7 minut čtení

Jak poznat, že vám váš protějšek lže? Hledejte v jeho chování těchto 11 znaků neupřímnosti

Většina lidí, se kterými den co den mluvíte, vám garantovaně tu a tam zcela vědomě lže.

V roce 2002 provedl psycholog Robert S. Feldman z University of Massachusetts studii, při které vedl s náhodně vybranými osobami vždy desetiminutové rozhovory. Ukázalo se, že 60 procent lidí i během takto krátké konverzace v průměru dvakrát až třikrát zalhalo. Poznat lháře naštěstí není nemožné – stačí znát ty správná znamení.

Doktorka Lilliana Glass, behaviorální analytička a expertka na řeč těla, která spolupracovala například i s FBI, kde pomáhala odhalovat signály klamání a lží při výsleších podezřelých osob, říká, že pokud se snažíme u někoho odhalit možnou lež, je velmi důležité vědět, jak se chová normálně. Chování necharakteristické pro danou osobu totiž vždy napovídá, že se něco děje.

Dále chcete věnovat pozornost výrazu obličeje, řeči těla a vzorcům konverzace svého protějšku. Ve své knize The Body Language of Liars Glass přibližuje několik základních znaků, které je velmi užitečné sledovat i při běžném povídání s kýmkoliv. Lhaní je jednou z nejčastějších manipulačních technik, kterou se lidé pokouší získat to, co chtějí. A pokud neumíte ostatní dobře číst, jste vystaveni na milost a nemilost jejich podvodům. Na co se tedy u potenciálních lhářů zaměřit?

1. Nezvykle rychle mění pozici hlavy

Pokud někoho uvidíte udělat náhlý nepřirozený pohyb hlavou, když mu položíte přímou otázku, může se vám pokoušet lhát.

Hlava se odtáhne, škubne směrem dozadu, skloní se dolů, nebo se nakloní do strany. Zkrátka nic, co člověk při normální konverzaci s druhou osobou provádí. K těmto podivným pohybům hlavy zpravidla dochází těsně před tím, než je od dané osoby očekávána odpověď.

2. Jejich dýchání se mění

Jedním z přirozených reflexů lidského těla, které se dostává do stresu nebo pod tlak (například při vědomém lhaní), je těžké dýchání. Pokud si nedáváte schůzku na kole nebo během výšlapu na nějakou horu, neexistuje přirozený důvod pro to, proč by váš protějšek měl mít důvod nervózně funět a dýchat. Leda, že by vám lhal.

Při takové změně dýchání se člověku lehce pozvednou ramena a zeslábne mu hlas. Nemůže s tím nic dělat, protože u něj při lhaní dojde ke změně tepové frekvence i průtoku krve v srdci, v důsledku čehož mu obrazně řečeno začne docházet dech.

3. Stojí prkenně na místě, příliš se nehýbe

Je všeobecně známo, že lidé se stávají neklidnými, když jsou pod stresem. Není ale od věci hledat i opačný extrém – osoby, které se nehýbou vůbec.

Taková řeč těla může být signálem primitivní neurologické odpovědi na vědomou lež, kdy se organismus lháře už dopředu připravuje na potenciální konfrontaci, která může přijít po odhalení skutečnosti, že neříká pravdu. Je už jednoduše řečeno „ve střehu“.

Určitě sami víte, že když se s někým normálně bavíte, je úplně přirozené vyvíjet nějaký přirozený relaxovaný podvědomý pohyb, ať už jsou to gestikulace nebo i pohyby celého těla. Pokud ale vidíte, že je někdo doslova strnulý a ztuhlý, jde o výrazné varování. Něco určitě není v pořádku.

4. Neustále opakují stejná slova a fráze

Tohle se děje proto, že se snaží jak vás, tak sami sebe a svou mysl přesvědčit o tom, že předložená lež je ve skutečnosti pravdou. Mohou vám například pořád dokola opakovat „Neudělal jsem to … neudělal jsem to …“, ale čím víc takovou frázi opakují, tím pochybnější se zdá.

Neustálé opakování je rovněž cestou, jak pro sebe lhář často získává čas, aby se pokusil urovnat si myšlenky a připravil si odpovědi na případné nepříjemné dotazy, které by mohly důvěryhodnost lži ohrozit.

5. Zakrývají si ústa nebo se jich dotýkají

Velmi častým znamením, které lháře prozradí, je jeho automatické zakrývání si úst, když se nedokáže vypořádat s problémem, nebo odpovědí na záludnou otázku, která stabilitu jeho lži ohrožuje.

Když si dospělí lidé dávají ruce před pusu, znamená to, že vám neodhalují vše a nemají chuť říct vám pravdu. Jednoduše tedy podvědomě volí ukončení celé komunikace.

6. Instinktivně si zakrývají zranitelné části těla

Tato strategie často zahrnuje oblasti hrdla, hrudníku, krku, hlavy nebo břicha. Glass v knize popisuje, že si tohoto znaku velmi často všímala u soudu, když pracovala jako konzultantka žalobců. Velmi dobře mohla pozorovat, jak když něčí svědectví došlo do důležitého bodu, obžalovaní si velmi často rukama zakrývali svá hrdla.

Jde o poměrně podceňovaný a velmi užitečný pudový znak, který málokdo sleduje. I sama autorka přiznává, že potenciál této řeči těla plně neocenila, dokud nezačala spolupracovat s FBI, kde jdou v pozorování řeči těla opravdu do hloubky, neboť je pro ně odhalení potenciální lži při jejich práci extrémně důležité.

7. Šoupají nohama

Většina lidí v nervózní nebo nekomfortní situaci šoupe nohama. Nejde o vědomý pohyb, jen nad vyjádřením jejich neklidného rozpoložení přebírá kontrolu tělo. Potenciální lhář by totiž rád co nejrychleji celou situaci opustil a ideálně odešel pryč.

Často jde o jeden z klíčových způsobů, jak odhalit lháře. Stačí nenápadně pozorovat pohyby nohou a můžete o daném člověku říct víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

8. Poskytují vám zbytečně mnoho informací a detailů

Pokud někdo neustále mluví a dává vám na váš vkus až příliš mnoho informací – informací, které nejsou vůbec nutné a zejména hromadu detailů – existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že vám neříká pravdu a snaží se tuto skutečnost zmíněnou vatou zakrýt.

Lháři zpravidla hodně mluví, protože doufají, že budou působit jako otevření lidé, takže jim ostatní nebudou mít problém důvěřovat a nikoho ani nenapadne podezřívat je z klamání..

9. Mluvení se pro ně stává obtížnou záležitostí

Až někdy budete mít možnost podívat se na video výslechu podezřelé osoby, která je vinná, velmi rychle vypozorujete, jak je pro ni postupem času s každou další otázkou stále složitější mluvit. Může za to automatická reakce nervového systému, který v období stresu výrazně sníží produkci slin, což přirozeně velmi rychle vysuší ústa a zhorší vyjadřovací schopnosti. Další příznaky potenciální lži mohou obsahovat například kousání do, nebo špulení rtů.

10. Často ukazují prstem na druhé

Když se lhář stane nepřátelským nebo defenzivním, většinou se snaží vinu nějakým způsobem hodit na vás. Zachvátí jej totiž vztek z toho, že jste odhalili jeho lež. Není žádnou výjimkou, že se bude snažit zahrát vše tak, aby nakonec on vypadal jako ten, kdo za nic nemůže.

11. Zírají na vás a nepřirozeně mrkají

Lháři mají velmi často problém udržet oční kontakt, ovšem dobrý lhář může klidně být naopak schopen udržet i velmi dlouhý oční kontakt, aby se pokusil získat kontrolu a mohl vás zmanipulovat.

Lidé, kteří říkají pravdu, budou většinou očima uhýbat a mohou se sem tam podívat i úplně mimo. Ve snaze zakrýt lež ovšem může lhář na svůj protějšek zírat déle, než je běžné, aby jej zastrašil a získal tolik potřebnou kontrolu nad situací. Podezřelé je i příliš rychlé mrkání.

#osobnirozvoj #rectela #lhani #klam #stres #reakce #vyjadrovani #chovani #komunikace

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.