5 minut čtení

Jak zvládá řídit svou společnost podnikatel, který má koronavirus a co doporučuje ostatním?

Eric Yaverbaum se jako podnikatel již setkal s mnoha problémy, ale nyní stojí před novou a náročnou výzvou. Musí řídit svou firmu, přestože má COVID-19. Ukážeme si, jak se mu to daří a co doporučuje ostatním.

Na konci března Yaverbaum byl na jednom ze svých pravidelných běhů, když jeho tělo přestalo pracovat. Vzpomíná, že ho to zasáhlo zčistajasna. „Začalo se mi velmi těžce dýchat,“ říká. Potom se přidaly další symptomy: „Měl jsem kašel a cítil jsem extrémní únavu. Bolely mě části těla, které jsem nikdy v životě ani necítil.“

Následoval logický krok v podobě cesty do nemocnice, kde se jeho stav potvrdil. Byl mu diagnostikován COVID-19. Jeho stav ale nebyl závažný, takže byl lékaři poslán do domácího léčení a karantény.

Yaverbaum je předsedou společnosti Ericho Communications sídlící v New Yorku, takže stál před náročnou výzvou. Jak vést společnost a současně bojovat s děsivou nemocí? Sice je to velmi náročná otázka, ale zároveň je pravděpodobné, že se s ní v následujících týdnech a možná i měsících budou potýkat mnozí další podnikatelé.

V takové situaci je rozhodující dobrá příprava, kterou naštěstí Yaverbaum měl. Na oblast krizové komunikace byl připraven. Věří, že v obtížných chvílích jako jsou tyto, je potřeba posílit transparentnost, otevřenou komunikaci a skutečnou vzájemnou důvěru. To také doporučuje všem ostatním. Během doby, kdy se z nemoci zotavuje, sdílí některé poznatky a informace, ze kterých vám zprostředkuji ty nejzajímavější.

Aktuální situace

Posledních 11 dní strávil v posteli. Jediným výletem je pravidelná návštěva koupelny. Na více pohybu nemá sílu a energii. Nejnáročnější jsou večery, kdy se mu těžce dýchá. Přímo říká, že někdy lapá po dechu. Ale zároveň dodává, že cítí, jak se to postupně zlepšuje. Současně s tím ale připomíná, že má extrémní bolesti. Vůbec nemá chuť a čich. Popisuje to jako bizarní stav a říká, že úplně cítí, jak se nemoc v jeho těle pohybuje z jedné části do druhé. V porovnání s tím je prý těžká chřipka jen malá slabost.

Uvedené projevy nemoci zřejmě nebudou ničím novým, ale je potřeba je uvést, aby byl vidět kontext toho, jak je tím člověk ovlivněný a že řízení společnosti je rázem téměř nadlidský úkol. Takže až budete dále číst, čas od času nahlédněte do předchozího odstavce a uvědomte si, jak se takto nemocný člověk asi cítí.

Eric Yaverbaum v domácí karanténě, zdroj: chiefexecutive.net

Dopad nemoci na firmu

„Mám zaměstnance na obou pobřežích USA,“ říká Yaverbaum. Jakmile mu byla nemoc oficiálně potvrzena, otevřeně komunikoval s celou svou společností a všechny informoval o svém stavu. Být takto otevřený pro něj ale není jednoduché. Proč? „To, co o mě moji zaměstnanci za posledních 11 dnů vědí, je podstatně více, než jsem si myslel, že bych jim kdy musel říci.“ Ale i když to není jednoduché a příjemné, se všemi komunikuje otevřeně a optimisticky.

Podle jeho slov jsme nyní uprostřed něčeho, co nevíme, jak se bude zítra vyvíjet. Je to doba, kdy můžeme rozlišit skutečné lídry, protože neexistuje žádná příručka nebo osvědčený postup. Nikdo vám neřekne, co máte dělat. Musí to být instinktivní. „Myslím si, že v této krizi uvidíme skutečně velké vůdce,“ dodává.

Delegování úkolů a odpovědností

Už po celá desetiletí se Yaverbaum řídí tím, že pokud není nejhloupější v místnosti, je ve špatné místnosti. Jinými slovy se obklopuje chytrými lidmi, na které průběžně deleguje své úkoly a odpovědnosti, takže jakmile onemocněl, nebyl problém pověřit další lidi různými činnostmi. Situaci ve své společnosti komentuje takto: „Pokud moji lidé nejsou schopní a oprávnění dělat rozhodnutí, když nejsem k dispozici, pak nejsme dobrá společnost, anebo jsem si najal špatné lidi.“

Aktivní vedení převzal jeho dlouholetý COO, ale samostatná rozhodnutí musejí dělat i další lidé. „Každý den je ujišťuji o tom, že dělají skvělou práci,“ říká.

Obrovská nejistota pro všechny

Zaměstnanci najednou museli pomáhat v řízení společnosti a dělat svou práci. Všichni pociťují obrovskou nejistotu. Každý by rád věděl, co bude zítra, ale neví to nikdo. „V mysli každého existuje strach z neznáma. Najednou jsme ale v éře, kdy nemáme ponětí, co bude zítra. Nyní je všechno jiné. Iluze kontroly byla konečně prolomena tím, co to vždy bylo: iluze. Neexistuje nic jako kontrola a jistota.“

Zdroj úvodní fotografie: msnbc.com

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #covid19 #koronavirius #firma #byznys #rizeni #leadership #EricYaverbaum #ErichoCommunications

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.