Největším problémem současné pandemické krize je obava ze zahlcení zdravotnického systému. Rychle se šířící vir s vysokou mírou nakažlivosti je noční můrou každé vlády, v současnosti je nutné zajistit všechny potenciálně rizikové skupiny a oblasti.
Jenže ne všechny rizikové oblasti jsou logické. Jak se ukazuje, jednou z oblastí, které se nyní dostává globální pozornosti, jsou výškové budovy – věžáky nebo i nemocniční komplexy.
Ačkoli nejčastějším stylem přenosu viru zůstává komunitní přenos z jednoho člověka na druhého – osobně – výzkumníci zjišťují, že velkým rizikem je i zastaralé odpadní potrubí v mnohapatrových domech.
300 nakažených, jeden původní zdroj
Znepokojivá studie se zakládá na konkrétním případě, který se odehrál v roce 2003 během epidemie viru SARS. Bytový komplex v Hongkongu, známý jako Amoy Gardens, zahrnuje 33 - 41 patrové domy s více než 19 000 rezidenty.
V tomto samotném komplexu bylo během epidemie nahlášeno 300 potvrzených případů nákazy a 42 obětí – což činí zhruba šestinu celkového počtu nakažených i zemřelých v celém Hongkongu.
Světová zdravotnická organizace tehdy událost prošetřila a došla ke znepokojivému zjištění:
Hlavní příčinou komunitní nákazy byl zastaralý odpadní systém. Každé sanitární zařízení (sprchový kout, vana, toaleta) je na odpad napojeno přes sifon, tedy nádobu v níž je konstantě udržovaná hladina vody, ta tvoří bariéru mezi domácností a odpadní sítí.
Ale v případě Amoy Gardens byla velká část sifonů vyschlá, čímž umožnila částicím z odpadu volně proudit mezi domácnostmi. Stačilo tedy, aby jeden z obyvatelů bytového komplexu trpěl průjmem:
Fekální mikročástice nesoucí fragmenty viru se po spláchnutí rozvíří vzduchem a odpadní systém jim poskytne potrubní poštu přímo do okolních domácností.
Poučení pro příště
Tato tragédie vyprovokovala usilovné vyšetřování týmu vědců, jejichž úkolem bylo zkoumání potenciální hrozby šíření virů v rámci bytových komplexů. O čtrnáct let později provedl tým vědců experiment, který byl v roce 2017 publikován.
V něm bylo využito odpadního systému v dvoupatrovém domě, do kterého byl zanesen modelový organismus reprezentující spláchnutý patogen a u odpadů byly zajištěny stejné podmínky jako v Amoy Garden (byly bez vody).
Výzkum jasně poukázal na to, že patogenní organismy se mohou šířit mezi jednotlivými byty i mezi patry za pomoci odpadu, mikročástice nesoucí vir nejen, že kontaminovaly vzduch v místnostech s odpadem, ale dokonce se usazovaly na přilehlých površích.
Jeden podstatný faktor, který činí problém tak závažným, je to, že všechny odpady výškových budov jsou svedené do jednoho společného kanálu, když si odmyslíme bariéru v podobě sifonu, odpady tvoří dohromady jednou obrovskou síť s výstupy do většiny místností v domě.
Zvýšený provoz v budovách navíc může způsobit v odpadním systému přetlak, který se následně projeví „probubláním“ skrze odpad – čímž je vodní filtr mezi domácností a odpadem narušen. Problém tedy nepředstavují pouze vyschlé odpady, ale odpady celkově.
Jelikož SARS je koronavir stejně jako SARS-CoV-2, výzkumníci vyjadřují pochopitelné obavy z potenciálního přenosu nemoci COVID-19 stejným způsobem. Průjem není hlavním příznakem nemoci, ale je jejím dostatečně častým průvodním jevem.
Karanténa jako součást problému
Nucená sociální izolace situaci paradoxně ještě zhoršuje, protože bytové komplexy jsou na plné kapacitě, lidé zůstávají celé dny doma a odpadní systémy jsou neustále pod tlakem (doslova.) Ještě větším rizikem jsou přeplněné nemocnice.
Opačným extrémem jsou potrubí, která nebyla dlouho používána a přirozeně vyschla. V překvapivě velké část domácností byste našli umyvadlo nebo třeba odpadní kanál v podlaze, v němž byste hledali vodu těžko.
Takže zatímco všichni sedíme doma, ven chodíme zásadně v rouškách a myjeme si ruce patnáctkrát denně, infekce se může šířit po bytě od našich sousedů. Ze studií vyplývá, že potenciální rozsah „ohrožené zóny“ je až 200 metrů!
To zní možná o něco více alarmisticky než bych si přál. Cílem článku není vás připravit na to, že ať uděláte cokoliv, smrtící virus si vás nakonec najde, podobně jako v zápletce Nezvratného osudu. Cílem je naopak upozornit na tento problém a dodat vám praktické rady, jak se mu vyhnout a zůstat v bezpečí.
Mějte to pod kontrolou
Výzkumníci sepsali těchto 6 praktických typů, které mají minimalizovat potenciální riziko. Takže pokud bydlíte ve vícepatrovém domě nebo dokonce věžáku, pak byste je neměli brát na lehkou váhu.
1) V době epidemie nebo pandemie dbejte zvýšené opatrnosti na zápach z odpadů. Zápach obvykle znamená vysychající sifon (tedy nádobku s přepadovou vodou.)
2) Zároveň se ujistěte, že všechny odpady ve vašem bytě fungují´, jak mají.
3) Pokud máte starší odpadní systém nebo občasně pozorujete zápach z odpadů, každé ráno i večer pro jistotu prolejte všechny odpady vodou, postačí 5 vteřin.
4) V případě manipulace s odpady používejte zásadně ochranné gumové rukavice a ty následně vyhoďte, nebo alespoň vydezinfikujte.
5) Jakýkoli defekt v odpadním systému (tekoucí odpad, prasklina) zalepte silnou textilní páskou (nebo volejte instalatéra).
6) Pokud máte podezření na kritický stav odpadního systému ve vašem domě, kontaktujte správce domu nebo jeho majitele a uvědomte ho o tom.
Případ, podobný tomu, který se odehrál v Amoy Gardens, je samozřejmě extrémní a souvisí hlavně s přelidněnými asijskými oblastmi. Pravděpodobnost nákazy šířící se skrze váš odpad je minimální, ale není na škodu být si vědom potenciálního rizika a připravit se na něj.
Výzkum minimálně poukazuje na to, že výhledově je nutné se na tento problém společensky zaměřit. Velká část domů ve městech používá odpady z poloviny minulého století (ne-li starší) a zatímco se obyvatelstvo chová zodpovědně a dodržuje všechna bezpečnostní opatření, potenciální hrozba na nás může čekat doma.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#koronavirus #pandemie #epidemie #AmoyGarden #krize #Wuchan #virus #Honkong #veda #vyzkum #rady #historie #SARS