Většina lidí chce od svého zaměstnání (nebo byznysu) tři základní věci:
- Pocit, že jsme v tom dobří a že nám práce dovoluje růst.
- Pocit sounáležitost s komunitou nebo kolektivem.
- Pocit, že naše práce má smysl.
Jak vidíte, je to především o emocích. Chceme mít v práci pocit, že jsme na svém místě, že si rozumíme s kolegy, jsme respektováni a naše práce je adekvátně oceněna. Proto je firemní kultura alfa a omega spokojenosti zaměstnanců. Také potřebujeme vědět, že naše práce přispívá k cíli společnosti a že cíl společnosti má nějaký hlubší smysl.
Většina lidí zůstává u snění
Bylo by naivní si myslet, že těchto tří věcí dosahuje v práci většina lidí. Ale je jasné, že jich každý chce dosáhnout. Ať už má jakékoliv postavení, vzdělání a talent a pracuje na jakékoliv pozici. Právě protože většina lidí není se současným stavem svého zaměstnání spokojená, máme všichni vizi ideální práce nebo alespoň vizi vylepšení naší současné kariérní situace.
To samozřejmě není špatně. Když si najdeme práci, která bude odpovídat našim schopnostem a zájmům, zlepší se výkony, které na pracovišti podáváme a naše celková spokojenost. Studie ukazují, že když se snažíme kariérně postupovat, zlepšuje to náš pracovní výkon i spokojenost v práci. Otázka ale zní: Pokud lidé obecně vědí, co od zaměstnání potřebují, proč si tolik z nich vybírá pozice, na kterých nejsou šťastní? Obzvláště překvapující je to v případě, když mají více možností.
Tímto tématem už se nepřímo zabývalo mnoho studií, takže nechám vědu, ať mluví sama za sebe.
1. Před štěstím upřednostňují tučnou výplatu
Metaanalytické studie (využívají statistické kombinace výsledků dříve publikovaných studií) naznačují, že mezi vysokým platem a spokojeností v práci neexistuje přímá úměra, ba co víc, jakákoliv spojitost. Například američtí právníci, kteří vydělávají kolem 160 tisíc dolarů ročně, jsou obecně v práci méně spokojení než zdravotní sestry, které vydělávají 35 tisíc dolarů ročně.
Ale ačkoliv „štěstí si za peníze nekoupíš“, motivaci ano. Mnoho z našich rozhodnutí se řídí penězi a kariérní rozhodnutí jsou na tomto seznamu na prvních příčkách. Ačkoliv lidé tvrdí, že by byli ochotní si nechat sebrat část platu, kdyby mohli pracovat méně, nemuseli dojíždět tak daleko nebo měli zábavnější pracovní náplň, podle těchto slov se nechovají a raději zůstanou v práci nespokojení, ale finančně zajištění.
2. Jsou příliš dobří v tolerování vlastní nespokojenosti
My lidé postě milujeme zajeté koleje, ať se nám to líbí nebo ne. Navzdory populárnímu přesvědčení, že jsou lidé spokojení v nejistotě a dlouhodobé kariéry u jednoho zaměstnavatele už tolik neletí, je pravdou přesný opak. Mnoho lidí po pár nezdařilých pokusech na budování kariéry rezignuje a má pocit, že nic jako ideální práce neexistuje.
Vědí, že ve své práci nejsou spokojení, ale jsou přesvědčení, že jinde by se jim mohlo vést ještě hůř, a proto raději zůstávají tam, kde jsou. Můžete lidi dát na bezvýznamné pracovní pozice a pod špatné manažery, ale oni se přesto budou bát zkusit něco nového. Protože nové věci jsou strašidelné. Bu bu bu.
3. Nemají dostatek sebevědomí
Lidé jsou obecně dost špatní ve vyhodnocování vlastních schopností a talentů. Dunning–Krugerův efekt je vám jistě dobře známý. Lidé s vysokou odborností své dosažené výsledky podceňují. Proto i když se rozhodnou „následovat své sny“, není to zaručením toho, že skutečně skončí děláním toho, co je baví.
Mají pocit, že to, co by si přáli dělat, může dělat jen vybraná hrstka vyvolených, mezi které oni rozhodně nepatří. Proto si vyberou nějaký příbuzný obor, ve kterém mají větší šanci uspět, ale nikdy v něm nemohou naplnit svůj potenciál. Proč si myslíte, že tolik lidí, kteří chtějí být spisovateli, končí děláním copywritera v reklamce? Ano, protože si myslí, že na to, aby se uživili jako spisovatelé, nemají.
4. Je pro ně obtížné odhadnout, co můžou od práce čekat
Firmy stráví spoustu času a vynaloží nezměrné úsilí na to, aby se jim podařilo ukázat se veřejnosti v co nejlepším možném světle. HR je jedna z hlavních oblastí, které marketing musí pokrýt. Protože aby byla firma úspěšná, potřebuje skvělé zaměstnance. Najděte si webové stránky jakékoliv společnosti a budete mít pocit, že pracovat pro ni je to nejlepší, co by se komukoliv mohlo přihodit.
Uvidíte přesvědčivé fráze o společenské zodpovědnosti, rozvíjení zaměstnanců a firemní kultuře. Z fotek a videí budete mít pomalu pocit, že tam lidé chodí jen tak pro zábavu a ne pro peníze. I ty pracovní pozice, které jsou na hierarchii společnosti na nejnižších příčkách, dostanou super-vytuněný název, ze kterého vaši rodiče uroní slzu blahem, až jim ho sdělíte.
Proto není obtížné spadnout do spárů pracovní pozice, která vás absolutně nenaplňuje. A jsme zpátky u bodu dva. Vždyť to tam nakonec není tak strašné. Jinde by to určitě mohlo být ještě horší.
Jak získat práci, která vás bude naplňovat?
Pokud chcete být v práci šťastní, musíte vědět, v čem jste dobří, jakou práci chcete a prohlédnout skrze PR. Poznat pravou podstatu pozice, o kterou se ucházíte.
Důležitá věc, kterou byste si měli uvědomit, je ta, že jen menšina lidí lituje toho, že dala v práci výpověď. Podle průzkumu firmy Accountemps, ve kterém se ptala tisíce profesionálů, si jen 23 % lidí vybavuje chvíli, kdy litovali, že dali v práci výpověď. To je docela dobrá bilance, ne? Dělat něco, co vás nenaplňujete, můžete vždycky. Teď je na čase jít si za svými sny.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#prace #hr #stesti #spokojenost #zmena #inspirace #zamestnani #byznys #sny #vize #cile #psychologie #sociologie