Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 21 356.

Zaregistrovat se

08.04.2020 5 minut čtení

Mladý Ind chtěl napodobit Steva Jobse a podařilo se mu vytvořit předchůdce Outlooku, jež zaujal i Gatese

Může neznámý a chudý chlapec z Indie udělat díru do světa? Jeho jméno jste velmi pravděpodobně nikdy neslyšeli, ale službu, za kterou stojí, důvěrně zná mnoho lidí. Seznamte se se Sabeerem Bhatiou, jež vytvořil Hotmail (dnešní Outlook).

Možná sami Outlook nepoužíváte, ale pokud se alespoň trochu pohybujete v počítačovém prostředí, tak jste o tomto e-mailovém klientu zcela jistě slyšeli. Původně vzešel z Hotmailu, který vznikl rukama indického mladíka za zajímavých okolností. Trochu netradičně ale začneme citátem. O naší ústřední postavě, kterou je mladý indický nadšenec Sabeer Bhatia, toto pronesl investor, Farouk Arjani:

"Obdivoval jsem obří velikost jeho snu. Ještě před tím, než měl konkrétní produkt nebo peníze, byl plně přesvědčený, že vybuduje velkou firmu, jejíž hodnota dosáhne stovek milionů dolarů."

Sabeer Bhatia se narodil v roce 1968 v Indii do skromných poměrů a zkorumpované společnosti, která úspěšně podkopávala důvěru investorů ve firmy. Výchozí podmínky skutečně ideální neměl. Otec byl v armádě a matka pracovala v bance.

Už během studií na univerzitě snil o tom, že jednou bude úspěšným podnikatelem, jako je Steve Jobs nebo Scott McNealy. O tom sní mnoho mladých lidí, zvláště těch, kteří ještě studují školy. Bhatia nakonec vystudoval Caltech a Stanfordovu univerzitu. Svou zářnou budoucnost a napodobení Steva Jobse ale nebral jen jako dětský sen. Byl o tom vnitřně plně přesvědčený a nadevše tomu věřil.

Když ukončil své oficiální vzdělávání, začal si postupně plnit svůj sen. Nejdříve nastoupil jako hardwarový inženýr do Apple Computer. Tam se potkal s Jackem Smithem. Nějakou dobu spolupracovali jako kolegové, ale nakonec se tito dva inženýři dali dohromady a rozhodli se pracovat na vlastním nápadu.

Nejdříve se Bhatia a Smith dali do práce na webové databázi s názvem JavaSoft. Postupně ale rozvíjeli své myšlenky a objevovali potenciál technologií a internetu. Tak se zrodila myšlenka na vlastního e-mailového klienta.

V roce 1996 byl oficiálně spuštěn Hotmail, ale Bhatia ani Smith ještě netušili, s čím právě přišli. Tehdy se název ještě nepsal Hotmail, ale HoTMaiL. Proč? Protože byl odvozen od HTML, čímž autoři chtěli dát najevo fakt, že rozhraní služby bylo napsáno v jazyce HTML.

Už po šesti měsících provozu měl Hotmail 4 miliony uživatelů. Připomínám, že jde o rok 1996, kdy internet neměl každý. Vzhledem k tomu, že Hotmail byl jedním z prvních volných e-mailových služeb, můžeme Bhatiovi a Smithovi poděkovat, že dnes máme e-mail. Tehdy každý mohl zdarma získat schránku o velikosti 2 MB. Za rok a půl, tedy v prosinci 1997, měl Hotmail už 8,5 milionu uživatelů.

Sabeer Bhatia s manželkou

A to je chvíle, kdy do hry vstupuje Bill Gates a Microsoft. Bhatia se Smithem přijali nabídku 400 milionů dolarů a Hotmail se stal součástí služeb MSN (The Microsoft Network). To bylo v lednu 1998. Před prodejem padaly různé nabídky. Někteří investoři odhadovali minimální hodnotu na 200 milionů dolarů. Bhatia soukromě žertoval i o jedné miliardě.

Původní nabídka Gatese ale nebyla 400 milionů dolarů. Nejdříve nabídl 350, ale Bhatia odmítl. V tu chvíli si mnozí mysleli, že se zbláznil. Postupem času se ale ukázalo, že i 400 milionů dolarů (vyplacených v akciích Microsoftu) nebylo tak moc. V únoru 1999 už službu používalo více než 30 milionů aktivních uživatelů a spolu s počtem uživatelů se zvětšovala i velikost schránky (z původních 2 MB na 5 MB) a zkvalitňovaly služby. V roce 2011 službu aktivně využívalo už 360 milionů uživatelů každý měsíc.

Bhatia je dnes velkým vzorem pro mnoho mladých Indů, kteří se také snaží změnit svět a přispět svým dílem k technickému rozvoji. Sám Bhatia je ale příkladem především toho, že když si člověk jde vytrvale za svým snem, uspěje. Připomeňte si nyní vyjádření z úvodu – „byl plně přesvědčený, že vybuduje velkou firmu, jejíž hodnota dosáhne stovky milionů dolarů.“ A to bylo ve chvíli, kdy ještě nic neměl. Ať už něco máte nebo ne, musíte mít stejně silné přesvědčení.

Někoho by možná ještě napadlo, co Bhatia dělá od roku 1998, kdy Microsoft Hotmail koupil. Zhruba rok ještě pracoval přímo na Hotmailu v Microsoftu. V roce 1999 ho Microsoft nechal založit Arzoo Inc., společnost pro elektronické obchodování. Později Bhatia na vlastní pěst zahájil službu JaxtrSMS, se kterou chtěl zopakovat úspěch Hotmailu, jen ne v segmentu e-mailů, ale v SMS. To se mu bohužel nepodařilo. Podle některých zdrojů nyní investuje do softwarových společností.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #Indie #sen #inspirace #Gates #Jobs #SabeerBhatia #Microsoft #Hotmail #Outlook

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
2 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
6 minut
11 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty