05.04.2020 4 minuty čtení

Jak se z nápadu 19leté studentky zrodila miliardová společnost, jejíž nástroj možná využíváte i vy

Dnes je Melanii Perkins 30 let a spolu se svým přítelem stojí za jednou z nejpoužívanějších grafických platforem na světě. Pokud jste někdy vytvářeli reklamní banner nebo úvodní obrázek na Facebook, pravděpodobně jste s ní také pracovali.

Někteří už jistě tuší, že řeč bude o Canvě, která dnes pomáhá doslova milionům lidí s vytvářením vizitek, příspěvků na Instagram nebo grafických prvků. Za zrodem Canvy ale stojí zajímavý příběh, který si nyní můžete přečíst. Až příště půjdete s Canvou pracovat, vzpomeňte si, co stálo za jejím zrodem.

Jak bylo nastíněno v nadpisu, prvotní nápad se v hlavě Melanie zrodil už v jejích 19 letech, kdy byla jako studentka frustrovaná z nekonečného učení se ovládání různých grafických programů. Dlouhé hodiny trávila studiem těchto softwarů, aby se s nimi naučila pracovat, a i tak ji štvalo, že například obyčejný export do PDF vyžaduje množství kliknutí.

Mimo školu většina jejích spolužáků nechtěla grafické programy ani vidět, ale Melanie v této oblasti viděla velkou příležitost. Z množství grafických programů totiž nebyla rozčarovaná sama. Většina jejích spolužáků na tom byla velmi podobě. Jednoho dne se Melanie rozhodla zúročit všechny své poznatky a vědomosti, které získala a spustit svůj první online grafický editor, který měl velmi jednoduché ovládání, aby ho zvládl obsluhovat úplně každý.

Svůj podnikatelský záměr otestovala nejdříve v malém. Se svým přítelem Cliffem Olbrechtem spustila internetovou stránku Fusion Books, která studentům umožňovala si z pohodlí domova vytvořit hezky vypadající ročenku. Šlo o takový prototyp Canvy. Ukázalo se, že je o službu zájem. Fusion Books byl velmi efektivní a úspěšný. Melanie a Cliff se tak rozhodli k dalším krokům.

Půjčili si peníze od rodiny a přátel, aby mohli zaplatit softwarového designera a vybudování lepší platformy. Díky tomu se Fusion Books stala největším vydavatelem školních ročenek v Austrálii, Francii i na Novém Zélandu. A to byl okamžik, kdy se Melanie a Cliff uvědomili skutečnou velikost skrytého potenciálu, který jejich nápad má. Že by to mohlo sahat mnohem dále, než jen ke školním ročenkám.

Cesta k investorům

S hlavou plnou nápadů Melanie odešla z univerzity a odletěla do Kalifornie, kde se potkala s technologickým investorem Billem Taiem. „Navštívila jsem ho v jeho kanceláři. Seděl na židli a v klidu jedl svůj oběd,“ vzpomíná Melanie.

Nebylo to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Melanie se určitě snažila o co nejpůsobivější projev, ale Bill Tai se jen díval do svého telefonu. Nakonec si ho ale Canva získala. Rozhodl se pomoct se sehnáním investorů a také sám investovat. Celý proces od oslovení investorů až po získání reálné investice v hodnotě 3 miliony dolarů se ale nakonec vlekl dlouhé tři roky.

Melanie vzpomíná: „Byla to neuvěřitelně dlouhá doba plná pádů a zklamání, ale stálo to za to. Během toho období jsme zdokonalili naší strategii a získali mnoho dalších vědomostí ještě před samotným spuštěním.“

Paradoxně právě to mohlo přispět k tomu, že v době spuštění bylo vyladěných mnoho věcí, které by se jinak musely řešit za chodu, a možná by odradili mnoho uživatelů. Canva se stala úspěšnou a uznávanou společností, která zaměstnává přes 200 lidí. Například v letech 2016 a 2017 se její příjmy změnily z 6,8 milionu dolarů na 23,5 milionu dolarů.

Dnes Canvu používá více než 10 milionů uživatelů ze 179 různých zemí světa. Každou vteřinu skrz ni lidé vytvoří desítky různých grafik. Hodnota celé společnosti už přesáhla 1 miliardu dolarů. Obdivuhodné je ale například to, že je Canva stále soukromou společností, která základní služby poskytuje všem lidem zdarma.

I přes velký úspěch mají Melanie a Cliff velké ambice a plány na další rozšiřování a vylepšování celé platformy, protože sami tvrdí, že jejich hlavním cílem je zpřístupnit grafiku celému světu.

Vzpomínáte si ještě, jaká myšlenka byla na úplném začátku? Melanie byla nespokojená. Měla problém, na který nenašla řešení, tak si vlastní řešení vytvořila. Nabídla ho druhým, a jak se ukázalo, podobný problém evidentně mělo mnoho dalších lidí. A takhle se rodí ty nejlepší byznysy.

Zdroj fotografie: thegeniusworks.com

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #napad #idea #problem #reseni #Canva #design #MelaniePerkins #Perkins

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky