09.04.2020 4 minuty čtení

Chamath Palihapitiya vždy věřil, že bude v žebříčku miliardářů. Věřit nestačilo, ale nakonec se tam dostal

Máte před sebou klasický příběh chudého chlapce, který se vlastním úsilím a poháněn svým snem vypracoval až na vrchol. Při práci v Burger Kingu snil o tom, že si v žebříčku miliardářů jednou přečte své jméno, a to se mu splnilo.

Chamath Palihapitiya se narodil v roce 1976 na Srí Lance. Ačkoli jde destinaci často skloňovanou v souvislosti s dovolenými, tak se nenechte zmást. I z našeho pohledu je to chudá země. Když Palihapitiyovi bylo 6 let, tak se jeho rodiče rozhodli přestěhovat se do Kanady. Otec Palihapitiyi byl většinou nezaměstnaný a matka pracovala jako hospodyně.

Celá rodina žila ve skromných podmínkách. Chamath musel i při škole pracovat na částečný úvazek, aby finančně rodině pomohl. Známky také neměl nejlepší, ale v roce 1999 se mu povedlo absolvovat obor elektrotechnika na University of Waterloo. Asi rok pracoval jako obchodník pro investiční banku BMO Nesbitt Burns, ale brzy se přestěhoval do Kalifornie za svou tehdejší přítelkyní, se kterou se později oženil.

Nebyl nikterak zvláštně nadaný a vzhledem ke svému původu byl spíše odstrkovaný. Navíc byl stále velmi chudý. „Nemyslel jsem na nic jiného, jen na to, že chci být opravdu bohatý,“ říká. Byl doslova posedlý seznamem miliardářů uveřejněným v časopise Forbes a snil o tom, že si tam jednoho dne přečte své jméno. Možná právě tento odhodlaný postoj pomohl způsobit, že se ve velmi mladém věku stal jedním z nejúspěšnějších lídrů v oblasti technologií.

Životní změna

Nedlouho poté, co mu bylo 26 let, se stal nejmladším viceprezidentem v historii společnosti AOL. Zůstal tam ale jen krátce a v roce 2005 AOL opustil. V tomtéž roce se připojil k Mayfield Fund, ale tam zůstal ještě kratší dobu, protože už o několik měsíců později (rok 2007) začal pracovat ve Facebooku. Během své cesty, jejíž popis pokračuje ještě níže, zvládl vybudovat bohatství, které se v roce 2015 odhadovalo na 1 miliardu dolarů.

Připadá vám, že jste v předchozím odstavci četli o někom jiném, než byl úvod článku? Skoro to tak vypadá, ale je to skutečně jen zdání. Jak takové změny Chamath dosáhl? Vzpomeňte si na jeho posedlost. Nic víc v tom opravdu nebylo.

Během práce pro Facebook Chamath Palihapitiya hodně investoval. Se zkušenostmi, které nasbíral, se v roce 2011 rozhodl opustit Facebook a se svou manželkou založil The Social+Capital Partnership, fond rizikového kapitálu se sídlem v Palo Alto v Kalifornii.

Společnost si zakládá na jiném přístupu než ostatní firmy s rizikovým kapitálem. Většinou totiž investuje do společností, které se snaží řešit vážné sociální a ekonomické problémy. Proč? Když se Palihapitiya stal finančně nezávislým, zjistil, že ho takový stav nedělá skutečně šťastným, jak si dříve myslel. Uvědomil si, že až když udělá se svým bohatstvím něco smysluplného, co bude mít masivní dopad na druhé, může ho taková činnost plnohodnotně naplnit a uspokojit a pak se bude cítit opravdu šťastný, tak jak si to jako mladý vysnil.

To byl vlastně důvod, proč The Social+Capital Partnership založil. A důkazem toho, že jde za svým přesvědčením pomáhat a investovat do společností, jež řeší globální a sociální problémy je například investice do Glooko, mobilní aplikace pro pacienty s cukrovkou nebo Treehouse, společnosti jež školí počítačové inženýry a pomáhá jim najít práci a mnoha dalších společností.

Jak se ke svému počínání Palihapitiya staví? „Chci vytvořit masivní dědictví. A mám štěstí, že to mohu zafinancovat a tím poskytnout světu získané peníze zpět.“ Kéž tento příběh přispěje k tomu, že se i čtenář zamyslí, co chce vybudovat a inspiruje nějakého „mladého a chudého chlapce“ (rozumějte, úplně kohokoli), že když je o něčem opravdu přesvědčen, může to dokázat.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #miliardar #zebricek #vira #presvedceni #rizikovykapital #kapital #ChamathPalihapitiya

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Chamath Palihapitiya je celkem známý venture capitalist a btw velký fanoušek bitcoinu. Podle jeho slov měl průměrnou nákupní cenu za 80$ a vlastil cca 5 % z celého množství btc v té době (rok si nepamatuji). Na YT je s ním zajímavý rozhovor s A. Pomplianem kdyby měl někdo zájem.
  +2
  • Díky za komentář a doplnění :) Info o těch kryptoměnách a 5 % BTC jsem také zaznamenal a nechával jsem si ji jako trumf do dalšího článku :D no, nevadí... :-)
   0
  • Tak to se omlouvám, nechtěl jsem nic prozrazovat :D Článek ale určitě napište, bude stát za to :)
   +1
Doporučené příspěvky
3 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
7 minut
12 minut
8 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
3 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
7 minut
12 minut
8 minut
6 minut