6 minut čtení

30letá studie Harvardu odhaluje 5 návyků, které vám mohou prodloužit život o 10 let

Průměrný věk, kterého se Češi dožívají, je necelých 80 let. Toto číslo nás staví na příčku 41. země na světě v dlouhověkosti. Je ale pravda, že velká část vyspělých zemí je před námi. Jak můžeme dotáhnout takový Hong Kong, který vede o 5 let?

Můžeme začít tím, že se pokusíme řídit 5 návyky, které mohou podle studie Harvard University prodloužit život jedince až o 10 let. Jde o důvěryhodný zdroj, protože výzkumníci sledovali po dobu 34 let 78 tisíc žen a po dobu 27 let 44 tisíc mužů. Cílem bylo sledovat jejich návyky, nemoci a délku života a zjistit, zda mezi některými návyky a zdravím neexistuje pozitivní vztah.

Výsledky studie poukázaly především na korelaci zdravých návyků a minimalizace kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. A to jsou mimochodem hlavní příčiny úmrtí, na které bychom si měli dát pozor. Podle dat Českého statistického úřadu v roce 2019 nemoci srdce a cév a rakovina připravily v Česku o život téměř tři pětiny všech zemřelých.

Americká studie naznačuje, že u žen, které vedly zdravý životní styl, byla o 82 % menší pravděpodobnost úmrtí způsobeného kardiovaskulární nemocí a o 65 % menší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu v porovnání se ženami, které během 30leté studie žily stylem, který bychom považovali za méně zdravý. Studie tvrdí, že pokud se nám podaří držet se následujících pěti pravidel, můžeme si prodloužit život o 10 i více let.

1. Zdravá strava

Není to tak snadné, jak to může znít. Pokud se snažíte vybalancovat práci, rodinu, společenský život a koníčky, můžete se nejednou nechat zlákat obědem ve fast foodu nebo tím, že si domů objednáte pizzu. Ale nedávná studie publikovaná v British medical journal zjistila, že nesprávná strava je příčinou až jednoho z pěti úmrtí. Dlouhodobě totiž zpravidla vede k problémům jako vysoký krevní tlak nebo cukrovka. 

Podle odborníků by zdravá strava měla obsahovat minimum zpracovaných potravin, dostatek celozrnných potravin, zeleniny, ovoce, ořechů a přírodní zdroje bílkovin. Pokud si myslíte, že by váš styl stravování mohl v budoucnu vést k problémům, nebojte se vyhledat pomoc výživového poradce.

Pokud hledáte způsob, jak si díky stravě prodloužit život, mohli byste také zvážit přechod na vegetariánskou nebo veganskou stravu. Probíhající výzkum, který započal v roce 1958, naznačuje, že lidé s převážně rostlinnou stravou se dožívají o 6 až 9 let více než průměrný všežravec.

Musím ale varovat, že předmětem studie jsou adventisté sedmého dne, kteří ze svého života kromě živočišných potravin vypouští i alkohol, kouření a kofein. Přesto se odborníci shodují, že v jejich dlouhověkosti hraje rostlinná strava zásadní roli.

2. Každodenní pohyb

Když se zeptáte většiny úspěšných a zdravých lidí na jejich denní rituály, zjistíte, že valná většina z nich si každý den najde chvilku na cvičení. Důležitost tohoto návyku podtrhuje i studie NCI (amerického institutu pro výzkum rakoviny)

Výsledky studie naznačují, že každodenní cvičení může život jedince prodloužit až o 4,5 roku. Hlavní je vyhnout se pasivitě, ke které nás nutí sedavá zaměstnání. Pokud nejste fanoušky posilovny, ujistěte se alespoň, že chodíte každý den minimálně 30 minut pěšky svižnou chůzí.

„Fyzická aktivita pomáhá udržovat zdravou váhu, zdravé kosti, svaly a klouby, napomáhá psychické pohodě a zmenšuje pravděpodobnost některých onemocnění včetně jistých druhů rakoviny,“ tvrdí NCI.

3. Udržení zdravé váhy

Podle harvardské studie „kontrola váhy významně omezuje pravděpodobnost onemocnění diabetem, kardiovaskulárními onemocněními a rakovinou prsu.“ V Česku máme mimochodem v současnosti evidovaných více než 800 000 diabetiků.

Zdravá váha je individuální pro každého člověka, ale svou optimální váhu můžete snadno zjistit vypočítáním svého BMI.

Nebojte se svou váhu pravidelně kontrolovat. Studie publikovaná v International Journal of Obesity naznačuje, že lidé, kteří svou váhu monitorují méně často, mají větší tendenci tloustnout.

4. Omezení alkoholu

Svodům alkoholu není snadné uniknout. Zvlášť u nás v Česku, kde jsou lidé, kteří alkoholu příliš neholdují, někdy považováni skoro až za podivíny. Jsme jím doslova obklopeni, ale když mu holdujete, má to mnoho nevýhod. Kromě rizika vytvoření závislosti má samozřejmě negativní účinky na zdraví. Jednak se po něm snadno přibírá a je také prokázáno, že alkohol zvyšuje riziko onemocnění několika druhy rakoviny.

Pití nemusíte ze svého života úplně vyloučit, ale měli byste mít příjem alkoholu za všech okolností pod kontrolou. Podle odborníků Světové zdravotnické organizace je pro zdravého dospělého člověka ještě bezpečnou dávkou alkoholu asi 20 g 100 % lihu (16 g u ženy a 24 g u muže), což odpovídá přibližně půl litru 12° piva, 200 ml vína nebo 50 ml destilátu. Pít nad tuto dávku, třeba kontrolovaně, s sebou nese zdravotní rizika.

5. Žádné kouření

Všichni víme, že bychom to neměli dělat, ale zkrátka se toho nemůžeme zbavit. Rizika kouření jsou dnes již nad slunce jasná a zdravotníci po celém světě se snaží lidi od kouření všemožnými způsoby odradit. Co jste ale možná nevěděli, je to, že i mírní kuřáci či příležitostní kuřáci riskují své zdraví.

Vědci z University College London zjistili, že pokud kuřák užívá jednu cigaretu denně v domnění, že to méně škodí jeho zdraví, tak se mýlí. 

Jedna cigareta denně podle výzkumu snižuje prý riziko srdečního onemocnění nebo mrtvice jen zhruba o padesát procent oproti tomu, pokud by dotyčná osoba kouřila dvacet cigaret za den. Z toho jasně vyplývá, že pokud to myslíte s dlouhověkostí vážně, tuto neřest si zkrátka musíte odepřít. Skoncovat s kouřením není snadné, ale když to uděláte, bohatě se vám to vyplatí.

#zdravi #koureni #nadvaha #zdravyzivotnistyl #lifestyle #jidlo #dlouhovekost #inspirace #studie #biologie #zdravastrava #osobnirozvoj #seberozvoj #veda

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.