4 minuty čtení

Nejbohatší muž Hongkongu v 15 letech opustil školu a začal pracovat v továrně

Od práce v továrně k miliardám, tak by v jedné větě šel shrnout následující článek. Li Ka-shing skutečně neměl jednoduchý život, ale popral se s ním statečně. Tak moc statečně, že je inspirací mnoha Asiatům i podnikatelům z celého světa.

Na úvod trochu zeměpisu a dějepisu, ale nepůjde o nic složitého, není potřeba se bát. Hongkong je region a město v Čínské lidové republice. Leží na pobřeží Jihočínského moře a má 7,4 milionu obyvatel. Je významným obchodním a ekonomickým centrem a současně je jedním z nejhustěji osídlených míst na zemi. Po japonském útoku na Pearl Harbor došlo 8. prosince 1941 k útoku na britskou kolonii, kterou tehdy Hongkong byl. Okupace trvala až do srpna 1945. Tolik jen pár základních údajů, které se vám pro plné pochopení článku budou hodit.

Když bylo Li Ka-shingovi 12 let, celá jeho rodina utekla z rodné Číny do Hongkongu. O tři roky později zemřel otec rodiny a Li, kterému bylo 15 let, byl nucený odejít ze školy, aby mohl pracovat a finančně pomoct rodině.

Během okupace, která trvala dlouhé 4 roky, posílal své matce 90 procent svého platu. Kromě práce v továrně ale také začal prodávat hodinky v obchodě svého strýce. Netrvalo dlouho a Li se díky jeho prodejním schopnostem stal populárním. Stále se ale ještě pohybujeme v době okolo roku 1948, kdy mu bylo zhruba 20 let.

V roce 1950 mu bylo 22 let a rozhodl se otevřít svou první továrnu, jež nesla název Cheung Kong Industries a vyráběla plastové květiny. Aby ji mohl otevřít, musel si půjčit od rodiny a přátel hodně peněz. Li Ka-shing předpokládal, že podnikání s plastem bude vzkvétat, a to se mu brzy potvrdilo.

Za pár let se skutečně společnost stala předním dodavatelem plastových květin v Asii. V roce 1969 se Li dohodl se společností Hasbro a díky této dohodě mohl začít své plastové výrobky exportovat do USA. Tehdy už nevyráběl jen umělé květiny, ale i další produkty.

Li Ka-shing a jeho nejstarší syn Victor

Tím ale vzestup Li Ka-shinga teprve začínal. V roce 1971 založil developerskou společnost Cheung Kong, se kterou už v následujícím roce vstoupil na burzu. O dalších sedm let později (1979) převzal společnost Hutchison Whampoa a tím se zařadil mezi významné realitní magnáty.

Až do roku 2018 stál v čele miliardového impéria, které působilo ve více odvětvích od telekomunikace a infrastruktury přes maloobchod, investic do nemovitostí až k energetice. Stal se také jedním z důležitých investorů do Facebooku nebo Spotify.

Proč do roku 2018? Bylo mu už 90 let, takže z vedení dobrovolně odstoupil s tím, že „pracoval už příliš dlouho“. Ve společnostech Hutchison Holdings a Asset Holdings si ale ponechal poradní hlas. Celý konglomerát působící ve více než 50 zemích, pod kterým pracuje 300 tisíc zaměstnanců, nyní řídí jeho syn Victor.

Mohlo by se zdát, že když Li odešel ze školy v mladém věku, bude v některých ohledech zaostávat. Je to ale přesně naopak. Velmi mnoho se toho naučil sám a vždy byl takřka nenasytným čtenářem. První rok si ve firmě dokonce sám vedl účetnictví, podle toho, jak se to naučil z různých příruček.

Klíč k úspěchu

V roce 2006 v jednom rozhovoru uvedl: „Kdykoli řeknu ‚ano‘, je to pro mě smlouva.“ Není tedy divu, že za klíčové atributy k dosažení úspěchu považuje získávání znalostí a loajalitu. Li by dnes mohl být vzorem naprosté většině lidí, protože je o něm známo, že v roce 1956 mohl uzavřít lukrativní obchod, který by mu přinesl zajímavé zisky, ale on odmítl z toho důvodu, že již dříve uzavřel dohodu s jiným zájemcem.

V jiném rozhovoru o pár let později řekl: „Největším požitkem je pro mě tvrdá práce a dosahování většího zisku.“ To ale neznamená, že by nebyl skromný. Spíše přesně naopak. Jeho skromnost dokazují například hodinky, které nosí, jež mají hodnotu asi 30 liber. S majetkem přes 21 miliard by si určitě mohl dovolit lepší. Kdyby chtěl.

Dnes je v žebříčku nejbohatších lidí světa na 35. místě. Například v roce 2015 byl na 17. místě a patřil mu titul nejbohatšího muže Hongkongu. Skoro by se nechtělo věřit, že začínal v továrně bez vystudované školy nebo jakýchkoli zkušeností.

Zdroj úvodní fotografie: asia.nikkei.com

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #Hongkong #Cina #prace #tovarna #LiKashing #Asie #miliardar #uspech #plasty

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.