11.04.2020 5 minut čtení

Koronavirus je příležitost na chvíli zpomalit vražedné tempo a uvědomit si, jak je čas drahocenný

Honba za povýšením, bezesné noci plné přemýšlení o malichernostech, kalendář plný schůzek a povinností. Tomu je konec, alespoň pro teď. Pandemie udeřila na nás všechny a ukázala nám, jak důležité je správně hospodařit s vlastním cenným časem.

Vysoce postavení lídři velkolepých firem, zaneprázdnění lékaři a slavní byznysmeni, ti všichni mají společnou jednu vlastnost. Čas je pro ně jen jakýmsi abstraktním parametrem, který jim umožňuje plnit neodkladné schůzky, zachraňovat životy nebo množit kapitál. Příliš se nad pojmem čas nezamýšlejí. A vztahuje se to nejen na ně, ale i na nás ostatní.

To platilo doteď.

Dříve si uměli čas rozdělit do přesně definovaných „bloků“ – čas na rodinu, čas na práci, čas na osobní život. Ale co nyní? „Žijeme v době chaosu, kdy se stěží dokážeme soustředit na jednu jedinou věc. Veškerá nastavená pravidla, která nám pomáhala využít každou sekundu dne k zefektivnění práce, jako kdyby se zhroutila. Pracovní místa jsou pozastavena, firmy nemají jasno, kterým směrem se ubírat, a my místo pocitu lehkého uvolnění a ‚hojnosti času‘ pociťujeme tíhu promarněných hodin,“ shodují se ředitelé významných společností a vysoce postavení manažeři.

Vzápětí do gejzíru frustrace však přichází zdráhavé smíření se situací a dokonce i tito lidé, co si bez úmorné a nikdy nekončící práce neumějí představit život, nakonec souhlasí s názorem dalších lidí (psychologů, lékařů, koučů a dalších).

Čas je nyní to nejdůležitější, co máme - nepromrhejme ho zbytečně a hospodařme s ním moudře.

Marketingový kouč Jason Feifer sdílí svůj příběh: „Vzpomínám na dobu, než se svět kvůli pandemii obrátil vzhůru nohama. Byl jsem na večeři s Meghan Ashaovou, generální ředitelkou společnosti pořádající veletrhy FounderMade. Nacházela se právě v období, kdy si nebyla jistá, zda bude naplánované akce muset zrušit (což nakonec musela). K mému překvapení to neviděla jako konec světa, ale naopak brala nastalá omezení jako dar z nebes. Byla to pro ni příležitost, jak na chvíli zpomalit vražedné tempo, trochu se zamyslet nad dalším působením firmy, a také malinko zapracovat na reklamě a propagaci. Doslova řekla, že se připravuje, aby z pandemie vyšla silnější a ukázněnější.

Zmíněná Meghan Ashaová o svých vizích natočila video, které obletělo svět a inspirovalo další osoby z její branže. V následujících týdnech po odvysílání, když už se všichni začali stahovat domů nebo do karantény, mnoho podnikatelů následovalo její příklad. Pokud jejich podnikání bylo pandemií zasaženo, začali vylepšovat svou vizi a řešit nové problémy z pohodlí domova. Jestliže poté skončili bez práce, měli k dispozici dlouhý seznam nových projektů.

Feifer doplňuje: „Posléze jsem začal slýchávat příběhy od společností, které přežily recesi už v roce 2008. Měly podobné myšlení. Některé firmy se naučily, jak obsluhovat užší zákaznickou základnu. Jiní vytvořili nová řešení pro klienty s omezenými finančními prostředky. Další byli nakonec nuceni čelit realitě - uznat, že jejich bojový koncept nefunguje, a že pro přežití potřebují radikální změnu. To jsou věci, které bychom měli dělat stejně! Někdy však potřebujeme krizi, abychom mohli činit těžká, leč nezbytná rozhodnutí. Všechno toto je neuvěřitelně inspirativní. Může to vypadat, že svět je kvůli nákaze neprodyšně uzavřený, ale není to pravda, naopak se hemží novými příležitostmi. A budu upřímný – já sám jsem přehodnotil svou vlastní práci, kterou dělám u jedné velké společnosti. V době před koronavirem jsme měli rozpracovaných snad tisíc projektů. Teď si kladu tyto otázky:

  • Jak mohu každou hodinou vytvořit co největší dopad na vývoj firmy?
  • Jaké projekty je nezbytné opustit a už se k nim nevracet?
  • Co mě připraví na život po pandemii – na co se musím zaměřit, aby si to lidé zapamatovali a dokonce byli ochotni se toho posléze účastnit?“

Profesionální manažeři radí se těmito otázkami skutečně seriózně zaobírat. Není snadné je zodpovědět. Některé nápady, které jste si zamilovali, budete muset nechat plavat, protože zkrátka nebudou mít budoucnost. Možná z toho budete smutní, ale netrapte se příliš dlouho. Nyní konečně máte čas si sednout a v klidu popřemýšlet nad novými marketingovými tahy, které do vaší firmy přinesou závan čerstvého vzduchu.

Protože jak dodává Feifer: „Jednoho dne to všechno skončí. Koronavirus bude poražen a naše životy se vrátí do normálu. A až to nastane, lidé si budou pamatovat vše, co se během těchto měsíců stalo. Budou vědět, kdo s nimi zacházel dobře, kdo tu pro ně byl, kdo jim rozuměl a kdo jim umožnil jít vpřed.

Tím bychom teď měli trávit čas. Přemýšlením, jak lidem co nejvíce ulehčit. Nabídnout jim pomoc, a to v jakékoli podobě. To je to nejdůležitější. Není čas ztrácet čas. Ani vteřinu. Buďte s vaší rodinou, vašim týmem, budujte vztahy, směle rozvíjejte své nápady a práci, kterou můžete dnes udělat. Myslete ve velkém.

A hlavně:

Buďte v bezpečí, buďte zdraví a buďte v kontaktu.“

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #pandemie #covid19 #mysleni #uspech #odpocinek #zdravi #cas #domov #rodina #JasonFeifer

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.