Self-made milionář říká, že kvůli COVID-19 zcela zmizí koncept předčasného odchodu do důchodu

Sám do předčasného důchodu odešel finančně nezávislý, ještě před tím, než mu bylo 30 let. Nyní ale zastává názor, že ačkoli je to cíl mnoha lidí, mohlo by se to kvůli koronaviru změnit. Proč by tento trend měl vymizet?

Pandemie koronaviru nejdříve nechávala několik pracovních odvětví nedotčených, ale s jejím šířením se různá opatření dotýkají stále více lidí. Dokonce už i Američané začínají pociťovat důsledky, které pandemie má. Někteří lidé už jsou bez práce a miliony dalších by tak mohly skončit v důsledku nejen samotného koronaviru, ale potenciální recese, která je na spadnutí.

Podle toho, jak dlouho bude pandemie trvat, by mohlo být výrazně ovlivněno a prakticky i zničeno to, co je známé jako hnutí FIRE (financial independence, retire early = finanční nezávislost, předčasný odchod do důchodu). To zahrnuje koncept šetření většiny financí mezi 20. a 40. rokem života, aby člověk mohl co nejdříve odejít do důchodu s dostatečným množstvím peněz.

Proč je předčasný odchod do důchodu cílem mnoha Američanů se můžete dočíst v seriálu o předčasném důchodu, kde jsem rozebíral osobní zkušenost člověka, jež odešel s 3 miliony dolarů ve 34 letech do důchodu. Také jsme si řekli, proč stojí za to, o předčasný důchod usilovat a jaké to má výhody i nevýhody. Doporučuji začít prvním dílem, který vás dále odkáže na ty následující: Ve 34 letech odešel do důchodu - zajištěný a s 3 miliony dolarů. Zpětně toho lituje a 5 věcí by udělal jinak.

Předčasným důchodcem je ale i Grant Sabatier, zakladatel webu Millennial Money a autor knihy Financial Freedom. Už dříve jsem psal o způsobu, jakým se během 5 let dostal prakticky z nuly (2 dolary na účtu) k 1 milionu dolarů. Nyní ale Sabatier říká, že podle něj kvůli pandemii celá myšlenka předčasného odchodu do důchodu zmizí. „Myslím, že to prostě nebude tak snadné, a to ani pro lidi, kteří už něco našetřili. A ani to už nebude tak atraktivní a přitažlivé,“ říká.

Sabatier svou cestu k finanční nezávislosti zahájil už v roce 2010, ještě než se rozběhlo hnutí FIRE. Během pěti let ušetřil více než milion dolarů tím, že měl vedlejší příjmy a spořil více než 80 procent svých příjmů.

V posledním desetiletí koncept FIRE získával na popularitě, ale zároveň myšlenka brzkého odchodu do důchodu mezi mladšími generacemi nikterak úspěch neslavila. Zdá se, že na předčasný důchod slyšela generace mileniálů, ale mladší ročníky už to tolik neoslovuje. Podle Sabatiera by navíc dopad pandemie COVID-19 na globální ekonomiku a trhy mohl způsobit úplné vymizení tohoto konceptu.

„Ale nemusí to nutně být špatně,“ říká a dodává: „Myslím, že myšlenka brzkého odchodu do důchodu se naštěstí rozpadá. ‚Naštěstí‘ v tom smyslu, že práce je důležitou součástí života. Práce je zdravá. Dělat něco, co vás zajímá je správné a zdravé. A peníze jsou často jen vedlejším produktem věcí, které děláme, když se snažíme ve světě vytvářet hodnoty.“

Sabatier se stal milionářem, ještě než mu bylo 30 let a jak toho dosáhl, už bylo uvedeno výše. Nedělal to ale proto, aby přestal pracovat a usadil se, ale sám říká, že pro něj to bylo méně o odchodu do důchodu a více o tom, mít svobodu a možnost vlastní volby.

Pokud máte v úmyslu předčasně odejít do důchodu, využijte čas, který teď máte a důkladně se zamyslete nad tím, proč toho chcete dosáhnout. Sabatier totiž říká: „Často vidím lidi, kteří chtějí odejít do důchodu co nejdříve, protože je to něco jiného, nového - je to další trofej.“ Ve skutečnosti ale většinou už dělají a mají to, co mají rádi. Nebo jsou k tomu velmi blízko. Blíže, než si uvědomují. A předčasný důchod jim v tom nepomůže.

„Když jsme nyní všichni v karanténě, máme spoustu času na přemýšlení. Přemýšlení o tom, proč opravdu chceme odejít do důchodu dříve. Skutečně to stále chcete i uprostřed této nejisté doby?“ říká Sabatier.

Lidi, kteří se stále ještě zabývají o hnutí FIRE (připomínám, že jde o finanční nezávislost a předčasný odchod do důchodu) se Sabatier snaží povzbuzovat, aby se méně zaměřili na část odchodu do důchodu a více se soustředili na aspekt finanční nezávislosti. Říká: „V jádru věci šlo vždy o používání vašich peněz k vybudování života, který máte rádi. O smysluplné utrácení, abyste v životě měli více času a možností.“

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #koronavirus #koronavir #duchod #milionar #nazor #finance #prace #nezavislost #GrantSabatier

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.