezdržuje se s nimi. Jen zřídkakdy mluví s analytiky a s médii, nechodí na žádné zbytečné akce, jen málokdy se objeví na meetingu. Určitě ne dvakrát týdně jako typický CEO.

Za těmito svými rozhodnutími si stojí přes všechen společenský tlak. Jak to dělá? Má tříkrokovou strategii prioritizování, kterou jednou prozradil svému osobnímu pilotovi Michaelu Flintovi.

 1. Napíše svých aktuálních 25 cílů na papír.
 2. Zakroužkuje z nich 5 nejdůležitějších.
 3. Práci na těch 20 zbylých se vyhýbá jako čert kříži dokud neuspěje se svými top 5.

 

Šokující, že? Většina lidí by se na své nejdůležitější cíle pouze soustředila, ale Buffett doslova odmítá dělat na čemkoliv jiném. Díky tomu se neroztříští jeho pozornost a on, na rozdíl od mnoha jiných lidí, v životě svých cílů opravdu dosahuje.

2. Pracuje jen s lidmi, které by kolem sebe chtěl mít navždy

Buffett pracuje výhradně s CEO, kterým věří, kteří mají skvělé výsledky a se kterými si umí představit spolupráci po celá desetiletí. Výsledkem toho je, že před koupením společnosti mu stačí velmi krátká doba na domlouvání podmínek. CEO společností, které mu patří, nechává dělat jejich práci a nijak jim do ní nezasahuje.

Důvěra je pro něj na prvním místě. Důvěra a také to, aby mu jeho lidé byli blízcí a aby si s nimi měl o čem povídat. To samé platí o lidech v jeho týmu. Někteří z nich už pro něj pracují dekády. Když vše šlape a nemusí nabírat nové lidi, ušetří spoustu času.

3. Vsází na kvalitu a dlouhodobost

Jak je možné, že nejbohatší investor v historii lidstva uzavírá tak málo obchodů a přesto tak bohatne? Soustředí se totiž na kvalitu.

„Kouzlo investování je nechávat ladem nabídku za nabídkou a čekat na ten správný okamžik.“

Své investice také většinou drží neobvykle dlouhou dobu. „Svých 5 top aktiv držel v průměru 20 let. Pro srovnání: průměrná doba držení podílového fondu je kratší než jeden rok. To znamená, že má výjimečně nízkou četnost investičních aktivit. Jeho slovy je to: ‚nečinnost hraničící s leností‘,“ popisuje Buffetovu investiční strategii investor William Thorndike.

4. Vyhýbá se technice

Člověk by si myslel, že jeden z nejlepších investorů světa se bude snažit držet krok s aktuálními trendy, ale opak je pravdou. Tady máte několik příkladů:

 • V kanceláři nikdy neměl počítač,
 • nemá chytrý telefon,
 • nesleduje automatické aktualizace stavu na burze.

Buffett přesně ví, jaká data potřebuje znát, aby se mohl rozhodnout, jak investovat. Je si sebou natolik jistý, že se nemusí uchylovat k tomu, co zrovna letí. Aktivně se snaží ze svého života vymýtit všechny věci, které by ho snad rozptylovaly.

Jak tohle všechno můžete využít ve svém životě?

Jak vidíte, Buffetovo oslnivé množství volného času není jen štěstí. On si naprogramoval život tak, aby měl dostatek času na to, co ho baví a prostřednictvím čeho se rozvíjí. Co potřebujete k tomu, abyste mohli také žít život podle svého? V první řadě musíte přijít na to, jaké jsou vaše hodnoty, cíle a touhy. Potom přijde na řadu následující:

 • Vyhraďte si čas na prioritizování,
 • vyberte věci, které jsou pro vás nejdůležitější,
 • soustřeďte se výhradně na ně,
 • všemu ostatnímu se vyhýbejte,
 • naučte se říkat ne.

#buffett #investice #osobnirozvoj #seberozvoj #motivace #uspech #psychologie #rady #tipy #podnikani #byznys #efektivita

Hodnocení: +55
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Plne súhlasím, keď máte zdraví rozum nepotrebujete zmanipulovanú burzu ani chytrí telefón či počítač. Jediné na čom má zmysel pracovať....Je budovať si zdravú a jasnú myseľ. Obmedzovať vplyv marketingu z TV a pútačov na naše rozhodovanie a sledovať vlastné ciele. Nenechať sa rozptyľovať hlúposťami.
  +2
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
3 minuty
6 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty