04.04.2020 6 minut čtení

Teorie Gaia – konspirace, nebo logické opodstatnění klimatické změny?

Neortodoxní teorie, která již před desítkami let navrhla, že Země je obrovský žijící organismus, jenž bojuje s patogenem stejně jako lidské tělo s horečkou. O dekády později vědci hledají řešení klimatické krize a naráží na slova Jamese Lovelocka.

James Lovelock je ryze nekonvenční člověk. Některé jeho teorie a myšlenky jsou natolik neortodoxní, že jim oponovali i jeho vlastní kolegové. Jedna konkrétní teorie nebyla do dnešního dne důsledně vyvrácena, ale ani potvrzena, přitom je natolik radikální a zásadní, že zcela mění náš pohled na svět kolem nás.

Lovelock se narodil do rodiny z nižších vrstev, což ohrožovalo jeho sen vystudovat univerzitu. Nakonec se mu povedlo vyprosit si alespoň pár ročníků na Manchester University, na které exceloval. Doktorát obdržel až z londýnské School of Hygiene and Tropical Medicine

V 60. letech pracoval pro kosmickou agenturu NASA, v té době ho napadlo zkoumat rozdílné podmínky atmosféry na Marsu a Zemi a vztažnosti těchto podmínek k přítomnosti života. A to v 60. letech minulého století, kdy ještě člověk nevstoupil ani na Měsíc, natož aby vysílal sondu na Mars

Musel tedy využít teleskopu a rozdílného odrazu světla od objektů s rozdílnou atmosférou. Už tehdy na základě svých pozorování předpověděl, že Mars je mrtvou planetou a na jejím povrchu nenajdeme stopy života.

Sonda Viking, která přistála na Marsu v roce 1976, jeho předpověď potvrdila. Jeho zájem na vědeckém pozorování ho přinutil vynalézt nástroj, který mu pomohl sledovat rozdílné reakce plynů na sluneční světlo. Pojmenoval ho detektor elektronového záchytu (ECD) a díky němu mohl sledovat i chování molekul plynu v zemské atmosféře.

Sir James Ephraim Lovelock je nezávislý vědec, kterému bude letos již 101 let.

Lovelock došel k překvapivému závěru: Složení atmosféry přímo ovlivňuje životaschopnost naší planety – a živé organismy na planetě vytváří atmosféru, která umožňuje jejich existenci. Tento začarovaný kruh na principu:  „slepice nebo vejce“ rozvedl v celou komplexní teorii, která jeho jméno proslavila po celém světě:

Teorie Gaii

Teorie pojmenovaná po řecké bohyni Gaie – bohyni Země, vnímá celou naši planetu jako jeden obrovský živoucí organismus. Se schopností vlastní regulace, homeostáze, vyrovnávání se stresorem a adaptací na nové podmínky. 

Ačkoli je teorie hojně napadaná a zpochybňována řadou dalších vědců, nabízí některé velice zajímavé podpůrné myšlenky a poznatky. Lovelock staví teorii na myšlence, že Země je schopna homeostáze (tedy určitého samořídícího systému, který v našem organismu udržuje přirozenou rovnováhu.) – Zjednodušeně řečeno, že dokáže přizpůsobit své procesy tak aby zajistila optimální podmínky pro život

Tendence ke klidu

Přírodní tendence všech systémů směřuje k entropii. Pokud například postavíte na vyhřáté místo sklenici se studenou vodou, po určitém čase místo vystydne a voda se ohřeje – na teplotu pokoje. Systém se automaticky vybalancuje. 

Oproti tomuto fenoménu – život, jako jediný systém ve vesmíru, funguje zcela opačně: Organismy dokáží přijímat a zpracovávat energii a vytvářet replikace sebe sama. 

Lovelock tvrdí, že Země se měla již dávno entropicky uklidnit a začít přecházet do sterilního stavu, podobně jako Mars. 

Právě fakt, že k tomu zatím nedošlo, podle něj poukazuje na to, že Země je ve skutečnosti živá. Že dokáže používat energii z vlastního jádra (pozůstatek Velkého třesku) a měnit v přijímanou energii ze Slunce k udržování vlastního ekosystému a rozvoj života. 

Část vědecké obce s touto teorií částečně souhlasí, pouze odmítá kontroverzní slovo „živá,“  Lynn Margulis například místo toho přistoupila k termínu: „Interaktivní série ekosystémů, které tvoří dohromady jeden velký ekosystém – Zemský povrch.“ 

Podle ní se povrch planety částečně v některých ohledech chová jako fyziologický systém. 

 

Lovelock spolu s dalším nekonvenčním vědcem Stewartem Brandem bojuje za atomovou energii jako alternativu fosilních paliv. To pochopitelně zdvihlo míru nevole velké části aktivistů, pro které jsou ostatní Lovelockovy teorie příhodné. 

On však na svojí obhajobu poznamenal, že inklinuje ke vnímání všech systému holisticky. Ačkoli atomová energie je nebezpečná – a bylo nám to jasně demonstrováno v případě Černobylu nebo Fukušimy, její následky jsou pro naši atmosféru stále zanedbatelné ve srovnání s vlivem spalin fosilních paliv

V roce 2006 publikoval Lovelock v deníku The Independent článek, který zdvihl velkou vlnu kritiky a je považován za alarmistický. Nekonvenční vědec v něm doslova napsal:

„Gaia mne proměnila v planetárního lékaře a já musím svou práci brát vážně, proto mám pro vás špatné zprávy. Klimatická centra po celém světě, která jsou ekvivalentem patologických laboratoří v nemocnicích, jasně deklarují fyzickou kondici naší planety. 

Klimatičtí vědci vnímají Zemi jako vážně nemocnou a ta v rámci obranného mechanismu rapidně navýší teplotu, aby se zbavila patogenů – Tahle horečka může trvat až 100 000 let. Musím vás varovat, jako součást organismu Země, že naše civilizace je ve smrtelném nebezpečí.“

Následně předpověděl zvýšení zemské teploty o 8 stupňů Celsia a to, že lidstvo bude zdecimováno v malé kmeny žijící kolem zemských pólů. 

Nakolik šíleně a pomateně může vyjádření znít, vědci v posledních studiích potvrzují, že průměrná globální roční teplota vystoupá do roku 2050 minimálně o 2°C. Tím vyvolá silnější skleníkový efekt a bude exponenciálně stoupat i nadále. 

I drobná teplotní změna s sebou přitom přináší smrtící živelné katastrofy – jako nekontrolovatelné požáry, hurikány a Tsunami. Zvyšující se teplota by mimo jiné mohla vést k masovému vymírání organismů, které se nebudou schopné tak rychle na změnu adaptovat. 

A jelikož všechny organismy jsou na sobě závislé – ten, který stojí na samotném vrcholu potravního řetězce bude dominovým efektem ovlivněn nejvíce. A všichni víme o kterém organismu mluvím.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned

#Gaia #Gaiiteorie #Lovelock #Zeme #Mars #zivot #homeostaze #entropie #ekoystem #konspirace #konvence #veda #vyzkum #fakta #teorie #klima #krize #klimatickakrize

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Krásny článok, stačí keď začneme od seba a budeme rozmyšľať minimalistickejšie. Netreba nám 5 áut do rodiny stačí jedno, viac chodiť pešo, sadiť stromy, separovať odpad a nekupovať zbytočné kvantum vecí ktoré nevyužijeme :-)
    +1
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky